AK Parti İstanbul İl Kongresi’nden çok ilginç notlar ve METİN KÜLÜNK

AK Parti İstanbul İl Kongresi’nden notlar ve METİN KÜLÜNK

AK Parti İstanbul İl Kongresi 17 Haziran 2006 Cumartesi günü Abdi İpekçi spor salonunda gerçekleştirildi. Hem kongre hem de dikkat çekici bir konu, Metin KÜLÜNK ve sergilediği duruş ile alakalı olarak bir değerlendirme yazısı yazacağım.

Kongre Salonu’nu hem Cuma hem de Cumartesi günü gören birisi olarak enteresan gözlemlerim oldu.

Cuma günü öğle saatlerinde polisin bomba aramasından sonra Salonu Kongre için süsleyecek olan teknik ekibin iş başı yapmasına müsaade edildi. Salon etrafı, oy istenmeye gidilen ilçeler gibi Cumartesi günkü kongreye hazırlanıyordu. Salonun VIP girişinin asfaltı bile o günün akşamı döküldü.

Başbakanın yer aldığı devasa platform protokol için zorlayıcı bir “ense – boyun” sınavı olmadı. Ama delegeler bu meydan okumadan ziyadesi ile nasibini aldı. Diğer ekinliklerde de protokolde oturan zevat en öne buyur edilir. Garip protokol erkanının gösteriyi seyretmek için adeta boynu tutulur.

Başbakan’ın böylesine yüksekte konumlandırılmış bir kürsüden hitap etmesi salonun havasına nasıl yansıdı dersiniz? AK Parti halkın arasına karışan siyasetçi profilini giderek kaybediyor görüntüsü çizdi.

Bakanların Genel Başkanları, diğer bir ifade edile Başbakanları karşısındaki itimamlı tavırları da salondaki hazirunun gözünden kaçmadı.

Görülen o ki Recep Tayyib Erdoğan partisinin kadrolarına ne kadar güçlü bir siyasetçi olduğunu hissettirmeyi seviyor.

Salonun atmosferi yoğun bir coşku yansımasını hissettirmiyordu. Bu iki şekilde yorumlanabilir.

1) Türk siyasetinde kitleler daha seçici olduğu için artık söylem ve eylemlerle ansızın coşmuyorlar

2) AK Parti’nin iktidarda olması ve Mehmet Müezzinoğlu’nun beyefendi tarzı salonun ruhaniyetine etki etmişe benziyor.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın yeni yönetimi belli oldu.

İsim listesinde yer almayan iki isim dikkatimi çekti. Biri bir hukukçu / Abdullah Pehlivan. Partinin Genel Sekreteri idi. Diğeri de Metin Külünk. Teşkilatlanmadan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak hizmet etmiş, görevini Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam ettirmişti.

Metin Külünk herhangi bir açıklama yapmadığı, basına demeç vermediği için onunla ilgili yazacaklarım gözlemlerim ve diğer bilgi ve haber unsurlarından ibaret olacaktır. Kongre günü salonda ve akabinde telefonda kendisi ile görüşmemde Korkut Özal’dan laf almaya çalışan gazetecilerin bir de Metin Külünk’ü denemelerini önermekten öteye geçemedim….

Suyu geçemeyenlerin en azından ayakları ıslanır… Benim de bu kadar malumatım olsun. Belime kadar da olsa suya girebildim. Eee bu kadarını da sizinle paylaşayım.

Metin KÜLÜNK bir AK Parti sevdalısı. Medeniyet dönüşümü için AK Parti’yi çok önemli görüyor. Batı karşısındaki 400 yıllık yenilmişliğin bu Medeniyet dönüşümü projesi sayesinde son bulmasının çok da uzak olmadığını düşünüyor.

Sadece fotoğrafa değil, bütüne bakıyor. Milletin teveccühünü gören ama itidali milleti, ülkesi ve partisi menfaatine elden bırakmayan bir bilge – akil insan profili çiziyor.

Metin Külünk’ün yaptığı açıklamalarda ve verdiği demeçlerde dikkatimi çeken diğer önemli bir nokta ise Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’a olan bağlılığını vurgulaması ve Genel Başkanı’nın hangi yönü işaret ederse, o yönde hizmet edeceğinin altını kalın çizgilerle belirlemesidir. Bu duruş Metin Külünk’ün teşkilatçılığı ile birlik ve dirlik insanı oluşunun en önemli göstergesi olsa gerek.

Türkiye’nin önünde zorlu bir sürecin olduğunun farkında ve bu konuda üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır. Gereğini de yerine getirdiğini gösteriyor.

Zira Türkiye’nin önünde Cumhurbaşkanlığı seçimi, Genelkurmay Başkanlığı Değişimi, Genel Seçimler, Belediye Seçimleri ve Yeni Kongreler var.

Metin KÜLÜNK’ün sergilediği duruş aslında Partileşme sürecine girdi mi girme dimi – kökleşme süreci başladı mı başlamadı mı? Tartışmalarının odak noktası olan AK Parti için çok önemli.

Muhtelif platformlarda 2023 Türkiye’si için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz, bu uğurda çok çalışmalıyız derken yerinden sıçrayacakmış gibi olan bir Metin KÜLÜNK var karşımızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir