AB`den Hükümete Güven Oyu

Hükümetin düşmesini AB engelledi.Avrupa Birliği ile dün yürütülen müzakere pazarlığı bir anlamda 30 saatlik Dışişleri Bakanları maratonu idi.

Türkiye`nin hassasiyetlerinin dikkate alındığı çerçeve belgesi Avusturya`nın itirazlarına rağmen kabul edildi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Amerika`nın Avrupa Birliği kararlarını şekillendirmede oy hakkının bulunmadığına dikkat çekerken “ABD Türkiye`nin AB`ye tam üyeliği için gerekli her türlü diplomatik desteği vermiştir” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile müzakere sürecinin başlatılmamasının bir anlamda Tayyip Erdoğan Hükümeti`nin güven oyu alamaması anlamına gelebileceğini belirten uzmanlar AB`nun bu hassas ve nazik durumu da dikkate aldığına dikkat çektiler.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye`nin adaylık sürecinin müzakere döneminin resmen başlamasının AB için bir kazanç olduğunu ama bunun uzun süreli bir koşu olacağını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı ise müzakerelerin 30 saatlik bir mütaala maratonunu kapsadığını ama bu yorucu sürec neticesinde varılan noktanın “yorgunluğumuza değdi” sözleri ile tanımlanabileceğini söyledi.

Türkiye`nin AB sürecinden kopması halinde oluşacak güç çekim alanı boşluğunun özellikle Çin, Rusya ve İran çizgisine kayabileceği belirtilerek “Bunun hiç istenmedik bir durum olduğu” yine uzmanlar ve diplomatik kaynaklarca dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir