Babam padişah degil ki ben veliahtı olayım

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oglu Osman Gökçek Çankaya Belediye başkanlggına aday. Babasının ’veliaht’ı oldgğuna kesinlikle karşı çıkıyor. Halkın ihtiyaçları dogrultusunda adaylıgını açıkladığını savunan Osman Gökçek, yerel seçimlerin yapılacagı 2009 yılında ancak seçilme yaşını doldurmuş olacak.

Henüz 24 yaşında, kanunlarımıza göre seçilemiyor bile. Ancak o, daha şimdiden, “Çankaya Belediye Başkanı adayıyım” dedi ve kolları sıvadı. Yaklaşık 6 aydır Ankara’da Çankaya’yı karış karış geziyor, vatandaşla sohbet ediyor. Hem mevcut belediye başkanına, hem de geleceğin adaylarına rest çekiyor… Sık sık da durumunu görebilmek için anketler yaptırıyor. “Anketler umut verici, beni cesaretlendiriyor” diyor.


Kimilerine göre, gücünü babası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten alıyor. Baba Melih Gökçek de artık çekinmeden oğlu Osman Gökçek’in gelecek dönemde Çankaya Belediye Başkanı adayı olduğunu her yerde, her platformda dile getiriyor.Babanız sizi uzun zamandır siyasete hazırladığını söylüyordu. Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında da bunu resmen açıkladı. Artık siz Çankaya Belediye Başkan adayısınız. Madem ki adayısınız bu yol çalışması çok tartışılıyor, ağaçların sökülmesiyle ilgili, sonra Kuğulu Park’ın doğallığının bozulacağına ilişkin kuşkular var. Bu doğru bir proje mi? Ne diyorsunuz?


Bu çok doğru bir proje. Birincisi Çankaya çok rahatlayacak. İkincisi bunu tartışan gruplar babama düşman olan gruplardır. Bunlar zaten babam hangi işi ne kadar doğru yaparsa yapsın her şekilde eleştirirler. Bunların işi bu. Melih Gökçek’i sürekli olarak eleştirmek için kurulmuş gruplardır bunlar. Çankaya Belediyesi ile alakalı herhangi bir kötülüğü de hiçbir şekilde görmezler. Örnek vermek gerekirse, çıkalım Oran şehrinde spor tesislerine bakalım Çankaya belediyesinin, paramparça. Aşağı tarafa gelelim, Aşıkpaşa Mahallesi’ndeki parkları paramparça. Yukarı tarafa doğru çıkalım. Boztepe tarafındaki parkları paramparça. Hiçbir şekilde çöpler toplanmıyor. Sokak sokak, isim isim verebilirim. Çankaya Belediyesi ile ilgili bir şeyi eleştirmezler ama Melih Gökçek oldu mu mevzu gelirler sabahtan akşama kadar eleştirirler. Peki burada şimdi diyorlar ki, ağaçlar yok ediliyor. Yukarı tarafta Papazın Bağı’nın olduğu yerde asırlık çınar ağaçları kesildi otopark yapıldı. Birilerine verildi mi verilmedi mi? Niye o zaman orda gidip bir eylem yapmadılar? Sebebi neydi?Osman Bey kaç yaşındasınız?


Ben 24 yaşındayım.

Yaşınız şu anda seçilmeye yetiyor mu?


Şu anda yetmiyor ama 2009’da, seçimde bir sene de geçmiş olacak inşallah.

Sizin için veliaht Gökçek diyeceğim izninizle. Siz Melih Gökçek’in oğlu olmasaydınız böyle iddialı konuşabilir miydiniz? 2009’da yaşım tutuyor ben artık aday olacağım der miydiniz?


Şöyle söylemek lazım, veliaht demek, babadan oğula geçen yer anlamına geçer. Bir bakalım Amerika’ya doğru. Baba Bush-oğul Bush’u görüyoruz. Dönüyoruz Kıbrıs’a baba Denktaş-oğul Denktaş. Ben size bir çok ülkeden isim çıkartıp gösterebilirim. Bir sürü genç belediye başkanları mevcut. Bu dünyanın her yerinde böyle. Zaten siyasette de artık, Osmanlı zamanında yaşamıyoruz. Cumhuriyet döneminde yaşıyoruz artık halk seçiyor. Yani padişah değil ki benim babam, “Hadi oğlum gel benim yerim artık senin” gibi bir şey yapması imkansız. Ama Melih Gökçek’in oğlu olmanın vermiş olduğu bir avantaj var. Beni hangi üniversiteye götürürseniz götürün, hangi eğitimden geçirirseniz geçirin belediyecilik noktasında, babamdan daha iyi birinin yanında yetişebileceğim düşünmüyorum. Ayrıca beni halk seçecek, babam getirip bir yere koymayacak. Veliaht kavramına hiç katılmıyorum.Gökçek’in oğlu olmak şanstır dedin. Deniyor ki; Osman Gökçek’i bu seviyeye getirebilmek için Melih Gökçek inanılmaz paralar harcıyor. Belediyenin imkanlarını kullandırıyor. Büyükşehir Belediyesinin imkanları Osman Gökçek’e sunuldu sözlerini nasıl değerlendiriyorsun?


Ben belediye imkanlarından, normal sivil toplum örgütleri kadar bile yardım alamıyorum. Çünkü benim babam Melih Gökçek. Ben herhangi bir programda diğer sivil toplum örgütlerinin yararlandığı kadar yararlansam, basın ortalığı ayağa kaldırır. Bu söylentilerin gerçek olduğunu ispatlayacak ellerinde herhangi bir şey varsa zaten beni mahvederler. Bizim ailemize yapılacak olan saldırıyı düşünemiyorum bile. Bu mümkün değil. Çamur at izi kalsın.Siz de biliyorsunuz ki siyaset aynı zamanda para işi.


Benim beş binin üzerinde üyem var Nuray Hanım. Benim aldığım aidatlar, bana gelen bağışlar, benim federasyonumu hayli hayli geçindiriyor. Benim hiç kimseye ihtiyacım yok. Güle oynaya geçiniyoruz. Bir sıkıntımız yok.Belediye başkanlığına adaylığınızı açıkladıktan sonra da mali kaynak olarak onu mu kullanacaksınız? Yoksa babanızdan borç mu isteyeceksiniz? Nasıl bir yöntem düşünüyorsunuz?


Ben belediye başkan adayı olursam o dönem içersinde benim kendi ticarethanem de var. Onunla birlikte inşallah bir şeyler yaparız. Abimle ikimizin bir şirketi var. Seçim zamanında elimizden geldiğince bir şeyler yapacağız.

Melih Gökçek’in oğlu olduğunuz için zaman zaman medyaya yaptığınız yaramazlıklar yansıyor.


Mutlaka oluyor. Şunu söyleyeyim; Melih Gökçek’in oğlu olmak bir sıfır önde başlamaktır maça, bir sıfırda geride başlamaktır. Bir sıfır nasıl önde başlarsınız, babanızı seven insanların hepsi sizi de severler. Bir sıfır nasıl geride başlarsınız, babanıza karşı düşman olan herkesin siyasete girdiğiniz o noktada hepsi sizin de düşmanınızdır. Onlarla da boğuşmak zorundasınızdır.

Siz hiç anket yaptırdınız mı?


Ben Çankaya’da bir anket yaptırdım ama ben de saklı olsun.

Ne zaman yaptırdınız?


Dört ay önce yaptırdım. Ciddi ciddi çalışıyoruz. Ben Çankaya’da çok ciddi çalışıyorum. Böyle bilsinler. Sayın Başbakanım beni aday göstermez, partim beni layık görmez, ben bir şey demiyorum. O zaman çekilirim köşeme. Ama şu açık ve net, ben bu dakikadan itibaren çalışıyorum.AK Parti’den mi aday olmak istiyorsunuz?


Tabi ki benim gönlüm AK Parti’den aday olmak.

Neden Çankaya?


Çünkü 20 senedir CHP’de ve Çankaya’da hiç hizmet yok. Bunu bütün Çankaya’da biliyor. Çankaya’daki sosyal demokrat vatandaşlarımız da, artık sosyal demokrat düşüncesi içinde değil artık. O ideolojik düşünce kırılmış ve artık biraz daha hizmet edecek kimse, bu sosyal demokrat veya muhafazakar milliyetçi kişi kimse, biz ona oy veririz mantığına gelmişler. Bunu görüyoruz sokağa çıktığımız zaman. Ben bir çok sosyal demokratla yan yana oturuyorum ve bir çok sosyal demokrat bana, bir dahaki seçime CHP’ye oy vermeyeceğini söylüyor. Eski Çankaya havasını kaybediyor artık.Ama bir de şöyle bir iddia var: Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Melih Gökçek, Çankaya Belediye Başkanının çalışma sınırlarını daraltıyor. O’nu iş yapamaz hale getiriyor ki, gelecek seçimde oğlu rahat seçilsin diye.


Sayın Çankaya Belediye Başkanı çöpleri dahi bazı bölgelerde toplayamıyor. Çöpleri de mi büyükşehir belediyesi toplatmıyor? Bazı yerlerde kaldırımları paramparça. Ondan sonra diyor ki, “ben kaldırımları yeşile beyaza boyayacağım. Kendi kaldırımlarımı belli edeceğim.” Ben gelin size sokaklarda göstereyim o kaldırımların olduğu yerleri. İçler acısı yerler var. Bunları da mı büyükşehir belediyesi yaptırttı? Çankaya Belediye Başkanı bugüne kadar bir tane çivi çakmış da siz bunu görmediniz mi?

Peki belediye başkanı olmanız halinde nasıl bir strateji izleyeceksiniz? Hazırlık yapıyor musunuz?


Tabi ki yapıyorum. Çok da güzel projeler de çıkartıyorum. İnşallah nasip olursa, eğer partim beni aday gösterirse, Başbakanım layık görürse, inşallah seçim döneminde öyle projeler açıklayacağız ki; Çankayalı vatandaşlarımız da çok memnun kalacaklar bu projeleri gördükleri zaman.

Şimdiden sormak istiyorum. Çankaya’yı Osman Gökçek’mi yönetecek? Yoksa Büyükşehir’le birlikte Melih Gökçek mi yönetecek?


Ben bugüne kadar federasyon faaliyetlerinde bulundum biliyorsunuz. Bugüne kadar babam, benim hiçbir şeyimi yönetmedi. Yarın Çankaya Belediye Başkanı olacağım zaman da, hiçbir şeyi yönetmeyeceğini düşünüyorum. Ama mutlaka ki, o da benim gözümde öyle; o benim gözümde bir okyanus gibi, ben onun içinde bir damlayım. Ben o okyanustan yararlanacağım mutlaka ki. Diyeceğim ki, “şu nasıl şöyle mi, böyle mi?” Hiçbir belediye başkanı, o işi bilerek gelmez. Belediye başkanlığı, başkanlık zamanında esas öğrenilir ama ben babamın yanında yetişiyorum. Mutlaka babamla birlikte çok güzel projeler yaparız herhalde.

Belediyeciliğe ne kadar bildiğinizi düşünüyorsunuz?


Şu andaki Çankaya belediye başkanından çok daha iyi bildiğimi düşünüyorum.

Büyükşehir hayaliniz var mı?


Vatandaşımız isterse olur öyle bir hayalim. Onlar istemedikçe olmaz.

Şimdi vatandaş sana, “gel Allah aşkına Çankaya adayı ol” demedi ama oldun?


Nereden biliyorsunuz? Ben vatandaşımızın nabzını yoklamadan hayatta böyle bir şeye kalkışmam. Bu Çankaya’dan bizi kurtaracak, bu çektiğimiz yeter artık birisinin çıkması lazım diye konuşan insanların isteği üzerine biz zaten geliyoruz. Biz yani çok muhteşem bir belediye başkanı var Çankaya’da da, biz gelelim koltuk sevdası için bir şeyler yapalım diye bir şeyler yorumlamıyoruz. Benim tek düşündüğüm bir şey var. Çankaya’ya bir şeyler yapabilmek.

Babanız bir anketten söz etmişti. Sizin karşınıza Yılmaz Ateş’i koymuş en popüler olduğu için CHP’de. O anketin sonucu ne çıktı. Ne kadar öndesiniz?


İyi çıktı. Şöyle söyleyeyim, o ankette Yılmaz Bey önde. Çok az bir farkla önde.Yılmaz Ateş çıkmadığı sürece sorun yok yani?


Yoo ben onu bekliyorum zaten aday olarak. Ama o anketi yaptıralı dört buçuk beş ay oldu. Şu an anket yaptırsak, kafa kafaya gelip hatta geçmiş bile olabiliriz.En çok Serdar Ortaç’ı beğenirim


Siyaset dışında ne yaparsınız? Mesela futbol oynar mısınız? Müzik dinler misiniz? Okur musunuz? Sinemaya gider misiniz? Kitap okur musunuz?


En sevdiğim iki şey; biri müzik dinlemek biri sinemaya gitmek. İkisine de bayılırım. En çok pop müziği dinlerim. Pop müziğin içinde en çok Serdar Ortaç’ı beğenirim. Her zaman benim beğendiğim odur. Kayahan’ı beğenirim. Sezen Aksu’yu çok beğenirim. Mesela İbrahim Tatlıses’in müziklerini oturur dinlerim. Onun dışında işin doğrusunu söylemek gerekirse, çok yabancı müzik dinleyen bir insan değilim. Ofisimde otururken klasik müzik dinlerim. Müzik dinlemeyi çok severim. Bir ara sinema delisiydim. İzlemediğim film yoktu. Ama bu aralar işler yoğunlaştığı için eskisi gibi gidemiyorum. Gece 12 matineleri bize çok uygun oluyor, o da haftada iki gün olduğu için anca haftadaki iki günün birini bazen değerlendirebiliyoruz gece 12 matinesine gidebiliyoruz. Kitap federasyonun içinde boş zaman bulduğumda okurum. Tarih kitabı çok fazla okurum. Osmanlı tarihi.Babamı ofisinde ziyaret ediyorum


Melih Gökçek’le baba oğul anlamında ilişkiniz nasıldır? Babanız hiç vurdu mu size? En son ne zaman ağlattı?


Baba oğul ilişkisi anlamında babayı hiç göremiyorum. Babayı göremediğimizden dolayı düşünebiliyor musunuz ofise gidip ziyaret ediyoruz. Dövmekten ziyade küçükken kulağımı çekmiştir. Belki on seneden fazla olmuştur. Okula gitmemiştim, öğretmenlerim aramış eve geldiğim zaman ama yani babam da öyle vurma filan o tip şeyler hayatta olmaz. Şöyle hafifçe kulağımdan tutmuştu. Babam bugüne kadar bana ne zaman kızdıysa, bana ne zaman sesini yükselttiyse veya kulağımı çektiyse, elleri dert görmesin bana çok şey katmıştır. Eğer bir baba oğluna kızıyorsa kulağını çekiyorsa mutlaka onun iyiliği içindir. Çünkü bizim babamız, bize çok düşkün bir insan. Biz de elimizden geldiği kadar babamıza destek olmaya çalışıyoruz ki, o noktada tamamlayalım onu. Çünkü ister istemez üzülüyor yani.

Üniversiteden beri paramı kazanıyorum


Ne kadar zamandır harçlık almıyorsunuz? İyi kazanıyor musunuz?


Şirketimizi kurduğumuzdan beri almıyoruz. Çok şükür iyi kazanıyoruz. Tabi ki soruyor bir baba olarak nasıl gidiyor işler diye. Benim abim evlendiğinden beri var şirketimiz. Tekstil yapıyordu yine beraberdik. Üniversiteye başlar başlamaz para kazanmaya başladım. Melih Gökçek’in oğlu olduğumuzdan dolayı hiçbir iş yapamıyoruz ki, hangi işi yapsak araştırmaya başlıyorlar. Ne yaparsak yapalım. O kadar enteresan ki, belirli şeylerin dışına çıkamazsınız. Gıda satabilirsiniz. Çünkü hani onda kimse bir şey diyemez. Tekstil yapabilirsiniz, araba yıkayabilirsiniz, kimse bir şey diyemez. İnşaat yapamazsınız. Yaptığınız zaman oooo dünyaları yıkarlar. Dört katlı apartman da yapsan, dünyaları yıkarlar, hiç önemli değil. Yani o yüzden çok dikkatli olmak zorundayız. O yüzden abim bu kadar gecikti bu işte. Biz babama zarar vermeyecek iş bulup yapmak noktasında çok düşündük ondan dolayı. Babama zarar vermeyeceğini düşünsem inşaat işi yapardım. Ama hiçbir zaman yapamayacağım. Biliyorum, çünkü babama zarar veririm.

EN BEĞENDİĞİM SİYASETÇİ ÖZAL VE ERDOĞAN


Siyasette en çok babamı örnek alıyorum. Benim idolüm babam. Ama en beğendiğim siyasetçi derseniz bugüne kadar gelmiş geçmiş okuduklarımızdan, gördüklerimizden söylememiz gerekirse birincisi Tayyip Erdoğan, ikincisi de Turgut Özal’dır. Tayyip Bey ile de görüşüyorum ama başkanlık planlarım için görüşme yapmadım. Hazırlığımdan mutlaka haberi vardır ama kendisinden bir mesaj gelmedi. Sayın Başbakanımız gençlerimize çok önem veren birisi. Zaten bu kanun da bunun için çıkartıldı. Herhalde onun kulağına gittiyse de kendi düşüncesi herhalde, hele gençler bir çalışsın zamanı gelince değerlendiririz diye düşünüyordur. Böyle bir mesaj geldi değil. Sayın Başbakanımız şu anda kim çıkarsa çıksın aday adayı olarak onun için de aynı düşüncede olacaktır. Değerlendirecektir kendisi.

OSMAN GÖKÇEK KİMDİR


12 Ekim 1983 yılında Ankara’da doğan Osman Gökçek İlkokulu Hamdullah Suphi İlkokulu’nda okuduktan sonra ortaokulu TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Liseye Samanyolu Koleji’nde devam etti. Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü son sınıf öğrencisi. 2002 yılında kurulmuş olan Keçiören Gençlik Derneği’nin 9 Mart 2003 tarihinde yapılan kongresinde başkanlığa seçilen Gökçek, Keçiören’in ardından Ankara’da birçok ilçede derneğin örgütlenmesine yardımcı olmuş ve daha sonra 15 gençlik derneğini bir araya getirerek Başkent Gençlik Federasyonu’nu kurmak için öncülük etmiş. Glocal Form gençlik parlamentosu üyesi olan Gökçek, 2006 yılı Güneydoğu Life dergisi yılın en başarılı gençlik örgütü olarak yaşam ödülünü almaya hak kazanmıştır. Osman Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğludur.

Nuray Başaran / Söyleşi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir