Amerika`da iktidar Tarikatçılarda

ABD tarihinde hiçbir dini grup, aşırı dinci Evangelistler kadar etkili olmamıştı… Bush`u yeniden iktidara taşıyan Evangelistler`in kürtajdan, dış politikaya kadar her konuda söz sahibi olduğu belirtiliyor

Amerika`da sayıları 20 milyonu aşan Evangelistler, George Bush`un yeniden ABD Başkanı olmasını sağladı. Şimdi ise `yeniden doğuşcu` olarak tanınan Evangelistler, verdikleri oyların karşılığını istiyor. Time dergisi tarafından “ABD tarihinin en etkili dini grubu” olarak tanımlanan Evangelistler, kürtajın yasadışı ilan edilmesini, eşcinsel evliliklere yönelik yasağın Anayasa`ya girmesini ve Anayasa Mahkemesi`ne muhafazakar yargıçların atanmasını istiyor. Ancak istekleri bunlarla sınırlı değil. Time`a göre, Beyaz Saray`ın dış politikasında da artık önemli rol oynuyorlar. Yeniden doğuşçular, Yahudi toplumu, Vaat edilmiş topraklar` olarak bilinen Nü ve Fırat nehirleri arasındaki bölgeye yerleştiğinde Hz. İsa`nın tekrar dünyaya geleceğine inanıyor. Bu yüzden, ABD`nin Ortadoğu politikasının İsrail yanlısı olması gerektiğini savunuyorlar.

Time`a göre, Evangelistler Hıristiyan nüfusun Afrika, Latin Amerika ve Güney Asya`da yaşadığına dikkat çekerek Bush`un dış politikasını değiştirdi. Örneğin, Bush Sudan`da Müslüman-Hıristiyan çatışmasını önlemek için harekete geçti. AİDS`le mücadeleye başladı ve tsunamiden sonra Asya`ya yardım etti.

Bush geçen ay “Eşcinsel evliliklere karşı bir girişimde bulunmayı düşünmüyorum” deyince Evangelistler ayağa kalktı. 175 bin şikayet mektubu alan Beyaz Saray “eşcinsel evlilik politikamız değişmedi” açıklaması yapmak zorunda kaldı. Evangelistler, Bush`un verdiği sözleri tutacağını belirterek “Ona güveniyoruz çünkü o bizden biri” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir