Ağlamanın Kürtçesi ve Gönül Yarası

Sinemayı ‘sinemada izlemek gerek’, ilkesi ile hareket edenlerden değilim açıkçası.


Hem vakit hem nakit problemlerinin çok sık olarak yaşadığımız günümüzde, filmlere gerekli zamanı ayıramıyoruz. O yüzden film bölümümüzün editörü Ercüment’tin yüksek müsaadeleri ile film hakkında birkaç kelime sarf etmek istiyorum


En son gittiğim Türk Filmi gönül Yarası beni fazlası ile etkiledi.Konuyu ve film hakkında bilgi almak için filmin web sayfası hakkında bilgi almanız mümkün. http://www.gonulyarasi.com/Eskiden yaşadığım Samatya meydanı’nı her gün alışveriş yaptığım esnafıda filmde görmek beni fazlası ile duygulandırdı.


İstanbul’un güzel mekanlarından olan samatya meydanı’ hali hazırda film ve dizilerini platosu olmaya devam ediyor.


Tekrar filme dönersek,film ,Türkiye’de her gün yaşanan aile dramlarını göstermesi bakımından ilginç. Büyük kentlerde yaşayan kişilerin kendi ailelerine olan durumları kendini memleket ve öğrenci sevgisine veren bir öğretmenin ailesi ile olan ilişkisi çok güzel anlatılmış. Yönetmen Yavuz Turgul’un mekan ve duyguları ön planda gösteren çekimleri ile film güzel bir tat verirken. Uçan kaçan kameranın filmin başında fazlaca kullanılması, Vizontele 1`e nazire ve gereksiz bir benzetme olarak algıladım.


Meltem Cumbul ve Şener Şen’in Türkü dinlemek için gittiği sahne var ki sinemadaki herkesin göz yaşlarının boşaldığı bir an oldu.


Filmin diyaloğunda’da şu konuşma geçiyordu


`Darhejiroke` (İncir ağacısın” demekmiş) okurken, can kulakla dinleyen, bir yandan da ağlayan Meltem (Dünya) vardır orada.


Sonra Nazım bey (Ş.Şen) şaşırır, sorar;


– Kürtçe bilmiyorsan neden ağlıyorsun ki?


Meltem`in yanıtı yakıcıdır;


– Bu türküye ağlamak için Kürtçe bilmek şart mıdır?..


Evet bende Kürtçe bilmediğim halde bu filmi izlerken hüzünlendim. Bölge insanımın en güzel müziklerinin niye ağıtlar ve üzüntülü türküleri olduğunun düşündüm.


Bu filmi ailece de izlemek isteyenler için çok iyi bir fırsat diye düşünüyorum. Türk sinemasından yükselen değer olarak gösterilen erotizmden dolayı el eteğini çeken sinema seyircilerinin gönül rahatlığı ile izleyebileceği bir film.


Gönül Rahatlığı ile izleyebileceğiniz film Gönül Yarası Anadolu’nun Türkülerini bize tekrar hatırlatıp dinlettirdiği için de izlenmeye değer bir film. Neşat Ertaş ile Aynur Dogan’ın kasetlerini almanızı tavsiye ederim .


Filmdeki müziklerin bir kısmını web sayfasından’da dinleyince bana hak vereceğinizden eminim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir