Baba’nın en zor günleri

58 yıllık eşi Nazmiye Hanım’ın artık iyice ilerleyen hastalığı Demirel’i kahrediyor

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Nazmiye Demirel, bugün evlilik yıldönümlerini kutlayacak. 58 yıllık hayat arkadaşı Nazmiye Demirel’in sağlık durumu, Demirel’in en büyük üzüntüsü haline geldi. Demirel’in üzüntüsünün büyüklüğünü “Zincirbozan’a giderken bile bu kadar üzüntülü değildim” sözleriyle ifade ettiği öğrenildi.

18 saat uyutuluyor
Günde 18 saat uyuyan Nazmiye Demirel, sürekli doktor kontrolu altında tutuluyor. Unutkanlık sorunu ağırlaşan Nazmiye Demirel’e her gün vitamin ve kalsiyum veriliyor. Eşiyle birlikte son olarak Eylül ayında Antalya’ya giderek tatil yapan Demirel, Ankara dışı seyahatlere eşini götürmüyor. Eşinden ayrı kalmamak için son dönemde yurt gezilerinin temposunu düşüren Demirel, gerçekleştirdiği seyahatlerde de programı biter bitmez Ankara’ya dönmeye özen gösteriyor. Bu tavrını yakın çevresine “hasta bakıyorum” diye anlatan Demirel’in “Zincirbozan’a giderken bile bu kadar üzüntülü değildim. Çünkü dönüşü olduğunu biliyordum. Ama şimdi çaresizim, bu çaresizlik büyük üzüntü yaratıyor” dediği ifade ediliyor.

Hamzak Oy’a gittiler
12 Eylül 1980 sabahı askeri yönetim tarafından Bülent ve Rahşan Ecevit çiftiyle birlikte Hamzakoy’a gönderilen Demirel’e Nazmiye Demirel de eşlik etti. Demirel çiftinin Hamzakoy ikameti 29 gün sürdü.

3 Haziran 1983’de ise askeri yönetim siyasi parti kuruluş çalışmalarına müdahale ederek bir grup siyasetçiyle birlikte Süleyman Demirel’i de Zincirbozan’a gönderdi. Zincirbozan sürgününe kırmızı bir mersedesle giden Demirel’i Güniz Sokak’taki evinden gözyaşları ile Nazmiye Demirel uğurladı. Nazmiye Demirel, Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Çankaya Köşkü’nde 7 yıl kaldı. Daima şık ve bakımlı görünmeye özen gösteren Nazmiye Demirel, eşinin siyasi faaliyetlerinde geri planda kalmaya da dikkat etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir