ABD Askerinin Orada İşi Ne?

Nerede bir karmaşa olsa ondan faydalanıp o ülkeye yerleşen ABD bu kez de depremin yerle bir ettiği Haiti’ye asker gönderiyor. Aynı oyunu Türkiye’de denediğini tekrar hatırlatalım

Amerikan ordusu Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de operasyon üssü kuracağı ortaya çıkınca Fransa ve Latin Amerika ülkelerinden tepki geldi: Amaç yardım değil, işgal.

Amerikan ordusunun 82. hava indirme tümenine bağlı paraşüt birlikleri, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’in kuzeyinde bir operasyon üssü kurmaya başladı.

ANF’nin AFP’ye dayandırarak verdiği habere göre Albay Pat Haynes, görevlerinin insani yardım sağlamak olduğunu belirtirken, Amerikan donanmasına bağlı Seahawk helikopterleri askeri personeli taşımayı sürdürdü.

Amerikan askerleri, üslerini başkentin havaalanına yaklaşık bir kilometre uzakta terk edilmiş bir elektrik santrali tesisine kuruyorlar.

Fransa: ABD’nin Haiti’deki amacı yardım değil, işgal

Richter ölçeğine göre yedi büyüklüğündeki depremle harabeye dönen Haiti’de insani dram sürerken Fransa’da Birleşmiş Milletler’den Haiti’yi vuran depremin ardından “ABD’nin üstlendiği egemen role açıklık getirmesini ve soruşturma başlatmasını” istedi.

Fransız radyosunun haberine göre, Fransa İşbirliği Bakanı Alain Joyandet, “uluslararası çabaların Haiti’yi ’işgal’ değil, Haiti’ye yardım amacı taşıdığını” belirtti.

Joyandet, BM’nin, hükümetlerin Haiti’deki koordinasyonuyla ilgili olarak karar almasını beklediğini ve bu konuda çalışması bulunduğunu belirterek, böylece ABD’nin rolüyle ilgili konunun da açıklık kazanacağı beklediğini kaydetti.

Amerikan güçleri, geçen hafta sahra hastanesi taşıyan bir Fransız yardım uçağının, Port-au-Prince havaalanına inişini engellemiş, Joyandet’nin şikayeti üzerine uçak ertesi gün Port-au-Prince’e güvenli bir şekilde inmişti.

Latin Amerika ülkelerinden tepki

ABD’nin Haiti’ye asker sevketmesine Latin Amerika ülkelerinden tepkiler geliyor. Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez ABD güçlerinin insani yardım bahanesiyle Haiti’yi işgal ettiğini belirtti. Yaklaşık üç bin Amerikan askerinin Haiti’ye gönderildiğini hatırlatan Chavez “Askerler savaşa gider gibi silahlı. Şu anda ihtiyaç duyulan şey silahlar değil, ABD’nin doktor, ilaç, yakıt, sahra hastanesi göndermesi gerek. Gizlice Haiti’yi işgal ediyorlar” diye konuştu. Chavez Haiti’deki Amerikan askerlerinin ne yaptığının belli olmadığına da dikkat çekti ve Amerikan askerini yardım çalışmalarında göremediğini söyledi.

ABD’nin bölgeye asker yığmasına bir tepki de, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’dan geldi. Ortega ABD’nin Haiti’deki deprem felaketini fırsat bilerek ülkeye daha fazla asker konuşlandırdığını söyledi. Haiti’deki gelişmelerin kendisini endişelendirdiğini belirten Nikaragua devlet başkanı ABD askerlerinin Haiti’ye gitmesinin bir anlamı olmadığını ifade etti. Ortega “Görünüşe göre Latin Amerika’daki üsleri ABD’ye yetmiyor. Umarım Haiti’deki askerlerini geri çekeler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir