Batı medyası Ayasofya’yı kilise görüyor

Papa’nın Türkiye ziyaretine günler kala dünya basınının gözü Türkiye’de… Ayasofya’da protesto için kılınan namaz geniş yankı bulurken haberin veriliş biçimi oldukça dikkat çekiciydi!

Papa’nın Türkiye ziyaretine günler kala dünya basını Türkiye’de konu ile ilgili gelişmeleri yakından izliyor. Son olarak Ayasofya müzesinde gerçekleşen “namazlı protesto” dünya basınında da yankı buldu.

Uluslararası haber ajansları, “Alperen Ocakları” üyelerinin Ayasofya Müzesi’nde yaptığı eyleme büyük ilgi gösterdi. Haberi “Urgent – Acil” koduyla abonelerine duyuran ajanslar, gelişmeleri sık aralıklarla geçtiği haberlerde de işledi.


Fransa Basın Ajansı (AFP) eylemi, “İstanbul kilisesinde Papa ziyaretine protesto” başlığıyla duyurdu. AFP, haberinde 120 kişilik grubun altıncı yüzyıldan kalma Bizans kilisesine ziyaretçi gibi ayrı ayrı girdiklerini belirterek, grubun içeride slogan atmaya başladığını bildirdi.


AFP’nin ilerleyen saatlerde geçtiği bir haberde de “Türkiye’deki Müslüman militanlar Papa ziyaretini protesto ediyor” başlığını kullanması dikkat çekti. AFP, Saadet Partisi’nin önümüzdeki pazar İstanbul’da geniş katılımlı bir protesto gösterisine hazırlandığını da bildirdi.

Amerikan Associated Press ajansı da gelişmeleri “Türk polisi, Papa ziyaretini protesto için kiliseyi işgal eden 40 milliyetçiyi gözaltına aldı” başlığı altında verdi.


İngiliz Reuters Haber Ajansı da “Alperen Ocakları” üyelerinin, 1453’te camiye, yirminci yüzyılda da müzeye dönüştürülen Bizans kilisesinde namaz kıldıklarını yazdı.

New York Times gazetesi, yaklaşık 100 kişiden oluşan aşırı milliyetçi bir grubun Ortodokslar için oldukça önemli olan Aya Sofya’yı Papa’nın gelecek hafta gerçekleşecek ziyaretini protesto için işgal ettiğini belirtti.

Polisin göstericileri dışarı çıkarmak için altıncı yüzyıldan kalma binanın içine göz yaşartıcı bomba attığı kaydedilen haberde, 29 eylemcinin göz altına alındığı ifade edildi.

Haberde, Papa 16’ncı Benedikt’in bir süre önce Müslümanlar hakkında sarf ettiği sözlerinin Türkiye’de büyük tepki çektiği hatırlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir