Ayasofya Müzesi’ne büyülü mektup!

Ayasofya Müzesi’ne yurtdışından yazanı belli olmayan mektuplar geliyor. Garip işaretlerin olduğu mektuplara Müze Müdürü’nün aldığı önlem ise mektuplar kadar ilginç:

Ayasofya Müzesi’ne “büyülü” mektuplar geliyor! Yurtdışından kimliği belirsiz kişilerce gönderilen mektuplardan birtakım garip işaretlerin olduğu yazılar çıkıyor. Son gönderilen mektubun içinden kâğıttan ve dantelden yapılmış haç işaretleri ve toplu iğnelerin yanı sıra, Tibet dilinde bir öğreti çıktı. İlk mektubu “büyülü” olduğunu düşünerek denize attıran Müze Müdürü Jale Dedeoğlu, “Bizimkisi korku değil, bir tedbir” dedi.

İÇİNDEN 1 DOLAR ÇIKTI


Ayasofya Müzesi’ne ilk mektup 6 ay önce geldi. Yurtdışından gelen ve içinden 1 dolar çıkan ilk mektupta Bizans imparatorlarının isimleri yazılıydı. Garip işaretler ve yazıların bulunduğu mektup, bir çeşit “büyü” olduğu düşüncesiyle denize atıldı.
Müzeye geçen hafta kim tarafından gönderildiği belli olmayan Liechtenstein’ın Fürstentum şehrinden bir mektup daha geldi. Mektubun üzerinde “Ayasofya’daki yetkili papaz ya da ruhaniye” yazılıydı. Dedeoğlu’nun açtığı mektuptan üzerinde haç işareti olan bir kâğıt çıktı. Haçın dik kısmını oluşturan kâğıdın içine de bir topluiğne iliştirilmişti.


Altındaki katlanmış başka bir kâğıdın içinde ise dantelle işlenmiş mor renkte bir haç işareti daha vardı. Bu haç işaretinin ortasına da yine topluiğne iliştirilmişti. Ayrıca bir kâğıtta da şu satırlar yazılmıştı:

TANRIÇA TARAYA DUA


“Bizim ve bize olan bu hayatı hatırladığın zaman şunu farkedeceksin ki, akıl, güç, vücudumuzda bir arada tutulmalı. Bunu korumalıyız, kızlara ve erkeklere zarar gelmesine izin vermemeliyiz. Onları gündüz ve gece güvenli sağlıklı şekilde tutmalıyız. Sağlık için Tibet dilinde tekrarlayın, ’Um Tare Tutare Ture Dzambeh Moheh Dana Meti Shri Soha’”
Tibet dilindeki cümlenin anlamının, “Tanrıça Tara’nın başarı ve sağlık bağışlamasını diliyoruz” olduğu belirtildi. Dedeoğlu mektupları ciddiye almadıklarını ama yine de önlem olarak denize attırdığını doğruladı. “Toplu iğne ve garip işaretlerin büyü kültüründe bulunduğunu öğrendik” diyen Dedeoğlu şöyle devam etti:


KARİYE MÜZESİNE DE GELDİ


“Zaten içinde anlamsız cümleler ve işaretler vardı. Şoföre, ’bunu götür denize at’ dedim. Geçen hafta iki mektup daha aldık. Biri Ayasofya’ya, diğeri Kariye Müzesi’ne geldi. Onu da incelenmek üzere emniyete gönderdik. Ne yapılmak istendiğini anlamış değilim. Bu mektupların da içinde yine garip işaretler ve yazılar var. Bunun da büyü olduğunu sanıyorum. Korku değil ama tedbir bizimkisi.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir