BIKTIM DEMEK NE DERECE DOĞRU ?

Zaman zaman insanoğlu üzerine gelen dünyevi baskılar neticesinde artık dayanamayacağını, bıktığını ya da bu iş buraya kadar gibi çeşitli sitem dolu laflar eder…Acaba bu tür sözlerin söylenmesi doğru mudur? Bakalım Kuranı Kerim bu konuda neler söylüyor:

Allah Kur’an’ı Kerim ‘inde hiçbir kişiye kaldırabileceğinden daha fazla yük vermeyeceğini bildiriyor:

Enam Suresi 152.ayet : Rüşd çağına erişinceye kadar, yetimin malına, sadece en iyi tutumla yaklaşın; ölçü ve tartıyı adaletle yapın. Biz herkese ancak gücünün yettiği kadarını yükleriz. Söz söylediğiniz zaman, yakınlarınız dahi olsa adaletli olun, Allah’a verdiğiniz sözü tutun. İşte Allah size, iyice düşünesiniz diye bunları emretti.

Araf: 42 İnanıp da iyi işler yapanlara gelince -ki hiç kimseye gücünün üstünde bir vazife yüklemeyiz- işte onlar, cennet ehlidir. Orada onlar ebedi kalacaklar.

İnsan bunu bildikten sonra başına gelen olaylara sabredip “Demek ki bu , benim kaldıramayacağım bir yük, altından kalkamayacağım bir olay değil ki Allah bunu bana verdi ” diye düşünmeli ve başına gelen olaylara sabredip şükür ve HAMD ve ŞÜKÜR halinden ayrılmamalıdır . Aksi bir durum isyan ve Allah’ın ayetlerine karşı çıkma anlamı taşıyabilir .

Bir başka bakış açısından da olaya şöyle bakabiliriz. Kişinin zor olan imtihanların altından kalkması neticesinde ulaşacağı nimetler daha kolayların sonundakilerden daha fazla ve güzel olacaktır. Bu da biraz dişimizi sıktıktan sonra büyük nimetlere kavuşacağımızı gösterir .

Efendimiz’in(s.a.v) de dediği gibi aslolan ahiret hayatıdır. Allah hepimize imtihanlar sırasında bütün bunları düşünüp kalben de razı olarak amel etmeyi nasip eder inşallah . Müslümanın başına gelen her olayda mutlaka hayır vardır..Sabreder ecrini alır başına gelen de kefaret olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir