Ayalon’un, Elçimizi Aşağılaması, İsrail’i Karıştırdı

İsrail’in Türkiye’de yayımlanan Kurtlar Vadisi adlı dizide, İsrail karşıtı mesajlar verildiği gerekçesiyle, Türkiye Büyükelçisine rahatsızlığını iletme tarzı, İsrail’de büyük gürültü kopardı.

İsrail basını, diplomatik kuralları hiçe sayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’a yüklenirken, bu davranışın amacının, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Türkiye ziyaretini engellemek olduğu öne sürüldü.
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, bir Türk özel televizyonunda yayımlanan Kurtlar Vadisi adlı dizinin son bölümlerinde, İsrail karşıtı mesajlar verildiği, Mossad ajanlarının çocuk kaçıran kişiler olarak gösterildiği gerekçesiyle, dün Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u, İsrail parlamentosundaki (Knesset) odasına çağırarak bir görüşme yapmış ve diziden rahatsızlıklarını dile getirmişti.
Ayalon’un, Knesset’teki odasına kameraları ve basını da davet etmesi, Türk Büyükelçisinin itirazına yol açmış; Büyükelçi, basın mensupları çıktıktan sonra görüşmenin yapılmasını istemişti. Ayalon ise kameralara İbranice “Biz yüksekte oturuyoruz ve masada sadece İsrail bayrağı var, biz de gülümsemiyoruz, dikkatinizi çekerim” demişti. Ayalon’un bu şekilde konuşması, İsrail medyasında en fazla tartışılan noktalardan biri haline geldi.
Haaretz gazetesi, Ayalon ve iki yardımcısının oturduğu koltuğun Büyükelçininkine göre daha yüksekçe seçilmesinin, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın talimatı ile yapıldığını belirtti.
Haaretz, İbranice nüshasında Lieberman’ın aslında Türkiye’deki İsrail büyükelçisini ülkeye çağırarak konuyla ilgili bilgi almak istediğini, ancak Başbakan Binyamin Netanyahu’nun buna karşı çıktığını da belirtti.
Gazete, Lieberman’ın Türkiye’ye karşı katı diplomatik adımlar atmak istediğini ifade ederken, Netanyahu’nun Türk büyükelçisine sözlü bir kınama ile yetinilmesini istediğini de yazdı. Bunun üzerine Lieberman ve Ayalon’un bu sözlü kınamayı sonuna kadar götürmeye karar verdikleri ve büyükelçiyi Knesset’teki odasına çağırdıkları da ifade edildi.
Gazeteye göre, Netanyahu da İsrail karşıtı unsurlar içerdiği gerekçesiyle, dizi dolayısıyla Lieberman gibi, İsrail’in Türkiye’ye karşı tepki göstermesi gerektiğine inanıyor. Ancak, haberde “Başbakan Netanyahu, işin böyle bir küçük düşürmeye vardırılacağını düşünmüyordu” denildi.
Gazete ayrıca, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının, Lieberman’ın Savunma Bakanı Ehud Barak’ın yaklaşan Türkiye ziyareti öncesinde, ilişkilerin onarılması çabalarını baltalamak için tansiyonu germe arayışında olduğunu söylediklerini de yazdı. Aynı kaynaklar, Barak ziyareti öncesinde Lieberman’ın ortalığı kızıştırmak istediğini söyleyip, “Geçtiğimiz dönemdeki tüm bu faaliyetler, Lieberman’ın siyasi gündeminin bir parçasıydı” diye konuştular.
Barak’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın tüm karşı çıkışlarına rağmen, 17-18 Ocak tarihlerinde Türkiye’ye gitmesi bekleniyor.
Geçen Ekim ayında da yine İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmaması gerektiğini söyleyerek Türkiye’ye ziyarette bulunmuş, Lieberman bu ziyarete de karşı çıkmış ve bakanlığının bilgisi dahilinde olmadığını söylemişti.
Danny Ayalon İsrail radyosuna bu sabah yaptığı açıklamada, amacın Ehud Barak’ın ziyaretini engellemek olup olmadığı sorusuna ne evet, ne de hayır derken, “Dışişleri Bakanlığı’nın Barak’ın ziyaretine karşı olmadığını ” belirtmekle yetindi.
Ayalon, niyetlerinin küçük düşürmek olmadığını, sadece İsrail’in hiçbir devlet karşısında küçük düşürülemeyeceğini anlatmak olduğunu da ileri sürdü ve amaçlarının bir diplomatik mesaj yollamak olduğunu iddia etti.
Ayalon, “İsrail, Türkiye ile çatışmak istemiyor. İlişkilere zarar vermek isteyen taraf da İsrail değil… Türkiye’nin de öyle davranacağını ümit ediyor” dedi.
İsrailli eski diplomatlardan, eski Türkiye Büyükelçisi Alon Liel ise Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve diğer diplomatların tavrını “çok gülünç” bulduğunu dile getirdi.
Liel, diplomasinin bilinen yolları varken, Lieberman’ın yeni yollar “icat ettiğini” söylerken, bundan sonra ne yapacakları sorusunu da yöneltti.
Liel, Türkiye ile ilişkilerin bozulmasını istemeyen, bunun Mısır ve Ürdün ile ilişkileri de olumsuz etkileyeceğini düşünen İsrailli yetkililerin, ne düşündüklerini söylemek yerine tavırlarıyla bunu gösterme yoluna gittiklerini de anlattı. Liel, “Reaksiyonlarınız genellikle diplomatik kodlar ve düşüncelerinizle gösterilir; burada öyle bir şey yapılmadı, alçaltma yoluna gidildi… Büyükelçinin kanapesini alçak tuttular, bir defakine daha alçak bir yere oturtup, sonrasında dövecekler mi yani” dedi.
Liel, “Türkiye ile ilişkilerde ciddi bir problem yaşanıyor. Türkiye’nin talepleri net ve açık. Filistinliler’le barış sürecinde bir yol katetilmediği sürece, bu hep böyle olacak. Eğer buna cevap veremiyorsanız, tavrınızı diplomatik yollarla gösterirsiniz. Bu şekilde değil” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir