AMERİKA`NIN BÜYÜK GÜVENLİK AÇIĞI

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı`nın sırhlı “The Beast” adlı makam aracı minicik bir tümsekte asılı kaldı. Denizcilerin tabiri ile karaya oturdu. ABD gibi muazzam bir devletin bu hali beni düşündürüverdi.


 Zira 80 kiloyu hiç görmemiş bedenim, bench preste dudak ısırtacak performansım, Karl May`ın kitaplarından tanıdığım Apaçilerin lideri Winetou bu XL üzeri ölçülere alışık ülkeyi dikkatle izlememi sağlamıştır.  


Büyüklüğünün cezbesi ile Erbil`de kullandığım Hummer her ne kadar beni sukut-u hayale uğratsa da Amerika dışa açılmayı başarmışlığı ile çocukluğumda keyifle taktığım kowboy şapkamı takdir ile çıkarmamı hak eden bir ülke.


ABD Başkanı Barack Obama`nın makam aracının tümsekte kalışı ile ABD`nin bu dışa açılmışlığındaki başarı arasındaki ilişki ne alaka diyeceksiniz.


Şöyle arz edeyim. Dev bir yapı, muazzam bir organizasyon, benzersiz bir bütçe, müthiş bir insan kaynağına sahip Amerika Birleşik Devletleri ve bunu ister FBI aracılığı ile, ister CIA aracılığı ile ister PENTAGON vasıtası ile ister NSA ve NATO kanalı ile çok verimli kullanıyor.


Sanki karşınızda kocaman bir makam aracı var. ABD Başkanının makam aracı; hani ş minicik tümseğe adeta çakılıveren. Tattaravalli oynarcasına.


Benzer bir güvenlik açığını ABD kendi iç sosyal bünyesinde yaşıyor. Politika değiştirip, cambaz oynatıp, araç değiştirerek yoluna devam ediyor. Ama toplumun büyük bir kısmının tümsekte takılı kalan ABD`nin içerisinde hapsolmuş vaziyette durduğundan habersiz.


Bu durum ABD`nin dünyadaki algılanması ile de yakından alakalı.


OBAMA yönetimi Usame bin Ladin dönemini bitirerek 11 Eylül sürecini gömerken yeni bir yol haritası benimsediklerini gösterircesine Pakistan`da Ladin operasyonu şovu yaptılar. Ama burada da o muazzam istihbari  yapılarını her nasıl ise ülkemizin askeri – Milli istihbaratı faş ediverdi.


Amerika`nın küçük ayrıntı olarak addettiği şeyleri önemsememesi atasözü üretememiş bir toplum olmasından kaynaklanıyor olmasın.


Hani derler ya bir çivi bir nal, bir nal bir at bir at bir yiğit bir yiğit ülkeyi kurtarır diye…


Bir ülkenin başbakanına hakaret olarak asla algılanmamalı ama Amerika`nın çivisi çıkmış…Bulan varsa getirsin ben hayrıma Beyaz Saray`a gönderirim.


Belki Beast`ı bir haftalığına deneme sürücü için kullanma ödülünü kazanırım bu sayede…


İroni bir tarafa ABD`nin çöküşü hiç birimize yaramaz… Niye bir ülke dolusu mazlum dünya toplumunun sırtına bir yük olarak miras kalsın ki… ABD`ninn rikkat politikaları ile intizamlı bir sistem üzre devlet anlayışını değiştirmesi kendi vatandaşlarının faydasına olacaktır.


Medeniyete ata sözü bırakabilecek kadar yaşayabilmesi için… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir