Ahmedinejad Time dergisine konuştu

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ’Yahudi soykırımı konferansını barış için düzenledik’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Yahudi soykırımını tartışmak için düzenlenen uluslararası konferansının amacının “barış” olduğunu söyledi.


Öğrenci haber ajansı İSNA’nın bildirdiğine göre, Time dergisinin sorularını yanıtlayan Ahmedinejad, ABD halkına neden mektup yazdığına ilişkin soru üzerine, Amerikan hükümetinin görüşlerinin ABD halkına ulaşmasına izin vermediğini, bu nedenle görüşlerini iletmek için mektup yazmak zorunda kaldığını belirtti.

“Bizim ABD halkıyla hiçbir sorunumuz yok, sorun hükümet yetkilileriyle” diyen Ahmedinejad, ABD Başkanı George Bush’a da mektup yazdığını hatırlattı ve “Ama görüyorum ki mektubun hiçbir etkisi olmamış” dedi.

Ahmedinejad, ABD ile görüşüp görüşmeyecekleri yönündeki soruyu yanıtlarken de bunun için Amerikan hükümetinin tutumunu değiştirmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.

ABD’nin sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü, bölge halkına hiç önem vermediğini belirten Ahmedinejad, şunları söyledi:

“Irak halkının da insan olduğuna inanmalılar. Irak halkı kendini yönetebilir, onların bir korucuya ihtiyaçları yok. Biz bu sorunu (Irak) çözmek istiyoruz. Zaman kaybetmek istemiyoruz. Siyasi bir oyuna da girmek istemiyoruz. İsteğimiz, Irak halkının hakkını onlara geri vermek. Eğer ABD hükümeti kendi tutumunu değiştirirse koşullar da değişir. O zaman bu yönde görüşmelerin yapılma ihtimali var.”

YAHUDİ SOYKIRIMI KONFERANSI

Ahmedinejad, geçen hafta başkent Tahran’da Yahudi soykırımının tartışıldığı bir konferans düzenlendiğinin anımsatılarak, bunun yerine neden “bir barış konferansı” düzenlemediklerinin sorulması üzerine de “Bu konferans zaten barış amaçlı bir konferanstı” dedi.

Filistin halkının 60 yıldan beri soykırım bahanesiyle ezildiğini ifade eden Ahmedinejad, soykırım konusunun açığa çıkarılmasıyla bu sorunun çözülebileceğini kaydetti.

Soykırım konusunun Filistin halkıyla bir ilgisi olmadığını belirten Ahmedinejad, bunun ortaya çıkmasından sonra Avrupa ülkeleri ve Batı’dan İsrail’i “kurdukları gibi kaldırmalarını” ve Filistin topraklarında özgürce bir referandum düzenlenmesini isteyeceklerini söyledi.

Ahmedinejad, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in nükleer silaha sahip olduklarını ima eden sözlerini nasıl değerlendirdiği sorusuna da “Atom bombası dönemi bitmiştir. Artık halkla mantık yoluyla konuşmak lazım. Hiroşima’da atom bombası kullananlar şimdi nerede? Bu dönem bitti. Şimdi müzakere, adalet ve mantık dönemidir” yanıtını verdi.

Ahmedinejad, ABD ve Avrupa ülkelerinin yaptırım uygulamaları durumunda ne yapacakları konusunda da “İran’la dostluk çatışmadan daha iyidir. Kendimizi savunacak güce sahibiz. ABD’nin bize karşı hiçbir şey yapamayacağını biliyoruz. İran, düşmanlarını pişman edecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir