ABD, 11 Eylül şüphelerine cevap için sanal atağa geçti

Amerikan yönetimi, 5. yıldönümü yaklaşan 11 Eylül saldırılarıyla ilgili son dönemde yoğunlaşan sorulara ve iddialara karşı atağa geçti. Bakalım bu iddialara kim inanacak…..

Dışişleri Bakanlığı, hazırladığı bir siteyle New York’taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin “içine yerleştirilmiş patlayıcılarla yıkıldığı” ve “Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasını bir uçağın değil füzenin vurduğu” şeklindeki iddialara cevap verdi. Temmuz ayında Scripps Howard/Ohio Üniversitesi’nde yapılan ankete göre Amerikan halkının üçte birinden fazlası, yetkililerin, Afganistan ve Irak savaşlarına meşruiyet kazandırmak için 11 Eylül saldırılarına yardım ettiğini veya bunları engellemek için herhangi bir müdahalede bulunmadığını düşünüyor. Konuyla iligi Ulusal Standartlar ve Teknolojileri Enstitüsü (NIST) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına yer verilen sitede, ortaya çıkan bulgulara göre İkiz Kuleler’in iddia edildiği gibi kontrollü yıkılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Sitede, kulelerin yolcu uçağındaki benzinin binanın çelik direklerini eritmesiyle değil, gizlice yerleştirilmiş patlayıcılarla Amerikan yönetimi tarafından yıkıldığına dair yaygın 11 Eylül iddialarına açıklık getirmeye çalışılıyor. NIST, ilgili değerlendirmesinde “Bu, uzman olmayan kişilerin yıkımı nasıl gördüğünü gösterir; ama yıkım uzmanları iddia edildiği gibi düşünmüyor.” ifadesine yer verdi. “Gerçekler sayfası” isimli sitede NIST, İkiz Kuleler’le ilgili ortaya atılan 14 farklı soruya cevap verdi.


Online 9/11 Journal isimli internet sitesinin editörü Kevin Ryan ise söz konusu sitenin tarafsız olmadığını söyledi. NIST için çalışma yapan uzmanların Başkan George Bush’un atadığı bir grup bilim adamından oluştuğunu ifade eden Ryan, “Bu sebeple söz konusu rapor siyasi tarihin yönünü değiştiremez. Bu soruşturma hakkında ne kadar çok bilgi edinirsek o kadar çok merakımız artıyor.” dedi. Bush yönetimi, yaklaşık 3 bin kişinin öldüğü 11 Eylül saldırılarına bir ay sonra Afganistan’ı, 2003’te de Irak’ı işgali ile karşılık vermişti. 11 Eylül saldırılarının arka planına ilişkin özellikle Avrupa’da çok sayıda kitap ve makale yayınlanmıştı.Başlıca iddialar ve ABD’nin cevapları


Hazırlanışı ve sonuçları bakımından dünya siyasetini derinden etkileyen 11 Eylül saldırılarıyla ilgili her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. İddialar ve Amerikan yönetiminin web sitesi üzerinden verdiği cevaplardan bazıları söyle:

İkiz kuleler dinamitle mi yıkıldı?

Yıkım uzmanlarına göre bir yapı daima ilk önce en alt tabakadan yıkılmaya başlar; ama ikiz kuleler uçakların binayı vurduğu üst kısımdan çökmeye başladı.

Temizlik görevlileri ifadelerinde bomba yerleştirildiğine dair hiçbir bilgi rapor etmezken, Manhattan’da o sırada açık olan sismik cihazların hiçbirisi, bomba patladığına dair işaret kaydetmedi. İkiz kulelere çarpan uçakların üretici firması Boeing, uçakların pilotsuz uçurulmasının mümkün olmadığını açıkladı.

Pentagon füzeyle mi vuruldu?

Pentagon’u vuran Amerikan Hava Yolları’na ait 77 sefer sayılı uçağın karakutusu iddiaları yalanlıyor, uçağın arka tarafından cesetler çıkarıldı, görgü tanıkları, uçağın penceresinde yolcu gördüklerini belirtti. Füzelerin penceresi ve yolcusu olmaz.

Yahudiler o gün işe gitmedi mi?

Medyadan edinilen bilgiye göre Dünya Ticaret Merkezi kurbanlarının yüzde 10 ve 15’i Yahudi’ydi. İddia edildiği gibi, Yahudilerin toptan işe gitmemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Saldırıyı Washington mı planladı?

Liderleri Usame Bin Ladin dahil olmak üzere önde gelen El Kaide örgütü mensupları 11 Eylül’ü planlayarak saldırıları gerçekleştirdiğini itiraf etti.

4. uçağı ABD jetleri mi düşürdü?

Pennsylvania’da düşen United Airlines’a ait, 93 sefer sayılı uçağa ait kokpit ses kaydedicisinden edinilen bilgiye göre yolcuların çığlıkları uçağın kaçıranlar tarafından düşmesine yol açtı. Amerikan ordusu, söz konusu uçağın kaçırıldığını, uçak düştükten 4 dakika sonra öğrendi.


Ay misyonunu başaramayan Apollo 13’ün filmi yapılmıştı

Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk adımını atan insan oldu. Apollo 11 aracıyla giden Armstrong’un, “Benim için küçük bir adım, insanlık için büyük adım.” diyerek ayak bastığı Ay’a daha sonra 6 uçuş gerçekleştirildi. Bu uçuşlardan Apollo 13, Ay yolunda oksijen tüpündeki patlama yüzünden dünyaya dönmek zorunda kalmıştı. Bu başarısız seyahat 1995’te Tom Hanks’in başrolünü oynadığı Apollo 13 filmine konu oldu. Film, en iyi film dalı dâhil toplam 9 dalda Oscar adayı olmuş ve 2 dalda da Oscar’ı kazanmıştı. Ay’da en son yürüyen insan ise Aralık 1972 tarihinde Apollo 17 astronotu Eugene Cernan oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir