BEYİN GÖÇÜ TERSİNE Mİ DÖNÜYOR ?

Türkiye, yıllar yılı beyin göçü verdi. Ülkemizin en seçme beyinleri, başka ülkelere gitmek zorunda kaldı. Zihinsel olarak kan kaybettik bir bakıma. Bu yüzden de olması gereken “kritik kütle” ye ulaşamadık. Ve tabii ki dünyanın gidişatına ayak uyduramadık. Bir ara Özal döneminde, Tınaz Titiz, Adnan Kahveci, Şakir Kocabaş gibi bir kısım genç yetenekler Türkiye’ye çekildi. 1980’li yıllarda ülkemizin dönüşümünde önemli görevler üstlendi bu ekip. Daha sonra meydana gelen krizler yeniden beyin göçünü hızlandırdı.
Son günlerde de benzer gelişmelerin yaşanması sevindiriyor ve ülkemnizin geleceği açısından ümitlendiriyor bizi. Nitekim dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından Merrill Lynch’te üst düzey yöneticilik yapan Mehmet Şimşek gibi son derece yetenekli ve donanımlı insanların Ak Parti kadrolarına katılması bunun habercisi. Umarız bu insanlar, yeni bir cazibe merkezi oluştururlar ve kendileri gibi başka yeteneklerin de barınacağı bir zemin hazırlarlar. İşte o zaman mazotu 1 YTL’ye indirmekten ve emekli maaşını 2 bin YTL’ye çıkarmaktan sözeden, ÖSS’yi kaldırıp herkese üniversite vaad eden modası geçmiş kasaba politikacılarının foyası ortaya çıkar. Dahası, bir taraftan özelleştirmeye karşı çıkarken, öte yandan Türkiye’yi dünyaya kafa tutacak ülke yapma iddiasında bulunanlar, kandıracak kimse bulamazlar.
Bu anlamda sevindirici gelişmelerden biri de Nobel ödüllü iktisatçı Yunus’un TOBB Üniversitesi tarafından Türkiye’ye davet edilmesi. Fakirlere kredi sağlayıp iş sahibi olmalarına yardımcı olduğu için 2006 Nobel Barış Ödülü’nü almıştı Prof. Muhammad Yunus. Aynı zamanda Bangladeş Grameen Bank Başkanı olan Yunus, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde (ETÜ) ders verecek. Son ederece isabetli bir karar. Zira Muhammed Yunus, fakirliğin edebiyatını yapmamış, bizzat bunu ortadan kaldırmış. Hem de dünyanın en yoksul bölgelerinden bir olan Bangladeş’te bunu başarmış ve dünyaya örnek olmuş bir isim. Eminim ki Türkiye’nin ondan öğreneceği çok dersler var.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Nobel ödüllü iktisatçı Yunus adına araştırma kürsüsü kuracaklarını da söylemiş. Çok da iyi etmiş. Sayın Hisarcıklıoğlu’nu, bu doğru davranışından dolayı da tebrik ediyorum. TOBB Üniversitesi, yeni kurulmasına rağmen, kısa zamanda Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri haline geldi. Ama bilim dışı davranmakta ısrar eden devlet üniversiteleri, her geçen gün dünya bilim sıralamasında geri gidiyorlar.
Türkiye’nin geleceği adına TOBB bu tür çalışmalara imza atarken, son derece tuhaf bir olaylar yaşanıyor ülkemizde. Mesela Türkiye Bilimler Akademisi ( TÜBA ), Prof. Şerif Mardin’in üyeliğini üçüncü kez reddetti. Oysa dünyanın herhangi bir yerinde sosyal bilimler alanında, özellikle de Osmanlı ve İslam dünyası konusunda araştırma yapan her bilim adamı, Şerif Mardin’i tanımak zorundadır. Çünkü onun kitaplarını veya makalelerini dikkate almadan yapılan bir sosyal bilimler araştırması eksiktir.
Bu arada bir başka sevindirici haber: İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açıldı. Gülhane Parkı içinde kurulan müzenin açılışı 9 Temmuz günü gerçekleşti.
Müze’de 8 ile 16 yüzyıl arasında Müslüman bilginlerin tarihi yazma eser kitaplardan çıkarılan icat ve keşiflerinin yeniden yapılan kopya örnekleri sergileniyor. Astronomi, Coğrafya, Deniz Bilimleri, Saat Teknolojisi, Geometri, Optik, Tababet, Kimya, Maden, Fizik ve Mekanik, Savaş Teknolojisi ve Mimarlık dallarındaki eserlerin/aletlerin sergileneceği müzede, ilk etapta 140 eser, ilerleyen zamanda ise 800 ün üzerinde eser yer alacak.
Müzenin açılış amaçları arasında, Müslüman bilginlerin bilim ve teknoloji dünyasına armağanı olan ve Batı’da yapılan bilimsel çalışmalara kaynak olan pek çok keşif ve icadın yeni nesillere sunulması, hem bilim tarihi bilgisini aktarmak, hem de toplumsal özgüvene katkı sağlamak bulunuyor.
Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığının işletme kullanımında olmakla beraber, TÜBİTAK, TÜBA, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Frankfurt Üniversitesi ve Frankfurt Üniversitesi Arap-Islam Bilimleri Enstitüsü Baskani Prof Dr. Fuat Sezgin’in katkıları ile açılıyor. Müzenin kurucuları arasında TÜBA ve TÜBİTAK da var. Oysa bir zamanlar Fuat Sezgin’i üniversiteden atmıştık. Almanya ona sahip çıktı ve bilim tarihi konusunda onu dünyanın bir numaralı bilgini yaptı.
Ülkemizde Mehmet Şimşek, Muhammed Yunus, Fuat Sezgin ve Şerif Mardin gibilerin çoğalması, TÜBA ve YÖK gibi kurumların bu tür çağdışı davranışlardan uzaklaşması anlamına da gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir