Adı Olup Kendi Olmayan Örgüt

El Kaide oluşturduğu ‘sanal Afganistan’ ile askeri ve siyasi eğitimini internete taşıyor. Örgüt artık internette adeta uzaktan eğitim veriyor.

Dünyanın dört köşesindeki militanlar istedikleri bilgilere internetten ulaşıyor, basit formüller kullanarak “ Hotmail,””yahoo” üzerinden bile karşılıklı iletişim kuruyor. El Kaide’nin sanal ortamda çıkardığı yayınlar bir terör ansiklopedisine dönüşmüş durumda. Marketten alınan malzemelerle bomba yapmanın incelikleri, azami yıkım için şarapnel parçalarının nasıl yerleştirilmesi gerektiği, hatta patlayıcıda kullanılan kimyasallar yüzünden bombacının başağrısı çekmeden ölüme gitmesinin yolu bile internette anlatılıyor. Örgütün Suudi Arabistan kolu tarafından çıkarılan El Battar (kılıç) isimli internet dergisinde “Mücahit Kardeş! Eğitim kamplarına katılmak için başka ülkelere seyahat etmene gerek yok. Evinde kendi başına ya da kardeşlerinle birlikte eğitime başlayabilirsin” ifadesi yer alıyor. Ebu Musab el Suri isimli bir El Kaide yöneticisinin yayımladığı 1300 sayfalık kitabında yeni militanlara Kuran okudukları kadar bilgisayar da öğrenmelerine salık veriyor. Terör örgütlerini sanal alemde takip eden İsrail’deki Hayfa Üniversitesi’nde Profesör Gabriel Weimann’a göre internette 4500 civarında El Kaide ile bağlantılı site var.

El kaide’nin kadın dergisi

Ortadoğu konusunda uzman ve uzun yıllar bölgeyi Reuters için izleyen İngiliz gazeteci Paul Eedle, El Kaide’nin forumlarına ayda 30’la 50 mesaj geldiğini ve bazılarına 40-50 sayfalık internet dergileri iliştirildiğini ifade ediyor. Yani pratikte örgüt her ay bir kitabı dolduracak kadar yeni materyal üretiyor. El Kaide menşeli materyallere talep de oldukça fazla. İsrail merkezli İslami Hareketleri Araştırma Projesi (PRISM) bünyesindeki görevliler, Eylül 2004’te Irak’ta El Kaide militanlarının gerçekleştirdikleri infaz görüntülerinden oluşan bir seriyi internete verdiklerini ve bunun iki haftada 20 bin kişi tarafından kişisel bilgisayarlara indirildiği saptadı. İnternetten Irak’taki militanların komutanı Ebu Musab el Zarkavi’ye mesaj atıp cevap almak bile olanaklı. Zarkavi her gün Irak dışına 4’le 10 arası mesaj gönderiyor. Zarkavi’ye bağlı ‘medya koordinatörü’ Ebu Maysara el Iraki, “Zerwat el Sanam” (deve hörgücünün zirvesi) isimli bir internet dergisi çıkarıyor. Martta ilk sayısı çıkan dergide askeri eğitime dair bilgilerin dışında Irak’a gelmek için hangi rotanın izlenmesi gerektiği, Suriye’de nerelerde barınılabileceği de anlatılıyor.

El Kaide, internet aracılığıyla kadınları da küresel cihada dahil etmek için Agustos 2004’te “el hansa” adlı bir kadın dergisi çıkardı. Burada kadın “ mücahitlerin” biyografileri, kadın eğitim kampları, cihad ilkeleri doğrultusunda çocuk yetiştirmenin incelikleri anlatılıyor.

Peygamber dönemindeki İslam’a dönüşü savunan Zarkavi, diğer yandan internetin önemini iyi kavramış olacak ki bilgisayar konusunda yetenekli adamları istihdam ediyor. ABD merkezli SITE Institute’ün (The Search for International Terrorist Entities – Uluslararası Terörist Oluşumları Araştırma Enstitüsü) yöneticisi Rita Katz’a göre bilgisayar doktoralı “siber militanlar” bile var. 11 Eylül’ün planlayıcıları arasında bulunan ve Pakistan’da yakalanan Halid Şeyh Muhammed’in mesajlarının bulunmasını engellemek için yanında dört uzman çalıştırdığı anlaşıldı. “Global Terror Alert” isimli internet sitesini yöneten Evan Kohlmann siber cihadın en ünlü ismini de veriyor : Irhaby007 (terörist007).

Bu şahıs herhangi bir grubun üyesi gibi görünmese de internetteki uzmanlığını terör gruplarına sunmaktan geri durmuyor. Zarkavi ve adamlarının yapamadığını, Irhaby007 onlar için yapıyor. Kusursuz İngilizce bilen Irhaby007 bir keresinde ABD’nin Arkansan Eyaleti’nin internet sitesine Irak’taki kafa kesme görüntülerini yerleştirdi.

Yeni nesil militanın şeyhi internet

SITE Institute, The Global Terror Alert ve PRISM dışında Internet Haganah, IntelCenter, Terorism Research Center gibi İsrail ve ABD merkezli kuruluşlar bu sitelerin belli başlılarını izleyip, içeriklerini İngilizce’ye çeviriyor. Radikal İslamcı forumların önde gelenleriyse El Ansar ve Global Islamic Media.

El Kaide bağlantılı siteler internette sürekli yer değiştiriyor. Batılı güvenlik birimleri tespit ettikleri sitelerin kapatılmasını sağlıyor ancak bu siteler ertesi gün hemen başka bir yerde tekrar açılıyor. Hatta bazen isimlerini bile değiştirme gereği duymuyorlar. Bu yüzden uzmanların bir bölümü bu siteleri kapatmakla uğraşmak yerine buradaki bilgilerin düzenli taranmasını sağlamanın istihbarat açısından daha faydalı olacağı kanısında .

Terör uzmanı Rohan Kumar Gunaratna, El Kaide’nin İngiltere’deki mesaj trafiğinin ancak yüzde 5’lik kısmının yakalanabildiği kanısında. İnternetin terör alanındaki yükselişi, El Kaide’nin Afganistan’ı kaybetmesinin ardından dönüştüğü yapıyı da gösteriyor. Artık El kaide belli bir merkezden idare edilen hiyerarşik bir yapıya sahip değil. Birbirinden bağımsız hareket eden, kendi eylem planlarını oluşturup uygulayan birimler söz konusu. Londra merkezli El Markizi Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. Hani el Sabi “ Yeni El Kaide Örgütlenmesinde emir ve eğitim veren Usame bin Ladin ve Ayman el Zevahiri gibi bir şeyh yok, ama cihad eğitimi veren internet siteleri var” diyor. Afganistan’a hiç gitmeyen, bin Ladin ile karşılaşmayan yeni nesil militanlar kimya, fizik gibi alanlarda Batı ülkelerinde eğitim almış, Batılı devletlerin pasaportuna sahip ve birkaç dil konuşabilen kimseler olarak klasik militanlardan çok daha tehlikeli. Nitekim son yıllarda İngilizce ve Latin harfleriyle yazılmış Arapça mesajların sayısı da sürekli artıyor.

El Kaide’nin “Hotmail” taktiği

El Kaide militanları internette yakalanmamak için çok çeşitli yollar izliyor. Alneda.com isimli site dört yıl boyunca güvenlik birimleriyle sanal alemde kedi- fare oyunu oynadı. Site pek çok kez başkalarına ait sitelerin içine gizlenmiş halde yakalandı. 14 yaşındaki bir öğrenci, bir bilgisayar firması ve korku filmi hayranları, sitelerinin kendilerinden habersiz Alneda.com tarafından kullanıldığını ancak yetkililer haber verince öğrendi.

İngiliz düşünür Francis Bacon’ın 16. yüzyılda yazılarında denediği stenografi, El Kaide’nin internette kullandığı diğer bir taktik. Bu tekniğin klasik şifreli mesajlardan büyük bir farkı var: Bu yolla gizlice iletilen bilginin varlığını sadece alıcı biliyor, başkası sıradan bir resim ya da metin görüyor. Resim ve harita gibi dosyaların içine istenen bilgiler bu şekilde saklanabilir. Örneğin jpeg formatında 100 Kb’lık bir fotoğraf indiriyorsunuz, ancak bunun 1 Kb’lik kısmı doğrudan görünmeyen bir mesaj içeriyor.

Bilgisayar uzmanı olmayan militanlarsa daha basit yöntemler kullanıyor. Eğer bin Ladin ya da El Kaide gibi ‘sakıncalı’ kelimeleri kullanmazsanız, internette gönderdiğiniz bir mesajın yakalanma ihtimali çok az. Mesela 11 Eylül’ü gerçekleştiren militanlardan Muhammed Atta son gönderdiği e-postalardan birinde hedeflerinden “ Okul üç sonra açılıyor. Hukuk fakültesi, şehir planlama fakültesi, güzel sanatlar fakültesi ve mühendislik fakültesi için 19 onay aldık “ diye bahsetti.

Başka bir yöntemse Hotmail, Yahoo gibi e-posta adreslerini ortaklaşa kullanmak. Aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanan militanlar yazdıkları postayı göndermeyip taslak bölümünde bırakıyor. Böylelikle mesaj hiç dolaşma girmediği için izi de sürülemiyor. Militanlar zaman zaman birbirlerini bazı sitelere sadece internet kafelerden girilmesi, sitede 15 dakikadan fazla kalınmaması yönünde uyarıyor.
El Kaide’den ‘e-Kitap’lı tehdit :

Sanal alemi ayrı bir cephe gibi gören terör örgütü El-Kaide, yeni tehditlerini internette yayımladığı bir elektronik kitap aracılığıyla yaptı. El Kaide elektronik kitapta ABD’ye ve “doğru Müslüman” olmayan herkese tehditler savurdu

CNN’in internet sitesinde yer alan habere göre, Kitap’ta direnişçilerin Amerikan güçlerinin sandığından çok daha iyi ve güçlü durumda olduğu savunuldu. El-Kaide’nin “görevini bitirmeden” Irak’tan ayrılmayacağı belirtildi. Mücahit olmak isteyenler için örgütün manifestosu yayımlandı. Buna göre El Kaide’nin kendine göre Müslümanları sınıflandırdığı kendilerini desteklemeyen Müslümanlar’ın “doğru Müslüman” olmadığı iddia edildi. Bu kişilerin de saldırılardan etkileneceği bildirildi.

EL KAİDE’YE ASLINDA VAHİY GELMİŞ

E-Kitap’ta, “İnancımızın temelinde hiçbir gerçek Müslüman’a zarar vermek yoktur. Gerçek Müslüman’ın tek bir damla kanının bile dökülmesini istemeyiz çünkü bir damla gerçek Müslüman kanı, bütün bir dünyanın ölümüyle eşdeğerdir” denilerek, cihat emrinin kendilerine Allah tarafından verildiği iddia edildi. Irak birliklerinden yeni hükümete itaat etmemeleri söylenen e-Kitap’ta “Amerikan İmparatorluğu” yıkılana kadar savaş çağrısında bulunuldu. Bu savaşın gerekirse kıyamete kader sürdürüleceği ifade edildi. Yazarı belirsiz e-Kitabın yakın bir tarihte hazırlanmış olabileceği öne sürüldü.(Akşam)

Yeni savaş alanı internet

El Kaide’nin haberleşme şifresi çözüldü: Spam mail gönderip her seferinde yeni mail hesabı açıyorlar. Hükümetlerin umudu hackerlar….

Eskiden teröristlerin kalaşnikov silahları, dağlarda gizlenme yerleri, saldırı planladıkları eğitim kampları, bomba yapmayı öğreten liderleri vardı. Fakat ABD’yi vuran 11 Eylül saldırılarıyla birlikte artık teröristlerin yeni savaş alanı internet… En etkili silahları bilgisayarlar, eğitim kampları internet cafeler, bomba yapmayı öğreten de internet üzerinden yayınlanan kılavuzlar… Amerikan Washington Post gazetesi küresel cihadın artık internetten yönetildiğini yazdı. İsrailli terör uzmanı Prof. Dr. Gabriel Weimann 2001 yılında ilk kez internet üzerinden cihad hareketini izlemeye başladığı zaman internette sadece 12 internet sitesi bulunduğunu şimdi sayılarının 4 bin 500’ü aştığını söylüyor. İnternette yayımladığı dergilerle yeni üyeler buluyor, saldırılar hakkında bilgi veriyor. İnternet sitelerinde basit bombalardan, karmaşık biyolojik silahlara kadar sayısız silah ve patlatıcı yapmayı öğretiyor. Spam (istenmeyen) mailler atarak birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Spamlerdeki gizli notları da sadece şifleri bilenler açabiliyor. El Kaideciler’in kullandığı bir başka teknik ise her seferinde yeni adres alıyor olmaları.

HACKER YARDIMI

Yeni adresleri sadece bir kez kullandıkları için yerlerini kimse tespit edemiyor. “Hotmail” gibi sitelerden mail adresleri alıyorlar Yazdıkları notları göndermek yerine, draft (taslak) halinde kaydedip bırakıyor. Böylece şifreyi bilen kişi de mail adresine girerek notu okuyup yeni not bırakıyor. 11 Eylül saldırılarına katılan El Kaideciler de “gümüş kurşun” şifresiyle bu adreslere giriyordu. Öte yandan İngiliz hükümeti El Kaide’ye karşı hackerlarla savaşma kararı aldı. (Sabah)

Kahire – Terör örgütü el Kaide, Irak’taki bir çok saldırının
sorumluluğunu üstlenen Ebu Musab ez Zerkavi’nin kendilerine
katıldığını doğruladı.
El Kaide’nin iki ayda bir internette yayınlanan El Battar (Keskin
Kılıç) Kampı adlı askeri dergisinin son sayısında yayınlanan
başyazıda, Zerkavi’nin El Kaide’ye katılma kararı övüldü.
Başyazıda, “Tevhid ve Cihad örgütünün liderinin kutsal savaş ve
kutsal savaşçıların şeyhi Ebu Abdullah Usame bin Laden’e bağlılığını
bildirmesi zafer için iyi bir alamet” denildi.
Zerkavi’nin lideri olduğu Tevhid ve Cihad örgütü iki hafta önce
bin Laden’e katıldığını ilan etmiş ve adını Irak’taki El Kaide olarak
değiştirmişti. Başyazı ayrıca, Iraklı Sünni savaşçıları da el Kaide ile işbirliği
yapmaya çağırdı.

Kaynak : http://www.realist.web.tr/haber/8700/
http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=8842

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir