ABD, En Büyük Büyükelçiliğini Erivan’da Açıyor

ABD’nin, Dünyadaki en büyük büyükelçilik binasını Erivan’da açacağını bildirdi.

Ermeni basını, ABD’nin, dünyadaki en büyük elçilik binasını, Erivan’da inşa ettiğini yazdı. Yeni büyükelçilik binasının Washington’un Ermenistan ve Kafkaslar’daki artan stratejik çıkarlarını yansıttığı yorumu yapıldı.
ABD yetkilileri ise böyle büyük bir büyükelçiliğin inşa edilmesinin nedeni olarak ABD’nin Ermenistan’da yürüttüğü çok sayıdaki projeyi gösterdi.
Ermeni basını, Türkiye’deki Ağrı Dağı’nın görülebildiği Büyükelçilik binasında, her türlü saldırıdan korunmak için çok karmaşık güvenlik önlemlerinin alındığını kaydetti.
“ABD imparatorluğunu diğer imparatorluklardan ayıran önemli bir özellik var, ABD imparatorluğu bir ‘üs–ler imparatorluğu’dur. İngiliz ya da Fransızlar gibi gittiği yerlerde toprak işgali amacı taşımıyor, dünyanın değişik bölgelerini ‘Üs’ leri aracılığıyla kontrol altında tutup, ele geçirmeyi hedefleyen bir imparatorluktur Amerika…’’
Türkiye İstinye’ye de ABD dev bir Konsolosluk binası yaptı. ABD bölgedeki diğer büyük dev elçilikleri de tesadüf hep Türkiye’nin etrafında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir