ABD, PKK ile Görüşüyor

Herkesin bildiğini İran`da açıkladı.Ankara`ya gelen İran Başmüzakerecisi Larijani`den şok iddialar: ABD, PKK konusunda samimi değil. ABD`li komutanlar Musul ve Kerkük`te PKK ile görüşmelerde bulunuyor.

Ankara`da temaslarda bulunan İran`ın nükleer başmüzakerecisi Larijani, “ABD, PKK konusunda samimi değil. Musul ve Kerkük`te PKK`yla görüşmeler yapıyor” dedi. ABD`li yetkililer ise iddiayı reddetti.
ABD, PKK ile görüşüyor`
Ankara`ya gelen İran Başmüzakerecisi Larijani`den şok iddialar: ABD, PKK konusunda samimi değil. ABD`li komutanlar Musul ve Kerkük`te PKK ile görüşmelerde bulunuyor.

İran`ın nükleer baş müzakerecisi ve Cumhurbaşkanı Ahmedinecad`ın sağ kolu Ali Larijani destek için geldiği Ankara`da ABD`nin PKK ile görüştüğüne dair ellerinde somut kanıtlar olduğunu ileri sürdü. Türk makamlarına bu konudaki bilgileri ilettiğini söyleyen Larijani, “ABD`li komutanlar Musul ve Kerkük`te PKK ile görüşüyor. 1 ay önce bile bu görüşme gerçekleşti” dedi. Larijani, ABD`nin PKK konusunda samimi olmadığını da öne sürdü. ABD`li yetkililer ise söz konusu iddiaları yalanladı. Larijani ile toplantıda bulunan üst düzey bir Türk yetkili de, “Evet
iddialarını bizimle paylaştı ancak kanıt iletmedi” dedi. 24 saatlik ziyareti çerçevesinde Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan`la biraraya gelen Larijani Ankara`nın giderek sertleşen tutumuyla karşılaştı. Ziyareti ABD de yakından izledi. ABD`nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Daimi Temsilcisi Greg Schulte, Larijani`nin başkente ayak bastığı saatlerde video konferans aracılığıyla Türk gazetecilerle buluştu ve “İran Türkiye ve bölge ülkeleri için tehdit” mesajı verdi.

`TESİSLERİ DENETLEYİN`
Larijani ile en kritik görüşmeler MGK Genel Sekreterliği`nde gerçekleşti. SABAH`ın edindiği bilgilere göre, İranlı yetkili Türk yetkililerin nükleer endişesi üzerine “Gelin nükleer tesislerimizi siz denetleyin” davetinde bulundu. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad`ın ABD Başkanı Bush`a gönderdiği mektup hakkında da bilgi veren Larijani, “Zaten ABD ile 6 aydır Irak konusunda görüşmek için temaslarımız sürüyor” dedi. İranlı yetkili, ABD ile nükleer krizin çözümü için de masaya oturabilecekleri sinyalini verdi ve Türkiye`den Batı`ya “İran`ın derdini anlatmasını” isteyerek arabuluculuk beklentisini dile getirdi. Ancak Ankara ABD istemediği için bu teklife soğuk. PKK ile mücadelelerine vurgu yaparak ve Kerkük konusunda Türkmenlere destek vererek de dolaylı yoldan Türkiye`ye karşı koz kullanan Larijani, İran-Suriye ve Türkiye üçlü mekanizmasının hayata geçirilmesini de teklif etti.

ANKARA`NIN MESAJLARI
MGK`da Larijani`ye verilen diğer kritik mesajlar ise şöyle:

* Çin ve Rusya`ya güvenip yanlış hesap yapmayın.

* Böyle giderse belaya davetiye çıkarırsınız.

* İsrail karşıtı söylemleriniz nükleer krizi arttırıyor. Dikkatli konuşun. Gül de İranlı yetkilinin arabuluculuk isteği üzerine BM Güvenlik Konseyi`nin önerilerine uyulması gerektiği mesajı verdi. Nükleer enerji ve İsrail karşıtı söylemleri nedeniyle İran`ın çıkmaz yollara girdiğini belirten Gül, “İpler daha fazla gerilmemeli” dedi. Larijani de, “Bize inanın. Size söylenenler doğru değil” diyerek destek istedi. Larijani, temaslarının ardından basın toplantısında da Türkiye ile mutabık kaldıklarını söyledi. İranlı yetkili mutabık kaldıkları konuları şöyle sıraladı:

* İran dosyasının BM Güvenlik Konseyi`nden çıkarılıp, Uluslararası Atom Enerji Kurumu`na gönderilmesi.

* Soruna diplomatik yollardan çözüm bulunması.

* Bölgenin yeni maceralara sürüklenmesinin engellenmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir