Avrupada Telefon Dinleme skandalı

Telefon dinleme olayları tüm dünyada skandallara yol açıyor. Ancak son dönemlerde bu olayların daha da yoğunlaştığı görülüyor. Türkiye’de zaman zaman gündeme gelmesiyle ilgi çeken bu konuyu, Avrupa basınında çıkan şekliyle dikkatlerinize sunuyoruz;

21 Haziran 2006 Cuma günü öğleden sonra, Italya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Telecom Italia’nın güvenlik başkanı Adamo Bove, eşine iş görüşmeleri yapacağını söyleyerek, Napoli’deki evlerinden çıktı. Saatler sonra, polis Bove’un arabasını bir çevre yolu üst-geçidinde park halinde ve Bove’un bedenini de yaklaşık 30 metre ileride asfaltta yatarken buldu.


Bove, gizlenmiş telefon networklerini tespit konusunda uzmandı. Son olarak, Milano Savcısı’nın başkanlığında, CIA ve SISMI (İtalyan CIA eşdeğeri kurum) ajanlarından oluşan bir “Special Removal Unit”in –CIA’nin dünyanın neresinde olursa olsun şüphelileri alarak, sorguya çektiği iddia edilen özel birimi — “Mısırlı bir rahip olan Abu Omar’ı kaçırdığını ve işkence gördüğü Kahire’ye götürüldüğünü” ortaya çıkarmaya yönelik bir polis araştırması için, cep telefonu kayıtlarını araştırmıştı. Omar’ın kaçırılması, savcılık bürosunun “tutuklanmalarını ve ülkeye iadelerini talep ettiği 26 CIA ajanının olayla ilişkili olduğu” iddiası, son günlerde İtalyan medyasında dalgalanmalara neden oldu. ABD medyası ise olayı önce gündeme taşıdı, ancak daha sonra üzerine gitmedi.


Bove hakkında, ölümünden sonra İtalya’da yapılan ilk gazete haberi, intihar ettiği şeklindeydi. Haberde, isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre, Bove için “Milan savcısı tarafından kendisine karşı dava açılacağından dolayı depresyondaydı” diye yazılmıştı. Ancak savcı yayın üzerine bir açıklama yaptı ve savcılığın hedefinin Bove olmadığını bildirdi. Tam tersine aslında, Bove savcının en önemli kaynağıydı. Savcılar, Bove’un, suçlayıcı dijital kanıtları yok eden ve yasal olmayan bir telefon dinleme olayını yürüten patronlarının sorgulanmasında, kendilerine yardım ettiğini açıkladılar. Bir Telekom yetkilisi, “özel bir istihbarat firmasına bilgi satmak” şeklindeki yasa dışı operasyonları yürütürken yakalandığı için zaten kovulmuştu.


Yaklaşık 16 ay önce, Mart 2005’te de, Yunanistan Vodafone yazılım mühendisi olan 38 yaşındaki Costas Tsalikidis, şirketin mobil networkünde gömülü olan ve çok komplike bir bug tespit etti. Casus yazılım, başbakan ve diğer üst düzey yetkililerin cep telefonu kayıtlarını dinliyordu ve hatta Yunanistan gizli servis şefinin arabasındaki telefon bile dinlenmekteydi. Dinlenen diğer kişiler arasında, Yunanistan “Stop the War (Savaşı Durdurun)” koalisyonu başkanı, gazeteciler ve Atina’daki Arap işadamları gibi sivil haklar savunucuları da vardı. Yunan otoriteler tarafından gerçekleştirilen bir soruşturmaya göre, tüm telekulak aktiviteleri Ağustos 2004’te Yunanistan’da gerçekleşen Olimpiyatlardan iki ay önce başlamıştı.


Arkadaşları ve ailesi, Tsalikidis’in işine karşı heyecan duyan bir kişi ve uzun süredir birlikte olduğu kız arkadaşı ile de evlilik hazırlıkları içinde olduklarını söylediler. Ama 9 Mart 2005’te, çok yaşlı annesi, onu, dairesinin banyosunun dışındaki borulara bağlanmış beyaz bir ipe asılı şekilde buldu. Aksayan ayağı yerin sadece 8 cm yukarısında sallanıyordu. Ölümü kayıtlara intihar olarak yansısa da, Adamo Bove olayındaki gibi, geride hiçbir intihar notu bırakılmamıştı.


Tsalikidis’in ölümünden sonraki gün, Yunanistan Vodafone’un en üst düzey yetkilisi, Yunanistan Başbakan’ına giderek, dışarıdan, tanımadıkları kişilerin, üst düzey hükümet görevlililerinin telefonlarını yasa dışı bir şekilde dinlediklerini bildirmişti Ancak Vodafone Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakan’a bu açıklamayı yapmadan önce casus yazılımı yok etmişti ve tüm deliller de doğal olarak silinmişti


Soruşturmalarda, Adamo Bove ve Costas Tsalikidis’in her ikisinin de intihar ettiklerinin iddia edilmesi, ölümleri hakkında daha şüpheli bir durum olduğu konusunda soruları açığa çıkardı. Bu sorular, işbirlikçi işletme yöneticilerinin de içinde olduğu düşünülen politik ve yasa dışı istihbarat yapılarını işaret ediyor. Avrupalı savcılar ve gazeteciler bu casusluk yapılan networkleri araştırarak şunları açığa çıkardı


Yunan hükümetinin yürüttüğü 11 aylık soruşturmaya göre, Vodaphone’un gizlice dinlenmesi, Atina’daki ABD konsolosluğu yanına yerleştirilmiş olan 4 anten sayesinde gerçekleştirilmişti. Elde edilen bilgilerin bazıları Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatına oldukça yakın olan Laurel – Maryland’e gönderilmişlerdi.


Yunan gazetesi Ta Nea’ya göre, Vodafone’un yöneticisi, Yunan hükümetine gizli bir şekilde, dinleyenlerin “ABD’li ajanlar” olduğunu belirtmişti. Yunanistan Başbakanı’nın, yerel protestolardan ve Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanabilecek diplomatik bir savaştan korktuğundan, Vodaphone yöneticisine bu bilgiyi soruşturmayı gerçekleştiren kendi yetkililerine vermemesini emrettiği de gazetede not edilen konular arasında.


İtalya’da ve Yunanistan’da yaşanan her iki durumda da, casus yazılım aslında çok daha fazla derinlere girmişti ve 2 telefon şirketinin de daha önce gördüğü her şeyden daha becerikliydi. Oluşturulması, çok deneyimli mühendisler ve bir ulusal telefon sistemine baskı yapabilecek bir yazılımın gerçekleştirilebileceği pahalı laboratuarlar gerektiriyordu. Yunan müfettişler, Vodafone üzerinden gerçekleştirilen dinlemelerin Yunanistan’ın dışından oluşturulduğu sonucuna vardı.


Uzmanların uyarılarına göre, casus yazılım bir kere yerleştirildiğinde, birçok yerel şirket Internet erişimlerini, mobil telefon ve sabit-hat operasyonlarını tek bir platformda buluşturduğundan, çok geniş bir alanı dinleyebiliyor, gözlemleyebiliyor.

Alman Federal İstihbarat Servisi BND, bu olaylarda, araştırmacı gazetecilerle birlikte çalışmaya başladı. Alman Parlamento’sunda bu konuyla ilgili yapılan soruşturmaya göre, casusluk, ABD’nin Dev Kulağı – Echelon diye adlandırılan Amerikan global telekulak programına ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletlerinin Bavyera Alp’lerindeki “Bad Aibling” kullanılarak gerçekleştirilmiş olabilir


Bu iki intihar iddiası ürkütücü bir rastlantı mı? Yoksa daha fazlası mı? İtalya’daki bazı medya kuruluşları — La Stampa, Dagospia ve Feltrinelli — tedirgin edici benzerliklerin üstünde duruyor. Fakat, şimdiye kadar hiçbir gazeteci, ortak noktaları Beyaz Saray’ın gazabını üstüne çekmekten çekinen iki Başbakan’a sahip bu ülkelerde, birbirinden tamamen bağımsız iki farklı kriminal soruşturma sisteminin yaratmış olduğu engellerin üstesinden gelmeyi başaramadı. 11 Eylül olayından beri yoğun telekulak operasyonları gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletlerinde, müfettişler, muhabirler ve Meclis üyeleri, sorumluların, ekonomik kazanç için ya da partizan amaçlarla bu casusluk operasyonlarında kendilerini kullanıp kullanmadıkları konusunda hiçbir araştırma yapmadı


Avrupa’da daha da kafa karıştırıcı bulguların ortaya çıkmasıyla, casusluk programların aslında ne kadar da kolay bir biçimde yasa dışı amaçlarla istismar edilebileceğini görmezden gelmek daha da zor olacak. Konuyu ortaya çıkarmak için uğraşanların ise hayatlarından endişe etmesi gerekiyor olabilir


turkinternet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir