Barzani Türkiye Sınırında Petrol Buldu

Irak’ın Kuzeyinde ilk kez petrol bulundu. Türkiye Irak sınırına yakın bir bölgede tespit edilen yüksek miktardaki kaliteli petrolü çıkartmak için ilk kuyu, Dohuk’un Zaho İlçesi’nde açıldı.

Türkiye sınırına 15 kilometre yakınlıkta tespit edilen yüksek miktardaki petrolü çıkartmak için Norveç DNO şirketi ilk kazı çalışmalarını başlattı. Dohuk’un Zaho İlçesi’nde petrol kuyusu için düzenlenen törene, Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Norveç DNO Şirketi Genel Müdürü Magne H. Normann ve Irak’ta görev yapan üst düzey ABD askerleri katıldı. Yaklaşık 100 milyon varil kaliteli petrol rezervinin tespit edildiği bölgede başlatılan kazı çalışmalarının, 2 ay sonra sonuçlanacağı ve petrolün en kısa sürede çıkartılacağı öğrenildi. Törende bir konuşma yapan KDP Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, “Bu petrol Kürdistan ve Irak’ın geleceği için çok önemli, ülkemizde daha öncede petrol vardı ancak, Saddam Hüseyin petrolü satıp karşılığında silah alıyordu. Biz bu petrolü Kürt halkının çıkarları doğrultusunda kullanacağız. Petrolü çıkartmak için Halil İbrahim gümrük kapısında teknik cihazların Irak’a sokmamıza destek veren Türkiye’ye teşekkür ediyorum” dedi.
Petrol çıkarmak için Norveç DNO şirketi tarafından Türkiye sınırında başlatılan kazı çalışmalarının 3 yıl süreceği ve yaklaşık 20 kuyunun açılacağı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir