ADNAN MENDERES, TURGUT ÖZAL VE DEMİREL’İN ORTAK YÖNÜ

Bugün yazımı oldukça kısa tutarak yorumu tamamen okuyuculara bırakmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Atina’da Genel Kurmay Başkanı görevden alınınca daha doğrusu emekliye sevk edildi. Aklıma takıldı acaba Dünyada Genel Kurmay Başkanları istifa ya da görevden alınıyor mu? Şöyle kısa bir taramadan sonra işte ortaya çıkan sonuçOnlarda böyle…
 • Fransa Genelkurmay Başkanı Bruno Cuche, haftasonu düzenlenen bir askeri gösteride gerçek mermi kullanılması nedeniyle 17 kişinin yaralanması üzerine istifa etti.(2008)

 • Colombiya Genel Kurmay Başkanı General Mario Montoya genelkurmay başkanlığından ayrıldı. Savcılık tarafından sorgulanan general hakkında henüz bir suçlama yöneltilmedi.(2009)

 • İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, istifa etti. Halutz’un, istifasını Savunma Bakanı Amir Peretz ve Başbakan Ehud Olmert’e de bildirdiği belirtildi (2007)

 • KÜRT kökenli Irak Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari ile 9 yüksek rütbeli subay görevlerinden istifa etti.(2008)

 • ABD Genelkurmay Başkanlığı görevini iki yıldır yürütmekte olan Orgeneral Peter Pace’in istifa ettiği açıklandı. (2009)

 • Ve Pervez Müşerref Genelkurmay başkanlığı görevinden istifa etti.

 • Gürcistan Genelkurmay Başkanı istifa etti(2008)

 • Yunanistan’da Genelkurmay Başkanı Dimitris Grapsas nedenleri hakkında yoğun soru işaretleri yaratan biçimde emekliye sevk edildi. (2009)


Ve bizde
 • A. Nafiz Gürman, (Orgeneral 10 Haziran 1949 – 6 Haziran 1950) bir yıldan az görev yaptığı Genelkurmay Başkanlığı`nda seçimlerden sonra darbe söylentileri üzerine Menderes tarafından görevden alındı, daha önceki Başkanlar Salih Omurtak ve Kazım Orbay emekliye sevk edildi.

 • A. Cemal Tural, (Orgeneral16 Mart 1966 – 16 Mart 1969) önce İmralı`da Menderes ve arkadaşlarının daha sonra ise Ankara`da Talat Aydemir`lerin asılmasında çok etkin davrandı ve idamları kimseyi dinlemeden gerçekleştirdi. Askerliği boyunca demokrasiye karşı hazımsızlığını belirtmekten geri durmayan bu paşa 1969`da Demirel tarafından görevden alındı.

 • Genelkurmay Başkanlığı’ndan istifa eden Faruk Gürler, Cumhurbaşkanı Sunay tarafından senatör olarak seçildi. Böylece Gürler’e de adaylık yolu açıldı.(1973)

 • 1980 sonrası TSK’da önemli istifalar yaşandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 1. Körfez Savaşı’nda görüş ayrılığına düşen dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, 1990 yılında bu görevinden istifa etmişti.

 • 1987’de ise, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun’a Genelkurmay Başkanlığı yolunu açmak için erken emekliliğini istemişti.


Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk gazetesi Minber’deki yazılar Erzincan Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Erol Kaya tarafından kitap haline getirildi. Doç. Erol Kaya’nın kitaplaştırdığı Minber yazılarında Atatürk, ordu-siyaset ilişkilerini şöyle tanımlıyor: “…ordu ise yüksek ahlâkta bir heyettir. Şüphesiz ki tek amacı, vazifesi, düşüncesi ve hazırlığı vatanı savunmak olan bu heyet, memleketin siyasetini idare edenlerin verecekleri karara göre faaliyete geçer.” Özellikle son cümledeki “ordu, memleketin siyasetini idare edenlerin verecekleri karara göre faaliyete geçer” vurgusu silahlı bürokrasinin siyasi iradeye, yani seçilmişlere tabi olması gerektiğini açıkça vurguluyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir