AYDIN DOĞAN EŞCİNSEL EVLİLİĞE NASIL BAKIYOR? EYÜP CAN`IN PENCERESİNDEN Mİ?

Aydın Doğan Beyefendi Radikal Gazetesi`nin Eşcinsel Evliliğe yaklaşımını onaylıyor mudur?


Aydın Doğan Beyefendi Eyüp Can Sağlık`ı mutad olarak okuyor ise eğer bu konudaki yorumunu gazetecilikteki kıdemi nedeni ile kendilerine bir arz olarak iletiyorum.


Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık`ın 2001`de Yeni Tartışmalara


Hazır mısınız? Başlıklı yazısını okuyunca dört terk terkibini hatırladım.


Eyüp Can`ın şu cümleleri 2011 Türkiyesi için dikkat çekici ifadeler olarak tarihe not olarak düşülmesi gereken değerlendirmelerdir


 “Bırakın eşcinsel evliliği ya da eşcinsellerin çocuk sahibi olma hakkını eşcinselliği bile dini ya da  ahlaki gerekçelerle `sapkınlık` olarak görenler var.


Fakat söz konusu olan bireysel haklar ve demokrasi ise dini ya da ahlaki görüşümüzün ne olduğunun bir önemi yok.


Dini ve etnik kimlik talepleri demokrasi içinde nasıl karşılanmak zorundaysa cinsel kimlik talepleri de aynı şekilde karşılanmak zorunda”


 Cinsel tercihleri Eyüp Can`ın değerlendirmesi ile dini ve ahlaki gerekçelerle yorumlamayacağım.


Dini ve etnik kimlik talepleri ile cinsel kimlik taleplerinin karşılanmasındaki demokratik gerekliliği de sorgulamayacağım.


 Eyüp Can Bey`e sormak istediğim sorular var: Buradaki oğlunuz, eşiniz, kardeşiniz ifadeleri şahsınızın aile fertleri değil misal olarak algılanması gereken kişiler olarak algılanmalıdır…


 Dini özgürlük ve etnik kimlik taleplerini ifade edenler bu haklarını demokrasi içinde almalılar.


1 – Oğlunuz/muz 14 yaşında ve dershanedeki erkek arkadaşı ile ilk cinsel deneyimini yaşarken prezervatif kullanıp kullanmaması gerektiğini soruyor? Ne cevap vermeli?


 2  – Kızınız erkek arkadaşının daha önce bir üst sınıftaki bir delikanlı ile çıktığını ve onunla yattığını ama şimdi kendisine ilgi duyduğunu okulun yaz sonu kampına da birlikte gideceklerini söylüyor. Cevabınız/mız ne olmalı?


 3 – Abiniz/miz askerde tanıştığı bir beyefendiye aşık olmuş ve onunla birlikte yaşamaya karar vermiştir. Hafta sonu sizde/bize kalmaya karar verirler. Çok da iyi yemek yapmaktadır. Mutfakta iki erkek sevgili kumrular gibi oynaşıp – öpüşüp sevişirken çocuklarınız /mız onların bu hallerine şahit olur. Baba amcamların ne zaman çocuğu olacak diye sorunca ne cevap vereceğiz?


 4 – Eşcinsel oldukları için ayrıma uğramak istemeyen insanların kendilerine saygı duyulmasını istemeleri ve “Üçüncü bir ırk” muamelesi görmemeleri için yapılması gereken konuyu “Her türlü bağlayıcı olarak görülenden sıyrılmak, 4 terk terkibini masaya mı yatırmaktır” yoksa gerçekçi bir yaklaşımla konunun ne olduğunu mu ele almaktır?


 5 – Eşcinsel olma kavramı ile cinsel dürtüleri kadınlara yönelmemiş ve diğer anlamlarda da erkeklik hormonları gelişmemiş / olmayan erkekler kavramını ayırmak konusunda meseleyi daha ayrıntılı ele almak gerekmez mi?


 6 – Siyasi yapılanma ve seçim sistemi glokalizasyona doğru gittiğinde 3 – 5 bin oyun bile çok değeri olduğunda cinsel dürtüleri ve erkeklik hormonlar gelişmemiş olan saygıdeğer insanlar ile eşcinsel Beyefendilerin dhil olduğu ya da ayrı ayrı örgütlendidği organizasyonların oy potansiyeli vazgeçilmez olduğunda bu konuda ister AK Parti olsun, ister Milliyetçi Hareket Partisi olsun, ister Büyük Birlik Partisi olsun, ister Cumhuriyet Halk Partisi olsun, ister HAS Parti olsun, isterse de Saadet Partisi olsun, BDP olsun, sizce / bence ne yapacaktır?


 7 – Demokrasimiz ilerleyip de Milli Savunma Bakanımız diyelim ki bir eşcinsel beyefendi oldu. Ne yapmalı?


 8 – Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı da muhannes birisi. Ne olur dersiniz?


 9 – Okulda veli toplantısı var. Oğlunuzun sınıf ve ders arkadaşının ebeveynleri de veli toplantısına geliyor. Aaa o da ne ikisi de erkek değil mi? Siz de onları eve yemeğe davet etmeyi düşünüyordunuz/duk. Hatta sünnet düğünün de oğlunuzun sınıf arkadaşının babasını kirve olarak onurlandırmak istiyordunuz/duk. Baba kim, anne kim. Rol modelini nasıl izah edeceğiz?


10 – Müftülük Laik bir sistemde bir devlet görevlisi olmaktan ibaret ise, ve müftü bu anlamda cinsel tercihini diğer türe karşı kullanır ise devletin laiklik yapısı ne olacaktır?


 Aydın Doğan Beyefendi de bu soruları sorarak torunlarının geleceğine bakmalı. Sayın Doğan mutlaka 4 terk terkibinden haberdar olmuştur.


 1 – Terk-i Dünya ( Dünyayı, dünyalık endişesini terk etmek)


2 – Terk-i Ukba (Ahreti, ahret kaygısını terk etmek)


3 – Terk-i Hesti (Benliği, enaniyeti terk etmek)


4 – Terk-i Terk (Terk ettiklerini terk etmek / (Bak ben bunun için bunları terk ettim kabilinden)


Bazı terkler zordur…. vuslat için… Bazı terkler ise ziyadesi ile kolaycılığa kaçmaktır. Eşcinsel Beyefendilerin haklarını ya da muhannes saygıdeğer insanların durumlarını demokrasi ile çözümlediğimiz varsayımı ile işin içinden çıkmak sureti ile….


Bunun demokraside yeri var deme kolaycılığı yeni tartışmalar konusunu içinden çıkılmaz hale getirir ki bu da kaos anlamına gelir…


Sahi Aydın Doğan bu kaoslara da hazırlıklı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir