BİLİŞİM SUÇLARINA DİKKAT

Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasına parelel olarak, bilişim yoluyla işlenen suçlarda da büyük bir patlama yaşanıyor. Bir zamanlar dağlarda yol kesip insan soyan eşkiyalar ve korsanlar şimdi benzer soygunları sanal ortamda yapıyorlar. Üstelik her gün yeni yeni yöntemler icad ederek… Mesela kredi kartı numaralarının çalınması, banka hesaplarının boşlatılması veya bilgisayarınızdaki özel bilgilerin ele geçirilmesi en sık yaşanan olaylara örnek sayılabilir. Bunları de genelde yem olarak gönderdikleri maillerle gerçekleştiriyorlar. Mesela bazen alacağınız çok şık bir CV veya merklandırıcı bir bilgi notu çok tehlikeli olabilir… Hele ekte “exe” uzantılı bir dosya varsa mutlaka bir tuzak kurulmuştur. Bu tür dosyaları açmadan silmek en doğru davranış. İnternette dolaşırken önünüze çıkan sıra dışı mesajlar da çoğu zaman sizi avlamaya yönelik tuzaklardan biri olabiliyor. Zira bu yolla bilgisayarınıza bir casus program (trojan-Truva atı) yerleşecek ve sizin haberiniz olmadan özel bilgileriniz çalınacaktır.

Son zamanlarla çok sıkça başvurulan soygun yöntemlerinden biri de cep telefonu üzerinden uygulanıyor. Sistem şöyle işliyor: Her şey, telefonunuza gelen bir cevapsız çağrı ile başlıyor. Önemli olabilir düşüncesiyle veya sadece merak ettiğiniz için sözkonusu numarayı arıyorsunuz. Karşınızdaki kişi kendisini emniyet yetkilisi olarak tanıtıyor ve başlıyor konuşmaya. Genelde sizin telefonunuzdan bazı küfürlü mesajların gönderildiğini, bunun üzerine hakınızda soruşturma açıldığını söylüyor. Sizin soru ve cevaplarınızla bu konuşma uzadıkça uzuyor. Ve konuşma süresince sizden karşı tarafa kontör transfer ediliyor. Bu kontörler daha sonra internet üzerinden satılıyor. Hatta birçok işyerinde de “parça kontör bulunur” ibaresiyle pazarlanıyor. Bir zamanlar çalıntı cep telefonu satanlar şimdi çalıntı kontör satıyorlar.

Böylece hırsızlık yöntemleri de evrim geçirerek hızla bilişim çağına ayak uyduruyorlar. Size düşen ise her zamankinden daha uyanık davranmak ve bu tür mantıksal açıklara dikkat kesilmek… En azından şu soruları sorabilirisniz: Emniyet yetkilisi neden cevapsız çağrı bıraksın? Ayrıca kurumun resmi telefonları varken neden herhangi bir cep numarasından arasın? Dahası, resmi kurumlar genellikle yazılı olarak işlem yaparlar. En önemlisi, bir konu hukuka intikal etmişse bunu emniyet takip etmez, doğrudan doğruya mahkemelerin ilgi alanına girer… Bu soruları sormaya başladığınız zaman tuzağı kolayca fark edebilirsiniz. Aksi takdirde sanal alem sahtekarlarının ekmeğine sağ sürmüş, onların semirmesine katkıda bulunmuş olursunuz. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir