Bogaziçini Hiç Böyle Gördünüz mü ?

Uydudan çekilmiş bogaziçi fotografına her baktığımda marmaranın altındaki büyük çukur ve fay hatlarını görüyorum

Mavi Çizgiler ile gördüğünüz çatlaklar İstanbulun yakınından geçen ve büyük depremde harekete geçmesi beklenen ünlü Fay hatları.

Adaların kenarından geçen iki fay hattı açıkca gözüküyor

Bir diğerde Avcıların kenarında geçtiği söylenen fay hatları

İşte Resim İşte Gerçekler

’’İKİ BÜYÜK DEPREM OLACAK, ANCAK ZAMANI VAR”

Bu çatırdamaların, Marmara’da oluşacak büyük depremde gerilim boşalmasının nerede, boşalmanın kaç kilometre derinde olacağını, kaç parçalı kırılma meydana geleceğini, hangi büyüklükte olacağını ve depremin yakınlaşıp yakınlaşmadığını gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Ercan, şöyle konuştu:
’’Bu jeofizik bilgileri ışığında, doğudan Marmara’ya gelen yılda ’1,5 10 üzeri 21 Erg’lik bir itme gücü var. Bu bir atom bombasına denk gelir. Her yıl bu kadarlık bir bindirme oluyor. Bu itme 55-65 atom bombasına eriştiğinde kırılma gerçekleşecektir. Bu da yaklaşık 6 milyar giga tonluk bir itmeye denk geliyor. Bu, Marmara’da iki parçalı kırılmayla sonuçlanacak. Kırılmalardan biri Sivriada-Büyükçekmece arasında olacak ve 6.4 büyüklüğünde bir deprem yaratacak. Diğeri de onun bıraktığı yerden Büyükçekmece-Mürefte arasında 7-7.2 büyüklüğünde olacak.
Birincisinin süresi 9 yıl önce doldu, uzatmaları oynuyor. Ama Saros, depreminin bununla hiçbir ilgisi yok. Bu deprem herzaman olabilir. Diğeri için yeterli gerilim birikmemiş durumda. Bunun eşik yılı 2007, son yılı ise 2032’dir. Bunun, Marmara Ereğlisi’nin önünde meydana gelmesini bekliyorum. Her iki depremde, 7-10 kilometre derinlikte meydana gelecektir.’’ Prof. Dr. Ercan, ilk deprem için hesaplanan sürenin dolmasına karşın, bu depremin yaklaştığına ilişkin bir gösterge bulunmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
’’Bu depremlerin, yaklaştığına ilişkin herhangi bir birleşik bilgi yok. Böyle bir tehlikeden bahsedebilmek için, sismik dalga geçiş uzunluğundan, yerdeki ısınma, şişme, radyasyon ve radon gazı çıkışına kadar 15 ayrı bilgi olması gerekiyor.
TÜBİTAK’ın bahsettiği radon çıkışları 3,5 milyon yıldır oluyor. Önemli olan radon çıkışındaki olağan değerin 2-10 kat artmasıdır. Diğer işaretlere de bakmak gerekir. Örneğin, yerin yamulmasında yüzde 18-30 arasında artış olması gerekiyor. Bu 15 değerde herhangi bir farklılaşma olmadan biz jeofizikçiler (Deprem geliyor) diyemeyiz. Bu belirtilerin çoğu yok.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir