2 TEMMUZ İLE 5 TEMMUZ ARASINDA…

Aşağıdaki yazı, insan hayatını ve onurunu, siyasî ikballerinden aşağı gören, onları acımasızca yalan vaatlerine, propagadanlarına meze yapanların suratına vurulan bir şamar olması amacıyla bu köşede dikkatinize sunulmaktadır. Kısa ve öz olarak anlatmak istediğini fazlasıyla anlattığı kanaatindeyim. “Sözde değil, özde” nutukları atanlara, ayrıcalıklı koltuklarından ayırımcılık yapanlara, demokrat mazlum rollerine bürünüp çocuk katili Bush`un kuyruğundan ayrılmayanlara ithaf olunur:

***

2 Temmuz 1993`de Sivas`da bir vahşet yaşandı. İnsanlıktan çıkmış caniler, oradaki sanatçıları, düşünce insanlarının bir kısmını katlettiler. Kalanlarını da yok etmek istediler. Mantıksızca saldırdılar, kendilerini yönlendirenlere kolayca, koyun gibi boyun eğdiler ve egolarını, bu ülkeye yıllarını vermiş, birikimleriyle daha çok şey üretebilecek aydınlarını yakarak hayvanca tatmin ettiler.

5 Temmuz 1993`de ise bu katliama karşılık olmak üzere, hedef olarak rastgele seçilen Sivas`ın Başbağlar Köyü`nde 33 kişi, sıradan vatandaş, çoluk-çocuk ayırd edilmeden, kurşuna dizilerek hayvanca katledildi, köyün camisi ve evleri yakıldı.

İkisi arasında, katliam yöntemleri açısından hiç bir fark yoktur.

İkisinde de insanlar, sırf insan olarak farklı kimlikler ifade ettikleri için yok edildiler.

Birinde sanatçı ve aydın insanlar öldürüldü, ötekinde sıradan insanlar…

Yıllardır, birbirine paralel yaşanan bu katliamlardan biri kınanır, ötekine de nedense sırt çevirilir…

Katliamlarda ölenlerin insan olup olmadığı değil, siyasî propagandacılar için kullanılabilir bir obje olup olmadıkları önemlidir.

İnsana önem verdiğimiz gün, katliamlar da, ayırımcılık da bitecek!

(Ayırımcılık Karşıtı Forum`da yayınlanmaktadır)

5 Temmuz 2007

iks Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir