Arafat Zehirlenerek Öldürüldü

Fransa’da tedavi görürken kasım ayında hayatını kaybeden Filistin Lideri Yaser Arafat’ın ölüm nedeni belirsizliğini koruyor.

Arafat’ın ölüm nedeni ilgili son iddia ise iki İsrailli gazeteciden geldi. Avi Isacharoff ve Amos Harel isimli gazeteciler, “Yedinci Savaş: Filistinlilerle olan savaşı nasıl kazandık ve nasıl kaybettik” isimli kitaplarında Arafat’ın AIDS’ten ölmüş olabileceğini ileri sürdü. Arafat’ın ölümü ile ilgili iddiaları bir araya getiren gazeteciler, zehirlenme ihtimalini de gündemde tutmayı sürdürüyor.

VİRÜS ENJEKTE EDİLDİ

Arafat’ın ölüm anında yanında olmayan ancak uzun yıllar kişisel doktorluğunu yapan Eşref El Kürdi, Fransa’da Arafat’ın kanında HIV virüsü bulunduğunu bildiğini, ancak bunun zehirlenmeyi gizlemek için kasıtlı olarak vücuda zerk edildiğini savundu. İsrail Hemotolojistler Birliği Başkanı Gil Lugassi raporu “tipik AIDS vakası” olarak yorumladı. Lugassi, Filistin liderinin önce ishal olması, ardından sindirim sistemi ile dolaşım sisteminin iflas etmesinin bundan kaynaklandığını ifade etti.

İsrailin tanınmış iç hastalıkları uzmanlarından biri ise raporu okuduktan sonra, belirtilen semptomların Yaser Arafat’ın ölümünden

1 ay kadar önce 12 Ekim’deki akşam yemeği sırasında ortaya çıktığını, bunun da Arafat’ın zehirlenmiş olma ihtimalini güçlendirdiğini belirtti. Doktor, “Belirtiler, tüm tıp fakültelerinde okutulan gıda zehirlenmesinin belirtileri ile uyuşuyor” dedi.

Kitabın yazarları ile konuşan Filistinli yetkililer Muhammed Dahlan ve Cibril Racup, Hamas Lideri Halid Meşal’e düzenlenen suikast girişimini hatırlatarak Arafat’ın zehirlendiğini savunuyor. Ancak İsrail Başbakanı Ariel Şaron ise zehirlenme iddialarının “ tamamen saçmalık” olduğunu savunuyor.

FELÇ GEÇİRDİ

Amerikan AP ajansı ise Arafat’ın ölümünden önce son olarak felç geçirdiği, ancak sağlığının kötüleşmesine neden olan şeyin ya da hastalığın ne olduğunun bilinmediğini aktardı. Fransız doktorların hazırladığı raporu ele geçiren ajans, Ramallah’taki doktorların Arafat’taki kan dolaşımında oluşan düzensizliği fark edemediğini ve bunun da lideri ölüme sürüklediğini yazdı. Bununla birlikte Filistin liderindeki dolaşım bozukluğuna neden olan enfeksiyonun ne olduğu belirsizliğini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir