ABD’nin, Türkiyeli Kabus Senaryosu

Terör korkusuyla yaşayan ABD’de şimdi de hayali biyolojik saldırı senaryosu. ’Atlantik Fırtınası’ adı verilen kurgu, Hollywood senaryolarını aratmıyor.İstanbul’da biyolojik bir saldırının ardından çiçek hastalığından ölen milyonlarca kurban. Herkes salgın hastalığın pençesinin altında.

Nüfusun sadece yüzde 1’ini aşılayabilecek kadar aşı stokuna sahip Türk hükumeti ise çareyi NATO’dan yardım almakta bulur. Ancak aşılar siyaset engeline takılır. Tüm bunlar ABD’deki iki üniversite tarafından yazılan ’Atlantik Fırtınası’ adlı hayali senaryonun sahnelerinden bazıları. Başrollerde ise ABD’nin eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright oynuyor. Albright ABD Başkanı rolünü üstlenirken, Avrupa Parlamentosu dahil 8 ülkenin eski ve şimdiki bakanları kendi ülkelerinin devlet başkanlarını oynuyorlar.

ÖLÜM KOL GEZİYOR

Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi ve Pittsburgh Üniversitesi tarafından düzenlenen hayali senaryoya göre, bir zirve için ABD başkentinde toplanan çeşitli ülkelerin başkan ve başbakanları, Türkiye, Almanya, İsveç ve Hollanda’nın başkentlerinde ve diğer büyük şehirlerinde aynı anda ortaya çıkan 51 çiçek hastalığı vakasını haber alır. Metropollerin merkezlerinde havaya bırakılan çiçek hastalığı mikrobu bir anda milyonlarca kişinin ölümüne rol açar.

’Yeni Cihad’ olarak adlandırılan ve daha önce adı duyulmamış bir grup, saldırıların sorumluluğunu üstlenir ve bu saldırıların, Müslüman ülkelere, Batı dünyası tarafından yapılan baskının intikamı olduğunu belirtir. Bir saat içinde altı ülkede 240 çiçek hastalığı vakası çıkar ve kısa sürede bu sayı, yüzlercesi ABD’de olmak üzere 3000’e kadar yükselir. Senaryoya göre, borsa çöker ve binlerce kişi kentleri terketmeye çalışır, her yerde kargaşa çıkar. Türkiye’nin elinde yeterli çiçek aşısı yoktur ve NATO’dan çiçek aşısı ister. Washington’da biraraya gelen katılımcıların önüne bu senaryo konulurken, gerçek saate uygun olarak tepki vermeleri ve çözüm üretmeleri istendi.

AŞI DAĞITILACAK

Hayali senaryoda rol alan pekçok Avrupa devlet başkanı, NATO’nun devreye sokulmasını önerdi. BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar çıkarılmasının gerektiği tartışıldı, ancak bazı liderler, bunun çok zaman alacağı uyarısında bulundu.

Senaryoda rol oynayan bütün liderler, Dünya Sağlık Örgütünü’nün, kendi ihtiyacından daha fazla çiçek aşısına sahip olan ülkelerden bu aşıları toplayıp, ihtiyacı olanlara dağıtmasında karar kıldı. ABD Başkanı rolünü oynayan Albright, ’ABD açısından Dünya Sağlık Örgütü üzerinden çalışma kararına varmak çok zordu. Böyle bir durumda uluslararası bir organizasyona güvenebileceğimizin işaretini verdik’ dedi.

2020 TERÖR RAPORUYLA ÖRTÜŞÜYOR

ABD’nin iki seçkin üniversitesinin biyolojik terörle ilgili hazırladığı senaryolar, Amerikan Ulusal İstihbarat Konseyi’nin hazırladığı 2020 terör raporunda yeralan biyolojik saldırı ihtimali ile benzer nitelikler taşıyor. 2020 terör raporuna göre, önümüzdeki 15 yıl içinde dünya kimyasal, nükleer ya da biyolojik saldırı tehdidiyle karşı karşıya kalacak. Teröristlerin antrax, şarbon ya da çiçek virüslerine ulaşmaları daha kolay olacak. Biyo teröristlere mutfak kadar laboratuvarlar yetecek. Buralarda tost makinesi büyüklüğünde üretilen herhangi bir silah geçmişe göre daha kitlesel ölümlere neden olabilecek. İlerleyen teknoloji sayesinde nükleer silah yapımı daha kolaylaşacak ve teröristler kitlesel tehdit imkanı bulacak. Böylece, en büyük kaygı teröristlerin kitlelere yönelik saldırı yapma ihtimali olacak. Teröristler Rusya ya da Pakistan’dan nükleer silahları parçalar halinde kaçırmayı deneyecekler. ABD, 11 Eylül’de New York’taki İkiz Kuleler’e düzenlenen terör saldırısından sonra, biyolojik silah kullanılması ihtimaline karşı, salgına müdahale edecek ekiplerini aşılamıştı. Yüksek düzeyde bulaşıcı ve ölümcül olan çiçek hastalığının ise Türkiye’de 1980’den bu yana aşısı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir