`Bizi İsrail Yönetiyor`

Harvard Dekanı Stephen Walt`ın “ABD siyaseti İsrail kontrolünde” şeklindeki raporu kriz yarattı. İsrail lobisi ve ABD Kongresi ayağa kalktı, Walt dekanlıktan oldu!

Dünyanın en önemli üniversitelerinden Harvard Kennedy School of Government`ın dekanı Stephen Walt ve Chicago Üniversitesi`nden John Mearsheimer, özgürlükler ülkesi ABD`de söylemeye korkulanı yazmaya kalktı. Ancak beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştı. İkili, 83 sayfalık makalede İsrail`in Amerika`yı her alanda ablukaya aldığını ve Amerikan yönetimlerinin İsrail`in çıkarına olmayacak hiçbir eyleme imza atamadıklarını kaydetti. Ve kıyamet koptu… Harvard tepkilere dayanamadı ve logosunu rapordan çıkardı. Walt`ın Haziran`da görevi bırakacağı açıklandı. Olay Kongre`ye taşındı. Amerikalı Senatörler, makaleyi sert bir dille eleştirdi. İsrail lobisinin Amerika`ya yön verdiğini anlatan rapor, uzmanları doğrularcasına yerden yere vuruldu. İşte ABD`yi karıştıran rapor:

Her yıl 3 milyar dolar
* 1973 Arap-İsrail Savaşı`nın ardından ABD, İsrail`e hiçbir ülkeye yapmadığı kadar yardım yaptı. Her yıl İsrail`e 3 milyar dolar yardımı sürdürüyor. Yani her İsrailli`nin cebine yılda 500 dolar koyuyor.

* İsrail`e yönelen terör Amerika için tehdit oluşturmuyor. Aksine El Kaide İsrail`in dostlarını hedef alıyor. Yani terörle savaşta İsrail`in dostluğu yarardan çok zarar…

* İsrail`in nükleer gücü diğer ülkeleri de bu amaca yöneltiyor.

* ABD`nin en güçlü ikinci lobi grubu AIPAC bir “de-facto İsrail casusu” olarak faaliyet gösteriyor.

* Yönetimdeki birçok isim (Libby, Wolfowitz…) İsrail yanlısı.

Halk desteklemiyor
* ABD nüfusunun yüzde 3`ünü oluşturan Yahudiler, Demokratlar`ın kampanya gelirlerinin yüzde 60`ını sağlıyor.

* Önemli basın organlarında 61 İsrail yanlısı yazar varken, İsrail karşıtlarının sayısı 5`te kalıyor. CNN`de İsrail`i eleştiren haber çıktığında 6 bin protesto maili yağıyor.

* Irak Savaşı`nın kritik sebeplerinden biri İsrailliler`in o dönemde Cheney`i pres altında tutmaları oldu.

* Durum böyle olunca ABD halkının yüzde 73`ü tarafsızlık istese de yönetimler İsrail`in güdümünde hareket ediyor. ABD eğer İsrail`e prim tanımaya devam ederse Irak`tan sonra sırada İran ve Suriye olacak.

KONU İLE İLGİLİ RADİKAL`IN HABERİ

Harvard lobiye teslim

Harvard`ın prestijli Kennedy Okulu`nun dekanı Walt, yazın gidici.

Harvard Üniversitesi, Yahudi lobisini eleştiren akademik eserdeki logosunu ve sorumluluğunu geri çekti. İki yazardan biri olan Walt dekanlığı bırakıyor

WASHINGTON/LONDRA – İsrail lobisinin ABD siyasetinde oynadığı rolü bugüne değin hiç yapılmadık biçimde gözler önüne seren Amerika`nın uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanındaki iki önde gelen bilim adamı, bu cüretlerinin bedelini ödemekte gecikmiyor. Harvard Üniversitesi`nin prestijli Kennedy Okulu`nun dekanı Prof. Stephen Walt ile Chicago Üniversitesi`nden Prof. John Mearsheimer, 23 Mart`ta yayımlanan `İsrail lobisi ve ABD Dış Politikası` başlıklı makalelerinde, 40 yıllık Amerikan dış politikasının, ulusal çıkarlar yerine İsrail`e desteğe adandığı ve bunun Amerika`yı çöküşe sürüklediği tespitini yapınca, Yahudi lobisinin yaylım ateşine tutuldu.
Harvard Üniversitesi, web sitesinde yayımlanan 83 sayfalık çalışmayı reddedip, bu konuda sorumluluğu olmadığını ilan ederken, makaleden logosunu çıkardı. Yoğun baskı altında kalan Walt, dekanlık görevinden haziranda ayrılacağını duyurdu.
Çalışmaya Yahudi lobisinin yaylım ateşi gecikmemişti. Harvard`ın ünlü avukatı Alan Dershowitz, makaleyi `cahil propagandası` diye niteleyip karşı makaleyle yanıt vereceğini duyurdu. New York`lu Demokrat Kongre üyesi Jerrold Nadler, yazarları `her yatağın altında Yahudi komplosu aramakla` suçladı. New York Sun, makale bulgularını İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad`ın Yahudi karşıtı sözleriyle kıyasladı. Walt ile Mearsheimer ise çalışmanın arkasında durup tartışılmasından memnuniyeti dile getirdi.
İki yazarın ABD`de basacak yayınevi bulamayıp geçen hafta London Review of Book`un yayımladığı eseri, Yahudi lobisinin, siyasiler, gazeteciler ve akademisyenlerden oluşan ağı kullanarak Amerikan dış politikasını `manipüle ettiği` tespiti üzerinde yükseliyor. Yahudi lobisinin, Başkan George W. Bush`a Irak savaşı kararı aldırtan, İran ve Suriye`de rejim değişikliğine yönlendiren kilit faktör olduğu görüşü vurgulanıyor. Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi`nin (AIPAC) en güçlü örgütlerinden biri olduğu Yahudi lobisinin, ABD`nin Ortadoğu siyasetini sadece İsrail`i korumaya odaklayarak tehlikeli çatışmalara sürüklediği uyarısı yapıyor. Çarpıcı tespitler şöyle:

`Lobinin gücü rakipsiz`

`ABD, İsrail`i eleştiren 32 BM kararını veto etmiştir. İsrail`e her yıl 3 milyor dolar yardım yapıp her İsrail vatandaşının cebine 500 dolar koyuyor. ABD, İsrail`e NATO`dan esirgediği istihbaratı verip nükleer silahlarına göz yumuyor. İsrail, ABD için stratejik değerde olsa ve İsrail`e destek için ahlaki gerekçe bulunsa, bunlar anlaşılır olur. Oysa İsrail, stratejik açıdan ABD`nin `sırtında yük`. ABD`nin Arap dünyasıyla ilişkileri zedeleniyor, Usame bin Ladin gibiler cesaretleniyor, ABD terörizmin hedefi oluyor. İsrail sadık bir müttefik değil, ABD`ye karşı casusluk yapan devletlerin başında geliyor. Bir Yahudi devleti olarak 1.5 milyonluk Arap kökenli vatandaşına ikinci sınıf muamele yaparak Amerikan değerleriyle uyuşmuyor, Filistin sorununda ABD`ye verdiği sözleri tutmuyor. ABD`nin İsrail`e desteğinin tek açıklaması, Yahudi lobisinin rakipsiz gücü.`

Medya hakimiyeti

`Yahudi lobisi, medya ve bankacılık sektörünü elinde tutuyor, Hollywood`dan New York Times ve Wall Street Journal`ın yönetimine ve hükümet politikalarının belirlenmesinde büyük etkisi olan Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü, ABD`nin eski İsrail Büyükelçisi Martin Indyk`in başında bulunduğu Brookings Enstitüsü, Ortadoğu Politikası için Saban Merkezi gibi düşünce kuruluşlarına hükmediyor, Kongre`de İsrail`i eleştirenleri antisemitizmle suçlayıp tekrar seçilmelerini engelliyor.` Yahudi lobisi, `Kongre`yi sıkboğaz etmeyi hedefleyen yabancı bir hükümetin de facto (fiili) temsilcileri` diye niteleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir