2012 FİLMİNİN ŞİFRELERİ

2012 FİLMİ’NİN ŞİFRELERİ
2012 FİLMİNİN ŞİFRELERİ

2012 Filmi’ni elimde kağıt kalem – Tepe Natuliıs’da izlemeye gittim. Filmi izledikten sonra internette yaptığım araştırmada 2012’yi türkçe seslendirilmiş olarak izlemenin mümkün olduğunu keşfetmek de ayrı bir yazı konusu olsa gerek.

2012 filmi…

Eşinden ve iki çocuğundan ayrı yaşayan, yazdığı kitap 425 adet satan bir kitabın yazarı – limuzin şöförlüğü ile hayatını idame ettiren bir babanın çocukları ile kamp yaptığı Yellowstone’de başlıyor filmin kurgusu…

Ben bu filmi daha önce seyrettim çağrışımları eşliğinde izlerken 2012’yi görsel şölen keyfini çıkartmıtorum desem yalan olur.

Kişi başı 1 milyar euro para veren arap milyarderin şaşkınlığını filmi izlerken Çin yapımı ilginç kurtarma gemilerinde gleeğin dünyası için seçilenler arasında bulunanların genetic bilimcilerin seçkisi ile belirlendiği vurgusundan sonra gösteriln peçeli eşleri ile hayli zengince arabın üzerine tutulan kameranın arka planındaki ‘BUNLARI MI SEÇMİŞ GENETİK BİLİMCİLER’ vurgusu aslında her şeyi açıklıyor…

YENİ DÜNYADA MÜSLÜMANLARA HİÇ TAHAMMÜL VE YER YOK…

İngiltere Kraliçesi 2 köpeği ile kurtuluş gemisine binerken kimse bunuda mı genetik bilimciler seçmiş ifadesini kullanmıyor.

Gemiyi kapaklarının kapanmasını sağlayarak kurtaran çocuğun adının Noah olması geçim için limuzin şöförlüğü yapan babanın limuzinin devasalığı kadar batıyor gözünüze.

Amerika paramparça olurken neden Tibet vurgusu diyerekten de sormadan edemiyorsunuz.

Hele kurtarma gemisinin kaptan köşkünün camının çatlaması… Bu kadar kolaycılığa kaçılmamalıydı…

Film sayesinde Maya’lar ve onların takvimleri tekrardan girdi gündemimize…

Tafsilat istemeyin ama kendilerine peygamber göderilen ve ona ittiba eden bşir kavim olarak yaşamış mayalar.

Bilge Dalai Lama’nın dolu kabın konulan suyu – çayı almaması gibi akıl soranın da içindeki kabı boşaltması gerekir söylemi zorlama olsa da dikkae değer bir öğreti satıyor izleyicilere…

Doğrusu ilgisiz babanın filmin bir yerinde 8 yaşındaki kızının hayretler içerisinde bez kullandığını öğrenirken filmin devamıda ve dahi akabinde – kurtulduktan sonra kızından artık bez kullanmadığını duyması 2012 izleyicisini ne kadar ilgilendirir di bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir