AMERİKA NİYE TÜRKİYE’YE ATOM BOMBASI ATMAZ?

Prof. dR. Nevzat Tarhan: Psikolojik Savaş -Gri propaganda kitabından bir cümleyi sizle paylaşmak istiyorum:”…Düşmanını tanımayan savaşta yenilir. Hem kendisini hem de düşmanı tanımayan savaşta yenildiği gibi savaştan sonra da toparlanamaz. Düşmanını tanımayıp kendisini tanıyan, savaştan sonra başarıya ulaşabilir. Hem kendisini hem düşmanını tanıyan gücün ise, yenik düşme ihtimali yok gibidir…”


Ve bir söz aklımda kalmış sanırım Oktay Sinanoğlu’ndan olacak diyordu ki “ABD Türkiye’ye atom bombası atmaz… Çünkü atarsa Türklerin uyanacağını bilir…”Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel MüdürlüğüSiz olsanız düşmanınızın uyanmasını ister misiniz, tam tersi aman uyusun dersiniz. İşte şu anda Türkiye’de aman uyusun diye sık sık ninniler söyleniyor. TV’lere bir bakın acaba programların yüzde kaçı eğitime ayrılmış durumda. Kitap okumayı teşvik eden kaç program var. Böyle bir program yapılsın dediğinizde de ilk söyleyecekleri söz şu “Sponsoru bulun yapalım ” ya da “reklam almıyor ki .”…Belki onlarda haklı… Nihayetinde onlar da tüccar satılacak malları tezgâha korlar, biz okumazsak onlar bize zorla okutmayı mı sevdirecekler.


Nüfusumuzun yüzde 30’u okumuyor. En çok okunan basılı materyal kitap olurken, bunu yüzde 34,45 ile gazete izliyor. Türkiye’de her 4 kişiden biri kitap okurken yüzde 31,32’lik bir dilim hiç kitap okumadığını söylüyor. Yüzde 43,91’lik bir bölüm ise 1–10 kitap okuyan kategorisinde yer alıyor. Peki, diğer ülkelerde durum nedir? En fazla okuyan ülkeler arasında ABD yılda 15 kitap okuyor. Fransa: 16 ve Japonya ise 50 kitap okuyor. Yani bir insan yılda 50 kitap okuyor… Bir oraya bakın bir de bize bakın…


Yakup Kadri Karaosmanoğlu “gizli posta adlı “hikâyesinde bir cümle dikkat çekici “…Esas evlerimizi şimdi savunmalıyız, evlerimize atılacak bombalardan korunmalıyız… Kurtuluş savaşı bitti ama evde kurtuluş savaşını devam ettirmeliyiz, batının evi aileyi mahvetmesine müdahale etmeliyiz…” Ne kadar doğru söylenmiş. Yakup Kadri bunu yazdığında sanırım o dönemde TV’lerde böyle programlar yoktu. Daha doğrusu TV bile yoktu. Bir de şimdi bakalım. Sizce yazarın dediği gibi Kurtuluş Savaşı’nı gerçekten kazandık mı, ya da Kurtuluş Savaşı bitti mi yoksa hala devam ediyor mu?


Rene Dubas adlı Fransız gazeteci: ” Hayat standartlarımızı yükseltirken hayat kalitemizi düşürdük… Daha ilgi çeki olan şu ki, standartlarımızı yükseldikçe kalitemiz düşüyor…”, diyor sanki Türkiye için söylenmiş bir söz gibi geldi bana ne dersiniz?


Yazımızı Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın bir röportajda yaptığı açıklama ile bitirmek istiyorum: Neden okumadığımız ya da okuyamadığımız konusunda ki bir röportajında şunları söylüyor ” Kalkınmanın neticesidir okuryazar olmak, yoksa okuryazar oranın artırmak kalkınmayı artırmaz… Bu gidişle üniversiteler bile okuma-yazma okuluna dönüşecektir…”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir