ABD Türkiye’deki Atom Bombaların Hedefini Değiştirmiş

Daha önce doksan tane olduğu açıklanan Türkiye’deki nükleer başlıklı füzelerden 50 tanesi incirlik üssünde, 20 tanesi diyarbakır’da İstanbul ve Malatya’da da 10 ar adet bulunuyor. Füzeler, Tezkere sonrası Hedefi Ankara olmuş…

Füzelerin yönünün Tezkere krizinden sonra Ankara ve diğer stratejik hedeflere çevrildiği iddia ediliyor.
ABD yönetiminin soğuk savaş yıllarında Türkiye’ye yerleştirdiği nükleer füzelerin mevcudiyetini koruduğu ortaya çıktı. Amerikan Ulusal Kaynaklar Savunma Raporu’nda yer alan verilere göre 1950-60 yılları arasında Türkiye’ye konuşlandırılan füzelerle ilgili çarpıcı ve çelişkili bilgiler yer alıyor. 90 adet olduğu ileri sürülen nükleer başlıklı füzelerin 50 adedinin Amerikan, kalan 40 adet füzenin ise Türk savaş uçaklarına tahsis edildiği belirtilen raporda, yeni savunma doktirini çerçevesine hedeflerin neresi olduğu ise belirtilmiyor.

Bombaların 50 adedi İncirlik üssünde bulunurken 20 adet bomba Diyarbakır, İstanbul ve Malatya’da ise 10’ar adet nükleer başlıklı füze bulunuyor. Bu bombaların kullanım yetkisi ise sadece ABD Başkanı George W. Bush’ta bulunuyor!

Havadan karaya kullanılan nükleer silahların ilk kez birinci körfez savaşı sırasında Irak’ı vurmak için gündeme geldiği belirtilen raporda değişen bölgesel dengelere dikkat çekiliyor.

Çelişkili bilgiler

Haberde sözü geçen bombaların Tezkere Krizi’nin ardından yönünün Ankara ve Türkiye’nin stratejik merkezlerine çevrildiği iddiası ise kafaları karıştırdı. Havadan karaya fırlatılan füzelerin ambarlarda hiçbir risk içermeden yıllarca durabileceği belirtilirken uçaklardan karaya atılan füzelerin Ankara’yı nasıl hedef aldığı konusunda ayrıntıya yer verilmedi.

Siyasiler konuyu TBMM gündemine getiriyor

CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ nükleer başlık taşıyan silahların varlığını bildiğini belirterek bunların Türkiye sınırlarına çıkarılması için konuyu TBMM gündemine getireceğini söyledi. Elekdağ Türkiye’nin ABD yüzünden komşuları ilişkilerini bozmaması gerektiğini belirterek “Böylesine ağır bir vebal altına Türkiye’yi kimse sürükleyemez” dedi.

AKP Milletvekili Turhan Çömez ise bu konuda en iyi kararı Genelkurmay Başkanlığının vereceğini belirterek “Biz bu karara güvenmeliyiz, Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda en sağlıklı kararı verecektir, buna inanıyorum” dedi.

Bağımsız İstanbul Milletvekili Emin Şirin ise açıklamasında söz konusu bombaların eski teknoloji ürünü olduğunu belirterek “Yine de bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne devredilmelidir” dedi.


sonsaniye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir