Baz istasyonuna Hablemitoğlu ayarı

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun evinin bulunduğu Portakal Çiçeği Sokağı’ndaki bütün baz istasyonları, cinayet günü 19.30’da devreden çıkarıldı. Yedek sistemler de çalışmadı. Şebekelerin ölüm sessizliğine büründüğü 20.30’da Hablemitoğlu cinayeti işleniyordu. Bölgedeki GSM operatörleri, uydudan yapılan müdahaleyle dört saat devre dışı bırakıldı.

Eşi Şengül Hablemitoğlu’nun çocukluk arkadaşı eski DSP milletvekili Zafer Güler’in kitabındaki iddialar üzerine 24 CHP’li, Meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Hablemitoğlu dosyasını açacak komisyonun kurulması için AKP’nin desteği bekleniyor.Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde Portakal Çiçeği Sokağı’ndaki evinin önünde suikasta kurban gitti. Olay yerinde Ruger marka silahtan çıkan iki boş kovan dışında delil bulunamadığı için Hablemitoğlu dosyası faili meçhuller rafına kaldırıldı. Türk istihbarat ve güvenlik birimlerinin olayı aydınlatamamış olması hiçbir adli tıp uzmanına mantıklı gelmiyordu. Kusursuz cinayet olmadığını savunan adli tıpçılara göre, katiller olay yerinde ipucu bırakmış olmalıydı. Dört yıl sonra ortaya atılan bir iddia adli tıpçıları haklı çıkaracak gibi görünüyor. İddiaya göre, cinayetin işlendiği 20.30’dan bir saat önce bölgedeki bütün GSM operatörlerinin baz istasyonları aynı anda bozuldu, yedek sistemler devreye girmedi. Garip arıza, teknik ekiplerin tüm müdahalelerine rağmen giderilemedi. Çankaya’daki şebekeler cinayetten ancak 3 saat sonra kendiliğinden çalışmaya başladı.

Araştırmacı Doğan Karlıbel’in ortaya attığı, daha sonra konsept danışmanlığını yaptığı DSP eski İstanbul Milletvekili Zafer Güler’in kaleme aldığı “Alman Derin Devleti” isimli kitapta yer alan iddialar TBMM tutanaklarına geçti. CHP’li 24 milletvekili, bu iddiaların araştırılarak cinayetin üstündeki giz perdesinin aralanması talebiyle Meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. CHP’liler önergelerinde, baz istasyonlarındaki arızanın yanı sıra Hablemitoğlu’nun Alman vakıflarıyla ilgili yazdıklarından dolayı dış güçler tarafından öldürülüp öldürülmediği konusunun araştırılmasını istiyor.

Hablemitoğlu dosyasının yeniden açılmasını sağlayacak iddiaların kaynağı, cinayetin işlendiği tarihte ‘T…’ GSM şirketinde görev yapan bir uzman yetkili. Şu anda söz konusu şirkette çalışmayan ve adının açıklanmasını istemeyen uzman, suikast gecesi Çankaya’da yaşanan gariplikleri şöyle anlatıyor: “Galatasaray-Ankaragücü maçının olduğu gün saat 19.30’da Portakal Çiçeği Sokağı’nın da içinde bulunduğu bölgedeki baz istasyonları birdenbire devre dışı kaldı. Arıza durumunda yedek sistemin 30 dakika içinde devreye girmesi gerekiyordu. 1-1,5 saat geçmesine rağmen sistem devreye girmeyince bölgeye ekip gönderdik. Teknik ekibin bütün uğraşlarına rağmen arıza giderilemedi. Baz istasyonları 23.15’te kendiliğinden çalışmaya başladı.”

Bir iki baz istasyonunun arıza yapması normaldi; ancak aynı bölgede birden çok baz istasyonunun aynı anda devre dışı kalması dikkat çekiciydi. Durumdan şüphelenen uzman, aynı bölgede yaptığı teknik araştırma sonunda daha da garip bir durumla karşılaşmış. Aynı bölgedeki T… GSM şirketinin baz istasyonları da aynı saatlerde devre dışı kalmıştı. Bölgedeki bütün GSM operatörlerinin sustuğu, yedek sistemlerin devreye girmediği zaman diliminde Portakal Çiçeği Sokağı’nda Hablemitoğlu cinayeti işleniyordu. Söz konusu uzman, bu kadar büyük çaplı bir müdahalenin bölgede (bir minibüs içine) yerleştirilen mobil bir sistem kullanılarak uydular aracılığıyla yapılabileceğini söylüyor. Mobil sistem sayesinde operatörler susmamış görünüyordu. Herhangi bir numarayı arayanlar, aradıkları kişinin telefonunun çaldığını; ancak açılmadığını zannediyorlardı. Çünkü yapılan bütün çağrılar baz istasyonuna değil, o bölgede bulunan mobil bir istasyona ulaşıyordu.

Emniyet yetkilileri sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada, muhtemel faillerin bulunması için GSM operatörlerinin bölgedeki baz istasyonlarında olay saatinden 24 saat öncesi ve sonrasında yapılacak araştırma raporlarını beklediklerini söylemişlerdi. Olayın üzerinden dört yıl geçmesine rağmen emniyetten telefon kayıtlarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Söz konusu uzman, uydudan yapılan müdahalelerde, baz istasyonlarındaki bütün arama kayıtlarının silindiğini, bu sebeple emniyetin büyük bir ihtimalle herhangi bir kayda ulaşamadığını söylüyor. Zafer Güler ise kitabı yazarken emniyetten konuyla ilgili bir uzmanla yaptığı görüşmede, güvenlik güçlerinin de önemli operasyonlarda benzer bir yöntemle, operasyon bölgesindeki bütün iletişim hatlarını bloke ettiklerini öğrenmiş. Güler, MİT, jandarma ve polisin elindeki teknik imkanları kullanarak baz istasyonlarının dışarıdan yapılan bir müdahaleyle bloke edilip edilmediğinin ortaya çıkarılabileceğini söylüyor.

Vicdanları rahatsız eden cinayeti araştıracak komisyonun Meclis’te kurulabilmesi için bir AKP milletvekilinin önergeyi Meclis Başkanlığı’na sunması gerekiyor. Zamanın başbakanı Abdullah Gül, cinayet sonrasında Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu’na açtığı taziye telefonunda ‘Cinayetin aydınlatılması için tüm otoritenin kullanılacağını ve ilgili bütün birimlere talimat verdiğini’ söylemişti. Araştırma komisyonu kurulursa; Türkiye’deki Alman diplomatları aleyhinde deliller ışığında soruşturma yolu açılacak. Zafer Güler’e göre AKP, Hablemitoğlu dosyasını yeniden açtıracak Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulmasına destek verirse Danıştay saldırısının rövanşını almış olacak.

Şengül Hablemitoğlu:
Keşke devletten yana bir derin devlet olsa

Ben bu memlekette yazılan çizilen şeylerin insanlara gösterildiği gibi olduğuna inanmıyorum. O kitabın (Alman Derin Devleti) kısmen başka bir tarafı aklamaya yönelik olduğunu düşünüyorum. O kitabı yazarken benimle de konuşmalıydılar. Yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede benim kocamın cinayetiyle ilgili hiçbir şey yapılmamaktadır. Özellikle yapılmamaktadır. Bunu düşünmesi gerekenlerin düşünmesi gerekiyor. Benim söyleyebileceğim hiçbir şey yok. Beni anlayabildiğinizi umuyorum.

… Buradaki (Alman) vakıfların temsilcileri benim eşimi telefonla arayıp tehdit ettiler defalarca. Siz biliyor musunuz bunu? Çoğu Türkçe konuşuyor; ama programlara çıktıklarında, “Tek kelime Türkçe bilmiyoruz.” dediler. Yalan yanlış haberlerin dolaştığı bir memlekette benim söyleyebilecek hiçbir şeyim yok. Ben bir sürü şey söyleyebilirim; ama söylemem.

… Keşke Türkiye’de devletten yana bir derin devlet olsa. Türkiye’de başka devletlerden yana derin çeteler var. Mantıklı olan, ülkesini seven, olayları takip eden herkes bunu söyleyebilir. Birtakım istihbarat örgütleri, benim eşimin üstünde çalıştığı insanlar ve tabii ki Türkiye’deki çeteler söz konusu. Hükümetler kendi varlıklarını sürdürebilmek için isterlerse, gerekli bulurlarsa cinayetin kodlarını çözerler. Birkaç tane salağı tutar, gösterirler; bunlar yaptı derler. Bu kadar basit. Danıştay saldırısı böyledir. Adam sersem gibi gitmiştir ve yakalanmak istemiştir. Umarım Meclis Araştırma Komisyonu kurulur, çok sevinirim böyle bir şey olursa. Bakalım ne tür trajikomediler sergilenir yine. Anlarız hep birlikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir