180 milyon doları versinler gidelim

Yuvacık Barajı’nın işletmecisi Thames Water Genel Müdürü Evren Köprülü, Kocaeli bölgesinde yaşanan su sıkıntısının ardında siyasi hesapların olduğunu söyledi. Köprülü, ’İstenmediğimiz yerde durmayız. 180 milyon dolar özsermaye yatırımımız var. Bu ödendiği takdirde işten tamamen çekilebiliriz’ dedi.

Yuvacık Barajı’nda suyun bitmesine rağmen Hazine’den ödeme almaya devam ettiği iddiaları ile gündeme gelen Yuvacık Barajı’nın işletici firması Thames Water Genel Müdürü Evren Köprülü sessizliğini bozdu. Yaşanan tüm sıkıntıların arkasında siyasi hesapların olduğunu iddia eden Köprülü, “27 ülkede yatırımları olan uluslararası bir firmayız. İstenmediğimiz yerde durmayız. 180 milyon dolar özsermaye yatırımımız var. Bu ödendiği takdirde işten tamamen çekilebiliriz” dedi. Susuzluğun sebebinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğunu da iddia eden Köprülü, “2006 Haziran ayında suyun azaldığını ve önlemler alınmasını istedik. Bunun için Büyükşehir Belediyesi’ne sayfalarca öneri ve bedelsiz yatırım yapmayı teklif ettik. Ancak hiçbir önlem alınmadı. Belediye yetkilileri sanki buradaki suyun bitmesini bilerek istediler” dedi.

7 yıldır ödeme almadık


Yuvacık Barajı’nın 890 milyon dolara mal olduğunu belirten Evren Köprülü, şöyle devam etti: “Yapılan yatırımın yüzde 15’i ortakların kendi özsermayesi, yüzde 85’i ise banka kredisi. Anlaşmamıza göre bize buradaki 180 milyon dolara denk gelen yüzde 15 payımızı verirlerse biz projeden tamamen çekilebiliriz. Belediye buradaki hisseleri devralır ve işletmesini de onlar yapar. Kapalı kapılar arkasında böyle konuşmalar duyuyoruz. Ancak bize bu şekilde somut bir teklif gelmedi. Konu şu anda tahkimde olduğu için bunun sonucunu da bekliyor olabilirler.”


Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl halktan 100 milyon YTL civarında su parası topladığını söyleyen Köprülü, 1999 yılından bu yana belediyenin kendilerine tek bir kuruş ödeme yapmadığını kaydetti. Köprülü, “Ancak Hazine garantili bir yatırım olduğu için yani bir anlamda Hazine belediyeye kefil olduğu için bize ödemeyi yapıyor. Yani Kocaeli’nin suyunu Hazine karşılıyor. Biz belediyeye bunun da yanlış olduğunu ifade ettik. Ancak tek kuruş ödeme almadık. Hazine bugüne kadar belediye adına bize 1 milyar doların üzerinde ödemede bulundu” açıklamasını yaptı.Belediye, barajın altından su çekti


“Belediye Yuvacık Barajı’nın altındaki 10 ayrı noktadan ham su çekerek suyun hızla azalmasına neden oldu” iddiasında bulunan Köprülü, “Barajlardan belediyenin yasal olarak belli bir miktar su çekme hakkı sözleşmede var. Ancak tüm ısrarlarımıza rağmen buralara sayaç konulmadı. Buradan çok ciddi miktarda su çekilerek barajdaki su alındı” dedi.


İzmit Su İşletmesi’nin (İSU) de yeterli ve doğru yatırımları yapmadığını ifade eden Köprülü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Thames Water olarak Yuvacık Barajı’nda arıttığımız suyu sıfır kaçak ve içilebilir olarak ana depolara ve dolayısıyla İSU’ya teslim ediyoruz. Ancak buradan sonraki dağıtımda yüzde 65 oranında kaçak oluşuyor. Bunun bir sebebi borulardaki kaçaklar diğer sebebi de kayıt altına alınamayan müşteriler. Ama burada bize göre İSU’ya ait borulardaki çatlaklar çok önemli. Örneğin şu anda borular su yokluğundan boşaldı ve içine kanalizasyon karışma ihtimali çok yüksek. Biz geçen günlerde bir açıklama yaparak, halkın suyu kaynatmadan içmemesini istedik. Büyükşehir bu açıklamamıza tepki gösterdi. Ancak geçen günlerde zehirlenmeler başladı.”


Öte yandan2007 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığını ve Meclis’ten geçtiğini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Nejat Çakır, baraj için ayrılan bir bütçe olmadığını açıkladı.

Eski Kocaeli Belediye Başkanı Sefa Sirmen


Bir tek suçlu var o da Erdoğan


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili ve eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Yuvacık Barajı’ndaki yolsuzluk iddialarına yönelik açıklamalarda bulundu.


Barajın yapımı ve su alımı taahhüdü konusunda yüklenici firmalarla uluslararası anlaşma yapıldığını belirten Sirmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ayda 100 milyon metreküp, sanayi kuruluşlarının 30 milyon metreküp, Kocaeli’nin ise 20 milyon metreküp su alacağının taahhüt edildiğini söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde verilen su alma taahhüdünün yerine getirilmediğini ileri süren Sirmen, “İstanbul Belediyesi’nin sözleşmeye uymaması nedeniyle elimizdeki fazla su denize akıyordu, bugün su yetmiyor. Bir tek suçlu var; o da Erdoğan’dır” diye konuştu.


2002 yılında Yuvacık Barajı’na ilişkin Sayıştay raporu doğrultusunda Meclis Araştırması Komisyonu kurulduğunu belirten Sirmen, “Sayıştay uzmanı, siyasi linç için gönderildi, hazırladığı düzmece bir rapordur” dedi.


Sirmen, “Başbakan, maalesef çamur at izi kalsın politikasını yürütmeye başladı. hem burada hesap verecekler hem de yukarda Allah’a hesap verecekler. Cehennemde cayır cayır yanacaklar” dedi. Sirmen, Erdoğan’ı dokunulmazlıkları kaldırıp hakim karşısına çıkmaya da davet etti.


Barajın 4.5 milyar dolara mal olduğu iddialarının da asılsız olduğunu belirten Sirmen, barajın, vergiler hariç 1.5 milyar dolara mal olduğunu, bunun fatura ve belgelerinin bulunduğunu söyledi. Sirmen, Yuvacık Barajı’na ayda ödenen 10 milyon doların, alınan suyun değil, baraj inşaatına harcanan paranın karşılığı olduğunu da belirtti.

Enerji Bakanı Hilmi Güler
Projelendirme hatası doğru olabilir


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yuvacık Barajı’yla ilgili olarak “projelendirme hatası olduğu” yönündeki iddiaların doğru olabileceğini açıkladı. Güler, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı 103 tesisin açılış törenine katıldı. Güler, tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Yuvacık Barajı’yla ilgili projenin hatalı olduğu iddialarına ilişkin Güler, “Hepsi söz konusu olabilir” dedi. Güler, “Buradaki çalışma çok pahalı. Fahiş fiyatta bir yapı yapılmış. Neticede projenin yanlışlığı görüşülüyor” dedi. Kocaeli’nin su sorunuyla ilgili olarak Güler, kısa ve uzun vadede DSİ’yle ciddi bir çalışma başlatıldığını anlattı. DSİ’nin buraya bir baraj daha yapılmasını önerdiğini belirten Güler, “Burada baraj da yapılırsa köklü olarak bu sorun çözülecek” diye konuştu.

Sanayinin çarkları durma noktasında günlük kayıp 1 milyon dolar

İzmit’te susuzluk yüzünden özellikle Gebze’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikaların üretimi durdurma noktasına gelmesi tüm dikkatleri buraya çevirdi. Yeni faaliyete geçenlerle birlikte 90 fabrikanın bulunduğu Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) yaşanan su sıkıntısı dün de devam etti.


Bünyesinde 24 ülkeden yatırımcıların ortak olduğu kuruluşların da bulunduğu, 1 milyar 300 milyon dolarlık yatırım yapılan, bunun yüzde 66’sı ise yabancılara ait olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi, yıllık ortalama 1 milyar 30 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Türkiye sanayi ihracatının yüzde 3’ü buradan gerçekleştiriliyor. Şu anda susuzluk yüzünden fabrikalar kapasite düşürdüğünden, buradaki üretim kaybının günlük 1 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Yuvacık Barajı’nda suyun bitmesinin ardından üretimin durma noktasına geldiği Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde İSKİ’den sağlanan günlük 3 bin metreküp suyun bölgeye ulaşmasıyla üretim normale dönmeye başladı. Gebze OSB Müdürü Okan Çağlar, bölgenin su ihtiyacına geçici de olsa çözüm bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi. Çağlar, “Şu an bölgenin günlük 6 bin metreküpe yakın su ihtiyacının 3 bin metreküpü İSKİ’den, geri kalanı da tankerler aracılığıyla çevre yörelerden sağlanıyor” dedi.
RWE Thames Water, dünyanın en büyük içme suyu ve atıksu hizmetleri şirketlerinden biri. 2000 yılında Alman enerji devi RWE tarafından hisselerinin tamamı satın alınan Thames Water, hizmet vermekte olduğu İngiltere, Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik bölgelerinde 70 milyonun üzerinde insana içme suyu ve atıksu hizmeti veriyor. Su hizmeti ve sistemlerine sadece İngiltere’de günde 1 milyon sterlin yatırım yapan RWE Thames Water, İngiltere başta olmak üzere Porto Riko, Çin, Endonezya, Tayland, Türkiye, Avustralya, Mısır, ABD, Şili, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Almanya’nın da arasında bulunduğu 20 ülkede içme suyu ve atıksu arıtma tesisleri, yatırım ve işletme faaliyetlerini sürdürüyor


Metin Can

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir