Bildiğimiz yazarların Bilinmedik yaşamları kitap oldu

Yazarların kağıda dökülmeyen özel hayatları hakkında neler biliyoruz? Yazarların eserlerine yansıyan aşklarının gerçekte onları ne kadar sarstığını hiç merak ettiniz mi ? İşte bu soruların peşine düşen Şair-Yazar Ayşe Sevim farklı on beş kalemin aşk hayatını kitap haline getirerek okura sundu.

Puşkin’in melez kalbini, Ahmet Haşim’in hayali sevgililerini, Dostoyevski’nin zıt anlamlı kadınlarını, Yahya Kemal’i mutsuzluğa nikahlayan Celile’yi, Balzac’a Ukrayna’da ölümü hazırlayan Madam de Hanska’yı, Peyami Safa’yı kendine düğümlemek için felçli rolü yapan karısını, Rausseau’nun kalbini gölgesiyle serinleten madamı, Kanuni Sultan Süleyman’ın cariyesinin yüzünde gördüklerini, Çehov için ettikleri kavganın gürültüsünden onun ölümünü fark edemeyen kadınları, Bir Hinli gencin ardından yürürken yok olan Safiye Erol’u, Guy de Maupassant’ın kadınları aşağılık bulan zihnini, aşk denizinde boğulduğu halde ölmeyen Feridüddin Attar’ı, aşkın intihara ittiği Sylvia Plath’ı, Lübnanlı bir bar yıldızının gözlerinden kurtulmak için kendini Arap Bacı’nın tütsülerine emanet eden Neyzen Tevfik’i, mürekkep yerine kadınların dudaklarını kullanan Goethe’yi bu kitabın sayfaları arasında bulabilirsiniz..


Yazarlar ve Aşkları biyografik bilgilerden sıyrılıp ötelere uzanana bir çalışma. Aşkın ustalara attığı tokatları resmeden bir kitap.

Yazarlar ve Aşkları, Ayşe Sevim, Şule Yayınları Ekim 2006, syf:189


Şule Yayınları tel: 212- 528 23 57- 528 11 46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir