BAYRAMINIZI KUTLU OLSUN

Ah, yollar, bu yollar!
Ne kadar uzakta görünürler, ama ne kadar yakındırlar. İnsana şahdamarı kadar yakın bu yollar. Haraplıktan sonra mamurluk, yıkılmaktan sonra yapılma, hastalıktan sonra şifaya erme, tutsaklıktan sonra kurtulma, öldükten sonra dirilme yolları.
Mutlak İrade önünde küçük iradelerin baş kesip erdiği büyük irade yolları.
Ahlakın en güzeli için örnek alma ve örnek olma yolları. Bütün yaratıklara şefkat, merhamet ve sevgi ile bakan sultanların yolları. Uhrevi alemin Süleyman mührünü taşıyan bu yollar. O mührü Mekke ve Medine’den alıp Kudüs’e, Şam’a, Bağdat’a, Konya’ya, Diyarbekir’e, Bursa’ya, İstanbul’a varmaya giden bu yollar. Ahiret damgalı, kıyamet aşılı şehirler doğuran bu yollar.”

Sezai Karakoç üstad böyle diyor. Evet, bir bayrama daha kavuştuk.. Bayramın anlamını bilenler için çok önemli bir fırsat. Ama ne yazık ki, toplum olarak huzurlu değiliz. Bir tarafta terör, bir tarafta Ermeni tasarısı, bir tarafta anayasa tartışmaları… Oysa bayram, toplumsal olarak yenilenmemiz, bozulan ilişkileri tamir etmemiz ve hatalarımızın muhasebesini yapmak için bulunmaz bir fırsat. Tüm kırgınlıkları bir kenara bırakmak için bundan daha iyi bir imkan olabilir mi?

Her topluma nasip olmayan bir şanstır bayramlarımız. Aslında içinde olduğumuzdan, yeterince kıymetini bilmiyoruz bu tür özel zamanların. Mesela Batı toplumlarının bu tür imkanları yok. Olmadığı için de yapay günler icat ediyorlar: Sevgililer günü, Noel, anneler günü vb. Ama manevi altyapıları olmadığı için tutmuyor. Tüketim çılgınlığını biraz daha pompalamaktan öte gitmiyor.

İslamın ve bin yıllık kültürümüzün bize sağladığı eşsiz bir deneyim ve birikimdir bayramlar… Bu sayede büyük problem olarak gördüğümüz birçok olayın çözümü mümkün oluyor. Yeter ki bu şuurda olalım ve vicdanımızın, medeniyetimizin sesini dinleyelim. Tarihten gelen birikimlerimiz ve manevi dinamiklerimizle çözemeyeceğimiz hiçbir problem yok . Bu sayede, bize çok karanlık ve korkunç gelen ortamların bir anda güllük gülistanlığa döndüğünü görebiliyoruz. Yeter ki küçük hesapları bir kenara bırakıp, büyük bir bütünün parçası olduğumuzu hatırlayalım. Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın dediği gibi, “Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler”.

Bu duygularla bayramınızı tebrik ediyor, huzurlu günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir