21. Yüzyılı Türkiye’nin Yıkılışı Belirleyecek

İngiliz Dış İstihbarat Birimi MI6’nın Türkiye’ye karşı ürettiği stratejilerine güdümlü devlet Yunanistan, tüm İstihbaratını BİR DÖNEM UŞAKLIĞINI YAPTIĞI KGB’den sonra şimdi de İsrail İstihbarat Enstitüsü MOSSAD’ hibe etmiş BULGARİSTAN ve ROMANYA gibi OSMANLI kırığı ülküler; İsrail güdümlü ABD politikalarını tatbikte son dönemler amansız bir yarış içindeler…İsrail’in Gladyatörü ABD, ‘’Dar alanda kısa paslaşmalar’’ politikasının her geçen gün yeni figüranlar ekliyor. Clinton’un Türkiye’ye geldiğinde Avanak Avni formatındaki yetkililerimizin- gözünün içine baka baka ağzından kaçırdığı bakla; ‘’20. Yüzyılı Osmanlı’nın yıkılışı belirledi, 21. Yüzyılı da Türkiye’nin tutumu belirleyecek’’ sözleri fiili olarak her geçen gün ivme kazanıyor. Bill Clinton o sözleri aslında daha net olarak ifade edilirse şöyle anlaşılmalıdır: ‘’20 yüzyılı Osmanlı’nı yıkılışı belirledi, 21 Yüzyılı ise TÜRKİYE’NİN YIKILIŞI BELİRLEYECEK!..’’
***
Nasıl ceddim OSMANLI İMPARATORLUĞU son dönemindeki zafiyet krizinden dolayı Bulgaristan, Karabağ, Sırbistan tarafından dahi tehdit eldir hale gelmişse bugün de bu Osmanlı kırığı ülkeler üzerinden tehdit eldir hale gelmiştir. Yani senaryo aynı senorya figüranlar pozisyonu ve sıkleti değişmiş.Şimdi bu tariften sonra geliyorum bu figürasyon ekibine verilen oynamaları gereken bölüme.


***


Biliyorsunuz, Amerika, Romanya ve Bulgaristan’da askeri üs kurma konusunda taraf ülkelerle bir anlaşmaya vardı. Peki ne oldu bu anlaşmalarla; Böylece Yunanistan ve Ermenistan’ın yanısıra işgal edilmiş Irak’la, CIA organizasyonu bir darbeyle kontrol altına alınan Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra Romanya ve Bulgaristan’la yapılan askeri anlaşmalarla, Türkiye etrafındaki Amerikan kuşatması tamamlanıyor efendim sadece bu kadar endişeye ne mahal…Haa ayrıca, ABD Romanya’da askeri üs kurmakla hem Balkanlara ve hem de Kafkasya’ya çok daha yakın olacak bilmem bu cümleyi açmaya gerek var mı?Yalnız şu kadarını hatırlatmama lütfen izin veriniz; ABD, doğal müttefiki Yunanistan ve yeni stratejik ortakları Bulgaristan ve Romanya’yla, Türkiye’yi Batı’dan da kuşatma planını tamamlamış olacak. Bulgaristan ve Romanya’nın ekonomik ve askeri açıdan zayıf olması, Pentagon’un işini daha da kolaylaştıracak. Bir diğer ifadeyle; TÜRKİYE, GÜNEY’DEN IRAK’LA, DOĞU’DAN ERMENİSTAN’LA, KUZEY’DEN GÜRCİSTAN VE UKRAYNA’YLA VE BATI’DAN DA YENİ ORTAKLAR BULGARİSTAN VE ROMANYA’YLA ÇEMBERE ALINACAK.
Şimdi de iki ülkede yapılacak çalışmaları çok kısa özetleyelim:
BULGARİSTAN…
Amerikan ordusu, yeniden yapılanma planları çerçevesinde Doğu Avrupa’daki askeri yapısını değiştiriyor. Bulgaristan ve Romanya’daki ABD askeri üslerinde, gelecek yıldan itibaren 5 bin asker konuşlandırılacak. Asker sayısı istendiğinde artırılabilecek. Bulgaristan’ın ABD Büyükelçisi Yardımcısı, 25 Ekim 2005 günü, Savunma Bakanlığı’nın Doğu Avrupa’da yeni ve esnek yapılı üsler kurma planının bir parçası olarak, ABD askerlerinin konuşlandırılmasına karar verildiğini açıkladı .
ROMANYA…
ABD ile Romanya, Karadeniz kıyısında ABD askeri üssü kurulması konusunda anlaşmaya vardı. Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu, ABD’nin Karadeniz kıyılarında askeri üs kurması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti. Basescu, Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, askeri üsler için Karadeniz kıyısında üç nokta belirlendiğini söyledi. Son yıllarda ABD yönetiminin izlediği politikalara verdiği destekle dikkat çeken Romanya’nın, Irak’ta 860, Afganistan’da da 700 askeri bulunuyor.
Adını açıklamadığı kaynaklardan edindiği bilgileri aktaran Washington Times gazetesi 22 Aralık 2003 günü, Pentagon’un Sarafovo’da bir hava üssü kurmaya sıcak baktığına dair haber yayınlamıştı. Analistler, üsleri barındırmanın 2007’de AB’ye katılma umutları besleyen Bulgaristan ve Romanya’ya ekonomik faydalar sağlayacağına inanıyor. Ancak ABD, Batı Avrupa’daki büyük üslerden çok kuvvetlerini Avrupa’ya hızla yerleştirebilmesini sağlayacak küçük ve esnek üsler kurmayı planladığını vurguluyor.
ABD-Bulgar-Romen Tatbikatı…
Biliyorsunuz ABD-Bulgaristan ortak piyade askeri tatbikatı 13 Temmuz 2004 Salı günü Sliven kenti yakınlarındaki Novo Selo poligonunda yapıldı. Tatbikata Illinois Ulusal Muhafız birliğinden 900 ABD’li asker ve 200 Bulgar piyadesi katıldı. Tatbikatla ilgili NATO üye ülkeleri askerleri arasındaki uyumluluğun artırılmasının hedeflendiği açıklandı.
Öte yandan Bükreş’teki Romanya Savunma Bakanlığı tarafından 3 Ağustos 2005 günü yapılan açıklamaya göre, 1.600 ABD’li ve 500 Romen askerinin yer aldığı Romen-Amerikan ortak askeri tatbikatı 2 Ağustos Salı günü başarılı bir şekilde tamamlandı. Karadeniz yakınlarındaki Babadağ ve Mihail Kogalniceanu hava üslerinde son iki haftadır sürmekte olan tatbikatın amacı, terör, bölgesel krizler ve baş gösteren diğer tehditlerle başa çıkmada daha fazla esneklik kazanmak olarak belirtildi.
Gelin işin bir de bu aşamaya gelmeden sürdürülen alt yapı çalışmalarını bir de hatırlayalım:
General Richard Myers ve Sylvester Bulgaristan’da…
ABD’nin Avrupa Kuvvetler Komutanlığı Genelkurmay Başkanı General John B. Sylvester 26 Temmuz 2004 Pazartesi günü Bulgaristan’a geldi. Sylvester savunma sektöründeki reformların ilerleyişini tartışmak amacıyla Başbakan Yardımcısı Plamen Panayotov’la görüştü. Sylvester’a ziyareti sırasında Bulgaristan’ın Stratejik Savunma Revizyonu hakkında bir de brifing verildi. ABD Müşterek Kurmaylar Başkanı General Richard B. Myers da, iki günlük bir ziyaret için 28 Temmuz 2004 Çarşamba günü Sofya’ya geldi. Myers burada Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Başbakan Simeon Saxe-Coburg ve Genelkurmay Başkanı Nikola Kolev ile Bulgaristan’da olası ABD askeri üslerinin kurulması konulu görüşmelerde bulundu.
Powell Hatırlatmıştı…
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da 15 Mayıs 2003 Perşembe gün Bulgaristan’a gelmişti. Bulgaristan’da olası ABD üslerinin konuşlandırılması hakkında bir soru uzerine Powell, “Sovyetler Birliği’yle değil, terörizm ve dünyanın diğer bölgelerindeki krizlerle uğraşmak şeklinde değiştirdiğimiz yeni NATO stratejisi çerçevesinde, başka ülkelerdeki eğitim bölgelerine erişebilmemizi sağlayacak veya kuvvetlerimizin Avrupa’dan geçersek dünyanın başka bölgelerine ulaşmasını kolaylaştıracak tesisler kurmak isteyebiliriz,” demişti.
Bulgar Borissov CIA’yı Ziyaret Etti
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Boyko Borissov, 15 Haziran 2004 Salı günü yeni CIA Direktörü John McLaughlin ile Washington’da bir araya gelmiş iki yetkili teşkilatları arasında işbirliğini ele almışlardı.
Pentagon’dan Atina’ya 40 F-16
ABD Savunma Bakanlığı, Yunanistan’a yaklaşık 3,1 milyar dolar değerinde 40 adet modern F-16 savaş uçağı satılmasına ilişkin planı onayladı.Pentagon, bu konudaki kararını son onay makamı olan ABD Kongresi’ne gönderdi. Kongre’den 15 gün içinde plana itiraz gelmezse, satış otomatikman kesinleşecek. Uzmanlar, Kongre’de Yunanistan’a F-16 satışına itiraz edilmesinin beklenmediğini belirtti.Pentagon’un ilgili biriminden yapılan açıklamada, Yunanistan’a F-16 satışının, ABD’nin dış politikasına ve ulusal güvenlik amaçlarına katkıda bulunacağı, Kıbrıs’ta çözüm çabalarını ise etkilemeyeceği vurgulandı.Yunanistan’ın ABD’den 40 adet yeni F-16 savaş uçağı almasına yönelik ilke anlaşması yaz aylarında yapılmıştı.
Şimdi bu yazının sonunda böylesi konularda gerilen damarlarımızı yumuşatmak ancak aynı zamanda da konunun ciddiyetin de uzaklaşmamak için o dönem Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi arkadaşım Gürcan’ın sözleri geldi bu yazının sonuna koyayım bari de bilmem konunun ciddiyetinden uzaklaşmadan yumuşayabilecek misiniz?
‘’ Derken derken pirinç çıktı taş yerken’’…
Sevgi ve saygıyla hayırlı nice bayramlar efendim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir