BLACKBERRY DİNLEYENLERİN KABUSU OLDU

Türkiye’de yedi yaşındaki çocuktan yetmiş yaşındaki her birey de bulunan cep telefonları hayatımızın artık bir parcası. Sokaga çıkarken ev anahtarımızı alır gibi mutlaka cep telefonumuzu da alıyoruz.Her zaman her yerde hep kulağımız onda. O bizsiz biz onsuz yapamıyoruz sanki.


Adım adım bizi izliyor. İzleyenlere yerimizi konuşmamalarımızı ve yazışmalarımızı anında aktarıyor.
Kendi kendini ele vermek buna denir herhalde. Şu anda Türkiyede 113 milyon cep telefonu bulunuyor. Bunlardan 104 milyonu IMEI numarası kayıtlı bir şekilde kullanılmakta. Böylece hırsızlık ve gasp olayları da büyük ölçüde azalmış oluyor. Ama gayrı resmi rakamlara bu sayının 150 Milyon civarında oldugu yönünde. Peki insan neye taşır cebinde iki telefonu veya fazla sım kartlı telefonları.


Cevap olarak güvenlik akla gelebilir.Veya sadece bir kişi ile görüşmek için vesaire herkesin kendine göre bir sebebi var mutlaka. Ama çogunlugu sadece özel görüşmeleri için alınmış telefonlar. İnsana böylece güven hissi geliyor..


Peki Gerçek böylemi acaba ?


Blackberry Cep telefonları markası Dünya gündemine gerçeğin pek de bildiğimiz gibi olmadıgını beyan etti adeta.
Şu ana kadar bildiğimiz bir gerçek vardı ki Genel kurmay, Mit ,Savunma sanayi gibi yerlerde kullanılan kriptolu cep telefonları hariç her model cep telefonu devlet tarafından ve üreticileri tarafından dolayısıyla üretilen ülkenin istihbahrat örgütleri tarafından dogal olarak dinlenilebiliyordu.
Blackberry olayı karşımıza farklı bir gündem ile çıkageldi.İlk önce Suudi Arabistan’da patlak veren olaya konu Blackberry ile gündeme girdi. Suudi devleti Ülkedeki her model cep telefonu rahatlıkla dinliyo izliyor sms’leri okuyordu. Ama Blackberry dinleyemeyince firmayı uyardı.
‘’Ver bakayım şu kodları aç bana tüm sırlarını yoksa burada satış yaptırmam sana”
Bu ihtar ile diğer ülkelerde ne oluyor yaa. Bir bakalım şuna deyince her ülke gerçekle yüzleşti. Devletler Blackberry ne acep ise dinleyemiyorlardı.
Bir başka olaya geçelim Blackberry ile hemen İsrail’in düzenlemiş oldugu tüm ölümlü operasyonlarda Yeni Delhi, Bahreyn ,Ürdün, Filistin vb yerlerdeki operasyone katılan her kişinin üzerinde Blackberry telefonları bulundu. Bu telefonlar yerel yetkililer tarafından dinelenemiyor ve izlenemiyordu.Gerçek anlaşıldı ki Blackberry farkı birileri dinliyordu konuşmaları ama asıl dinlemek isteyenler değildi.


Suyun başını başkaları tutmuş her Blackberry telefonu yurtdışından dinleniyordu. Çünkü telefon üretildiği merkezler dışında kimse dinleyemiyordu. Buda herkesi kolayca dinleyenleri rahatsız etmişti. Suudi Arabistan’da sonra Kuveyt, Hindistan, Lübnan, Almanya derken Türkiye’de olaya dahil oldu. BTK konuyu şu sıralar incelemekte. Haıtlanacagı üzere bir firmada TBMM’deki tüm milletvekillerine en son model Blackberry cep telefonu hediye etmişti.


Geçelim konuyla alakalı ayrı bir maddeye: İnternete girin internet casus yazılımlar diye aratıgınız zaman bir sürü satın alabilieceğiniz programlar. Peki siz mi dinlersiniz yoksa sizimi dinlerler orası şüpheli.. Ama şu anda isteyen istediğiniz rahatlıkla dinleyebilimekte. Askerliğini yapanlar bilirler her ahizeli telefonda şöyle bir yazı yazardı. ‘’Dikkat bu telefonlar dinlenmekte” Artık sadece ahizeli değil her türlü telefon ve ortam rahatlıkla dinlenmekte. Türkiye’deki en son ergenekon adı verilen davada her delil dinleme ile ortaya çıktıgını unutmayalım.


Blackberry cep telefonları çalışma prensibinden dolayı kullanıcısının e-posta ve mesajlarını Kanada, Britanya ve ABD’de bulunan sunucularda topluyor, oradan sahibine yolluyor. Yani bütün mesajların kopyaları bu üç ülkede tutuluyor. Bu sunuculara kimlerin erişimi olduğundan emin olamayan Fransız Gizli Servisi bir genelgeyle kamu kuruluşlarında bu cihazların kullanımının yasaklanmasını tavsiye etti ve bu olaylar patlak verdi.Peki bu . Blackberry telefonu ile bitecek mi sanmıyorum. Çünkü şu an için piyasada bulunmayan belki bir on yıl sonra ortaya çıkacagını umdugum yeni teknolojiler bulunmakta.Bunların çoğu şimdilik kaydı ile halkın kullanımında değil.Sadece istihbahrat örgütleri tarafından kullanılan sistemler.Bunları bilmek içinde kahin olmaya gerek yok. Sadece analiz gücünüzü ve gündemi takip edin bakın neler yakalayacaksınız.
Dinlemede kalmaya devam edin…..


BAKİ GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir