Beyaz Saray’ı boşalttıran uçak ‘tatbikat’ için gelmiş

Başkente korku dolu saatler yaşatan Cessna tipi uçak, kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Beyaz Saray’ı boşalttıran uçak ‘tatbikat’ için gelmiş

Washington’da geçtiğimiz çarşamba günü, Beyaz Saray ve Kongre binası üzerindeki uçuşa yasak bölgeye girerek başkente korku dolu saatler yaşatan Cessna tipi uçak, kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Uzmanlar, bu olayın bir kaza, ihmal ya da bilgisizlikten kaynaklanmadığını, aksine İç Güvenlik Bakanlığı tarafından planlanmış bir “güvenlik testi” olabileceğini iddia ediyor. Cihan Haber Ajansı’na konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen ABD Hava Kuvvetleri mensubu ve sivil havacılık konusunda uzman bir kaynak, olay için “Sadece Kongre binasında binlerce kişi çalışıyor. Bu kadar çok çalışanı kısa sürede terörist saldırı sırasında binalardan çıkarmanın denemesi yapıldı. Ayrıca bu testle, insanların tepkisi, panikleri, nereye doğru kaçtıkları, kimlerin çıkarken hangi dosyaları yanına aldığı gibi birçok şey gözlemlendi.” iddiasında bulundu. Sivil havacılık uzmanı, pilotun, uçuş yasağından haberdar olmamasının imkansız olduğunu, bunu bilmeyenin pilot olamayacağını belirtti. Cessna’nın pilotunun birkaç saatte bırakıldığına dikkat çeken yetkili, “Düğününden kaçan Jennifer Wilbanks adlı gelini dava eden federal hükümet, nasıl oluyor da Beyaz Saray üzerinde uçan pilotları birkaç saat içinde salıveriyor?” dedi.

Olay sırasında Başkan George W. Bush’a haber verilmemesi dikkat çekerken, Washington Post’a konuşan pilot Hayden Sheafter’in kız kardeşi Jan Gall, kardeşinin çok deneyimli bir pilot olduğunu söyledi. Hayden Sheafter ile defalarca beraber uçtuğunu söyleyen arkadaşı John Henderson ise aynı gazeteye, “Hayden çok yetenekli ve her zaman hazırlıklı bir pilottur. Onun böyle bir şey yapabilecek olması şoke edici ve açıklanamaz.” şeklinde konuşmuştu. Hayden ile uçakta bulunan ve uçağı kullandığı bildirilen 36 yaşındaki Troy Martin’in babası ise gazetelere yaptığı açıklamalarda, oğlunun evden çıkmadan önce ‘uçuşa yasak bölge’den bahsettiğini ve böyle bir tahdidin varlığından kesinlikle haberdar olduğunu söylemişti. Bilge İsa Seyran, Washington

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir