Başörtülü oldugu için kan veremedi

Cep telefonlarına gelen ‘Acil kan aranıyor’ mesajı üzerine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kan vermeye giden kadından başörtülü olduğu için hakaretlerde bulunarak kan almak istemeyen hemşire hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Cep telefonlarına gelen ‘Acil kan aranıyor’ mesajı üzerine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kan vermeye giden kadından başörtülü olduğu için hakaretlerde bulunarak kan almak istemeyen hemşire hakkında suç duyurusunda bulunuldu.


Başörtüsü düşmanlığında sınır yok


Suç duyurusunda bulunan mağdur avukatı Mustafa Asım Kahyaoğlu, verdiği dilekçede Hemşire Zübeyde Tuncer’in müvekkiline hakaret ettiğini, ayrımcılık yaparak aşağılamada bulunduğunu belirterek, gerekli cezai müeyyideye çarptırılmasını istedi.


Cep telefonlarına gelen ‘Acil kan aranıyor’ mesajı üzerine kan vermeye giden kadından başörtülü olduğu için hakaretlerde bulunarak kan almak istemeyen hemşire hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunan mağdur avukatı Mustafa Asım Kahyaoğlu, verdiği dilekçede Hemşire Zübeyde Tuncer’in müvekkiline hakaret ettiğini, ayrımcılık yaparak aşağılamada bulunduğunu belirterek, gerekli cezai müeyyideye çarptırılmasını istedi.


Ekim ayı içerisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yatmakta olan bir hastaya cep telefonlarına gelen ‘acil kan aranıyor’ mesajı üzerine kan vermek için eşi ve kızı ile birlikte giden Şaziye Gerede, burada görevli Hemşire Tuncer’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle kendisine hakaret ettiğini belirtti. Hemşirenin kan almak yerine kıyafetine bakarak; “Bu nasıl kılık kıyafet, burası cami mi? Buraya böyle bir kıyafetle nasıl gelebiliyorsun? Buna nasıl cüret ediyorsun? Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Çık dışarı, buraya böyle giremezsin” dediğini bildiren Şaziye Gerede, üniversite yönetimi ile YÖK’e dilekçe vererek hemşire hakkında soruşturma başlatılması ve gereğinin yapılmasını istediklerini, ancak dilekçelerinin işleme konmadığını kaydetti. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını bildiren Gerede, hemşirenin ölümle pençeleşen bir hastaya kan vermek üzere kan merkezine gelen kim olursa olsun böyle davranmasının çok yanlış olduğunu kaydetti.


Şaziye Gerede’nin avukatı Mustafa Asım Kahyaoğlu ise Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Merkezi’nde görevli Hemşire Zübeyde Tuncer’in tek amacı insani bir görev yaparak acil kan ihtiyacı olan bir hasataya kan vermek olan Müvekkili Şaziye Gerede’ye hakarette bulunduğunu, ayrımcılık yaptığını ve aşağıladığını belirtti. Hemşirenin Şaziye Gerede’ye karşı suç işlediği gibi Gerede’nin şahsında belli bir dini görüşe sahip kişileri de aşağıladığını bildiren Kahyaoğlu, bu fiille de kanunun bir başka hükmünün ihlal edildiğini belirtti. Hemşire Zübeyde Tuncer’in Şaziye Gerede’ye karşı giriştiği fiille Anayasa’daki temel hak ve özgürlükler ile vicdan özgürlüğüne ilişkin hükümleri de ihlal ettiğini kaydetti. Avukat Mustafa Asım Kahyaoğlu, dilekçesinde; Hemşire Zübeyde Tuncer’in Müvekkili Şaziye Gerede’ye karşı fiilinde TCK 125. maddede tanım bulan ‘hakaret’, TCK 122. maddede yer alan ‘ayrımcılık’ ve TCK 216. maddede belirtilen ‘aşağılama’ suçlarını işlediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir