AMERİKAN VATANDAŞI OLMAK…

Amerikan rüyası. Özgürlükler ülkesi. Milyonlarca insanın Green Card almak için hayaller kurduğu bir ülke. İnsanları cezbeden devasa bir imparatorluk.. Stanford, Harvard ve MIT gibi dünyanın en gözde üniversitelerini bünyesinde barındıran bir ülke… Bilgisayar ve yazılım endüstrisinin kalbi Silicon Valley, Dünya ekonomisinin can damarı Wall Street, sinema endüstrisinin merkezi Hollywood, modanın üretildiği ve sergilendiği Fifth Avenue, tiyatroların merkezi Broadway ve eğlence dünyasının, gece hayatının çılgınca devam ettiği Las Vegas… Bütün bunların ötesinde, ABD’yi dünyanın merkezi olarak tanımlamak da mümkün. Zira BM, IMF, Dünya Bankası, NATO gibi uluslar arası etiketli kurumların yönetiminde de asıl söz sahibi ABD. Madalyonun bu yüzü çok parıltılı. Peki ya öteki yüzünde ne görünüyor? Işıltılı gökdelenlerin arkasına saklanmış bir başka dünya yok mu? Kimsenin görmediği, hatta birçoklarının girmeye cesaret edemediği arka sokaklar var. Ve büyük çoğunluk oralarda yaşıyor.

İşte rakamların diliyle Amerika: FBI istatistiklerine göre ABD’de her yıl 430 tane kimliği meçhul ceset bulunuyor. 1980 ile 2004 arasında toplam 10.300 tane kimliği tespit edilemeyen ceset bulunmuş. Bunların ölüm sebepleri ise kayıtlara şöyle geçmiş: Yüzde 27 cinayet, yüzde 12 kaza, yüzde 7 doğal sebepler ve yüzde 5 intihar.

ABD’de sadece sokaklar değil tehlikeli olan. Bazen okullar bile çok tehlikeli oluyor. Zaman zaman basına da yansıdığı gibi, okul cinayetleri ve sapkınlıkları çok yaygın burada. Yine ABD Adalet Bakanlığının istatistiklerine göre, çocuklar için evde olmak, okulda bulunmaktan daha güvenilir. Zira okullarda şiddet ve gasp çok yaygın. 12 ve üzeri yaş gurubu öğrencilerde, her bin öğrenciden 57 tanesi tecavüz, cinsel taciz, soygun, saldırı ve hırsızlığa maruz kalıyor. İstatistiklere göre okulda alkol ve uyuşturucu kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor.

İnsanlar okula gitmekten korkuyor, sokağa çıkmaya cesaret edemiyor. Uçağa binmek, seyahate gitmek bile fobi halini almış. Öyle anlaşılıyor ki, “Özgürlükler ülkesi”, zaman içinde “Korkular ülkesi” ne dönüşmüş. Ve kendi halkına huzur vermekten aciz olması yetmiyormuş gibi, dünyanın da huzurunu kaçırmak için elinden geleni yapmaya çalışan dev bir canavara dönüşmüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir