Ayasofya’yı Kilise Yapmak İstiyor

Ayasofya’nın Ortodoks kilisesi olarak ibadete açılması amacıyla uluslararası kampanya başlattığını açıklayan Yunan-Amerikan Birliği (Hellenic-American Union) Başkanı ve Demokrat Parti’nin New Hampshire eyaleti eski başkanı Kris Spiru, Hürriyet’e “mücadelemiz haklı ve mantıklıdır” dedi.

adlı bir örgüt kuran Spiru, hedefinin Ayasofya’yı Ortodoksluğun ’kraliyet merkezi’ne dönüştürmek olduğunu belirterek “Nasıl milyonlarca Katolik Roma’da, milyonlarca Müslüman Mekke’de, milyonlarca Musevi Kudüs’de ibadetini yerine getiriyorsa, biz Ortodokslar da hangi milletten olursak olalım Ayasofya’da ibadet edebilmeliyiz” dedi.

İnternette www.freeagiasophia.org adresinden propaganda yapan Spiru, birkaç gün içinde 30 bin kişinin bu siteyi ziyaret ederek destek verdiklerini belirti.

“Tüm Ortodoksların hür bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilmeleri için Türk hükümetinden Ayasofya’yı zincirlerinden kurtarmasını isteyeceğiz” diyen Spiru, bunu hukuki yollardan nasıl yapabileceklerini henüz belirmediklerini, ancak imza kampanyasını düşünmediklerini açıkladı. Başkanı olduğu Yunan-Amerikan Birliği’nin kaç üyesi bulunduğu sorumuza ise yanıt alamadık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir