ABD’den Bir İtiraf Daha: ’Irak’taki Savaşı Kaybediyoruz’

ABD’nin yeni Savunma Bakanı adayı Robert Gates Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’na ’Irak’taki savaşı kaybediyoruz’ dedi.

Irak’ta şu anda yaşananların kabul edilemez olduğu konusunda komisyon üyeleriyle hemfikir olduğunu söyleyen Gates, adaylığı onaylanırsa, taktik değişiklikler getireceğini söyledi.


Kasım ayı başında Kongre yenileme seçimlerinde Cumhuriyetçilerin aldığı yenilginin ardından istifa eden Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in yerine Başkan Bush tarafından aday gösterilen Robert Gates bugün Senato’nun ilgili komisyonunun önüne çıktı.


Gates, ABD’nin savunma önceliklerinin başında gelen Irak savaşı konusunda komisyona, bütün seçeneklerin masada olduğunu, yangının Orta Doğu’ya yayılıp yayılmayacağını ABD’nin izleyeceği çizginin belirleyeceğini söyledi.


Gates’in konuşmasında Irak’ta izlenecek politika konusunda şimdiden bağlayıcı işaretler vermekten kaçındığı dikkat çekti.


Amerikan Senatosu’nun Silahlı Kuvvetler Komisyonu önünde konuşan Savunma Bakanı adayı Gates “önümüzdeki bir-iki yıl içinde Irak’da izleyeceğimiz çizgi, Amerikan ve Irak halklarının ve bundan sonraki ABD başkanının Irak’ta ve bölgede giderek düzelen bir durumla mı, yoksa gerçek bir bölgesel yangın tehlikesiyle mi karşı karşıya olacaklarını da belirleyecek” diye konuştu.


Eski CIA başkanlarından Gates komisyona, hiç bir seçeneği dışlamadığını ve her türlü öneriye açık olduğunu da söyledi


Demokrat Senatör Carl Levin’in, “Sizce Irak’da savaşı kazanıyor muyuz?” sorusunu müstakbel Savunma Bakanı “Hayır” diye yanıtladı ve Irak’taki şiddete son verilebilmesi için siyasi bir çözüm bulunmasından yana olduğunu da sözlerine ekledi.


Demokrat Senatör Carl Levin ise müstakbel bakana, ABD’nin, Başkan’a, duymak istediği şeyleri söyleyen birine değil, gerçekleri söyleyen bir savunma bakanına ihtiyacı olduğunu söyledi.


Gates’in adaylığı beklendiği gibi komisyon tarafından da onaylanırsa, bu hafta içinde Senato’da yapılacak oylamayla resmen Savunma Bakanı olacak. Gates’in adaylığının onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.


Gates, aday gösterilmeden önce Irak’la ilgili politika önerileri geliştirmek üzere oluşturulan eski Cumhuriyetçi dışişleri bakanlarından James Baker liderliğindeki çalışma grubunun da üyesiydi.


Irak çalışma grubunun, önerilerini çarşamba günü açıklaması bekleniyor.


İran’a saldırmaya mesafeli


Robert Gates’in, İran ve Suriye’ye yönelik güç kullanımına muhalefetini açıkça sergilemesi dikkat çekti.


Güç kullanımının İran konusunda son seçenek olması gerektiğini söyleyen Gates, bu ülkeyle sorunların çözümünde önceliğin, diplomasi ve müttefiklerle işbirliği olması gerektiğini vurguladı.


Gates sözlerini şöyle sürdürdü: “Irak’ta görüldü ki, savaş bir kere başladı mı, sonuçları öngörülemez oluyor. İran ile çatışmanın da bir hayli dramatik sonuçları olacağını düşünüyorum.”


“İran ile Suriye, Irak konusunda bize pek yardımcı olmuyorlar ve oradaki çıkarlarımıza ciddi zarar verdikleri ortada. Ancak bence isterlerse, Irak’taki çabalarımızı daha da zora sokabilirler.”


Robert Gates kimdir?


Başkan Bush tarafından Savunma Bakanlığı’na aday gösterilen eski CIA başkanlarından Robert Gates, altı başkanla çalışmış bir yüksek bürokrat ve Bush’ların yakın aile dostu.


1991 ile 1993 arasında CIA Başkanlığı görevi yapan Robert Gates’in adı, 1980’lerde İran-Kontra skandalı olarak bilinen olaya karışmıştı.


İran-Kontra skandalında, Amerikalı yetkililerin İran’a kendi koydukları ambargoya rağmen gizlice silah sattıkları ve elde edilen gelirle Nikaragua’daki Sandinista rejimine karşı savaşan kontra gerillalarına mali destek sağladıkları ortaya çıkarılmıştı.


Gates aslında CIA başkanlığı için çok daha önceki yıllarda adı geçmesine rağmen, İran-Kontra skandalına adı karışınca bu atama, senatoda onaylanmayacağı kaygısıyla geciktirilmişti.


Son yıllarda Teksas’ta bir üniversitenin rektörlüğünü yapan Gates’e 2005 yılında Bush yönetimi, yeni oluşturulan Ulusal İstihbarat Örgütü’nün ilk başkanı olmasını teklif etti. Fakat Gates bu teklifi geri çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir