Atatürk Mason Muydu ?

Halk Bilimci Gazeteci Yazar Hakan Yılmaz Çebi’nin, Toplumu Aydınlatma Hareketi adına kaleme aldığı kitaplar serisine Türkiye gündemindeki bir çok sorunu baştan aşağıya yeniden tartışmaya açacağımız yeni bir çalışma eklendi.

“Atatürk Mason Muydu” isimli kitap özellikle Atatürk’ün ölümünden sonra yaşadığımız bir çok hadisenin bizzat mason mahfilleri tarafından Atatürk’e mal edilip, referans gösterilmesinin ne derece doğru olduğunu irdelememizi vesile olacak.


Türk halkını pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da zihni bulanıklıktan kurtaracak bu çalışmayla ilgili olarak görüşlerini aktaran Yazar Çebi, bu çalışmayı özellikle toplumla ilgili yapılan sosyolojik analizleri sonucu ivedilikle çözümlenmesi gereken bir konu olarak belirlediklerini açıklayarak, “Atatürk mason muydu? Sorusuna cevap bulduğumuz da bir çok perde arkasından icraat yapan mekanizmanın ve Devlet İçin Devlete Rağmen denen odağın” gizli yüzünün açığa çıkacağını söyledi. Yazar Çebi, “ 83 yıllık Cumhuriyet hayatımızda özellikle Paşanın ölümünden sonrası dönem dünyada eşine pek az rastlanır bir dönemdir. 10 yılda bir cebri veya psikolojik harp yöntemleriyle bu milletin balans ayarı yapılmıştır. Peki yapanlar hangi argümanları kullanarak yapmışlardır: Laiklik, demokrasi, çağdaşlık, Batılılaşma kavramlarını tabulaştırarak yapmışlardır. Peki bu kelimeleri kimin nevi şahsında müşahhaslaştırmışlardır Gazi Mustafa Kemal’in. Peki Gazi Mustafa Kemal adına bu kavramları istedikleri gibi yorumlayarak balans ayarı yapanlarla Paşanın fikirleri aynı mıydı?… İşte bu sorulara cevap aramak gerekiyor. Aradığınızda Paşanın ülkeden kovduğu, kapattığı mason ve mason mahfilleri karşınıza çıkıyor. Öyleyse Paşa’nın nefret ettiği bu adamlardan Paşayı artık kurtarmak gerekiyor. Daha fazla istismar edilip, adeta bir joker gibi millete karşı kullanmalarını engellemek gerekiyor” dedi.


Bu çalışmanın bu gayeyle ele alındığını anlatan Çebi, bakın Türk halkının yıllardır merak ettiği, doğru veya yanlış bir şeyler bilip kendi aralarında konuştuğu bu konuyu kitapta hangi başlıklarla ele alıyor:


Halk Bilimci Yazar Hakan Yılmaz Çebi


Atatürk Beyoğlu’ndaki Veritas Mason Locasına nasıl götürüldü? Orada neler yaptı?

Atatürk’e kimler, ne zaman 33. derece masonluğu teklif ettiler?

Çocuk Esirgeme Kurumu ambleminde görülen Sion Yıldızı Atatürk’e nasıl

ulaştırıldı? Atatürk’ün tepkisi ne oldu?

Kimler Atatürk’ün birçok fikir ve davranışlarının masonluğa uygun olduğundan bahsetmiştir?

“Yurtta Barış, Dünyada Barış” bir mason düşüncesi miydi?

Atatürk’ün hizmetçisi Cemal Granda ve eski Van Milletvekili İbrahim Arvas, Atatürk ve masonlar konusunda hatıralarında neler anlattılar?

Atatürk “mason olmuştum” dedi mi?

Masonlar tarafından Atatürk’e “fahri başkanlık” önerildi mi?

“Bir gün bir arkadaşım beni alıp, Beyoğlu’ndaki mason cemiyetine götürdü. Daha ne olduğunu bile anlayamadan kendimi cemiyetin içinde buldum. Mermer merdivenlerden büyük bir salona indik. Orada yüzlerini göremediğim birtakım kişiler vardı. Bizi buyur edip oturttular, kahveler sundular, hal hatır sordular. Orada fazla kalmadık, tekrar merdivenlerle daha da aşağıya indik. Bir öncekinden daha geniş bir salonda bulduk kendimizi. Salonda büyük bir kalabalık toplanmış, kılıçlı bir tören yapılıyordu. Bu işleri daha önceden bildiğini anladığım arkadaşım beni kolumdan tutmuş, durmadan ne yapmam gerektiğini anlatıyordu. Kılıçların arasından geçip, kutsal bir kitaba el bastık. Bütün bunlar olup bittikten sonra dışarı çıktık…” Atatürk bu olayı ne zaman yaşadı?

Kitabı okuduğunuzda, yıllardır merak edilen ve Atatürk’ün mason olup olmadığıyla ilgili çok tartışılan soruların cevaplarını bu kitapta bulacaksınız…NOKTA YAYINLARI
Gümüşsuyu Mah. Muhtar Kamil Sok. Basmacı Han No:5/3 TaksimPK .34440 İstanbul
Tel:
0212 243 43 03/04
Fax:0212 243 43 40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir