70 kilometrelik gizli tünel bulundu

Yalova Çınarcık’ta ucu bucağı belli olmayan tarihi bir tünel bulundu. 70 kilometre uzunlukta olduğu öne sürülen gizli tünellerin Romalılar ve Bizanslılar zamanında esir alınan köleler için zindan olarak kullanıldığı iddia edildi.

Ucu görülmeyen ve uzunluğu bilinmeyen ancak 70 kilometre uzunlukta olduğu öne sürülen gizli tünellerde, yoğun radon gazı bulunmasından dolayı ilk 150 metrenin fotoğrafları çekilebildi. Tünelin ilk fotoğraflarını çekip basın mensuplarına dağıtan Rehber Yaşar Gül, tünellerin esir alınan köleler için Romalılar ve Bizanslılar zamanında zindan olarak kullanıldığını kaydetti.

Yalova’nın Çınarcık İlçesi’ne bağlı Teşvikiye Beldesi’nde ormanlık alanda ucu bucağı belli olmayan tarihi bir tünel bulundu. Ucu görülmeyen ve uzunluğu bilinmeyen ancak 70 kilometre uzunlukta olduğu öne sürülen gizli tünellerde, yoğun radon gazı bulunmasından dolayı ilk 150 metrenin fotoğrafları çekilebildi.
Tünel, tarihte “Zindan” köy olarak anılan Teşvikiye Dağları’nda bulunuyor. Teşvikiye bölgesinde yaşayan atalarından duyduğu efsanenin gerçek olup olmadığını araştıran ve tünele ulaşan Rehber Yaşar Gül, tünelin yaklaşık 70 kilometre olduğunu iddia ediyor.
Yoğun radon gazı ve girişinin ağaçlıklarla örtülü olmasından ötürü tünelin bugüne kadar bilinmediği ancak efsane olarak yörede anlatıldığı vurgulandı. Tünellerin esir alınan köleler tarafından Romalılar ve Bizanslılar zamanında zindan olarak kullanıldığı iddia eden ve tünelin ilk fotoğraflarını çekip basın mensuplarına dağıtan Gül, “Tünelde radon gazı bulunması nedeniyle el fenersiz ve sadece fotoğraf makinesinin flaşını kullanarak aydınlattığım ve fotoğrafını çektiğim tünel kazılarak, oyularak yapılmış. Sert kayalar ise büyük bir ustalıkla oyularak tünel açılmış. 150 metre kadar ileriye gidebildim. Gördüğüm manzara ilginçti. En önemli özelliği ise, kazılan tünellerin son derece hassas ve onca tepeden geçmesine mukâbil, ölçünün hiç kaybedilmemesidir” dedi.
Gördükleri karşısında hayrete düştüğünü dile getiren Gül “Ne yazık ki bu tüneller Yalova’nın resmî tarihinde yer almıyor. Çünkü araştırılmamış, söylentiler efsane olarak kalmış. Bu tarihi tünelin ne kadar uzun olduğu halen bilinmiyor. Bu konunun Valilikçe de araştırılmasını ve gizli kalmış bu tarihin gün ışığına çıkmasını istiyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir