BU BANKALAR BAŞKA BANKA

Soyulmaya kalkınsa ne para ne altın bulabileceğiniz bir banka hayal edin. Ama bu bankalarda şirketlerin tüm merkez işlemleri dönüyor. Bu bankalar çalışmasa şirketler iflas edebilir. İşte Bilgi BankalarıDatabank veya datamerkez olarak anlandırılan bu soguk mekanlar artık şirketler için hayati önem arz etmeye başlamakta. Şu anda tüm şirketlerin çogunun kendine ait bir sistem odası olarak adlandırılan datamerkezleri bulunmakta.


Fakat bu alanlar hem soguk olmalı hem hiç elektirik kesilmemeli hemde güvenli olmalı ve hep çalışır olmalı.Bunlarla ugraşmak istemeyen şirketler o zaman Datamerkezlerin yolunu tutuyorlar.Ve en deger verdikleri ana server bilgisayarlarını bu bankalara emanet ediyorlar


BİLGİ BANKASI


Datamerkezlerde sistem bakın nasıl çalışıyor. Siz kendi serverlarınızı yani bilği işlem servislerinizdeki küçük veya dev boyuttaki ana bilgisayarlarınızı getirip bu datacenter’lara bırakıp uzaktan masaüstü sistemi ile bağlanıp sanki yan odanızda imişcesine binlerce km ötedeki datacenter’a bağlanıp şirketinin 24 saat kesintisiz çalışmasını sağlıyorsunuz.


Datacenter’lar size internet çıkış trafiğinizi, elektiriğinizi ve soguk bir ortamda bilgisayarlarınızın çalışabilimesini güvenli bir şekilde sağlarak sizin, bu iş için harcayacagınızı emek, zaman ve para kaybınızı önlüyorlar.


Şimdiye kadar Türkiye’de pahalı bir fiyat oldugu için birçok Türk kullanıcısı milyonlarca dolar vererek datacenter ve hosting işileri için yurtdışından hizmet almaya devam ediyor.


Bu olay Türkiye’den yurtdışına bir nakit sirkülasyonuna sebep olmakta. Ortalama finansal boyutu ise yıllık 2.500.000 $ bulmaktadır .Türkiye’deki altyapı ve telekom hizmetlerinin ucuzlaması ile Türk şirketleride artık yavaş yavaş Türkiye’deki datacenterları tercih etmeye başlayacaktır. Şu an için büyük kurumlar tecihlerini artık Türkiye’den yana kullanmaya başlamışlar.


Hizmet için ucuzda olsa ABD’den veya Avrupa’dan hizmet almak mantıklı gelmemektedir. Türkiyede kurulan bu datamerkezlerdeki serverların arkasında, gigabit seviyesinde internet, güçlü firewall ve kesintsiz bir enerji desteği mevcuttur.Dolayısıyla Datamerkez açmak bile yüklü bir maliyettir.


TÜRKİYE’DEKİ DURUM


Şu anda Türkiye’de birçok işletme yeni yeni büyüyen bu pazara yatırım yaparak farklı bankalar oluşturmaya çalışmakta.


Datacenter kuranların en büyük tüketim kalemi ise sogutmak için harcadıkları elektrik enerjisi olmakta. Çünkü yüzlerce bilgisayarın çalışması ile ortamdaki ısı çok yükseklere çıkmakta.Bunu engellemek içinde dev boyutlu sogutma klimaları yapılmakta.Buda var olan Elektrik tüketimini gün geçtikçe katlamaktadır.Türkiye’de yakın gelecekte bu sogutma parası vermek istemeyenler ise Türkiye’nin en fazla soguk arazilerinde datamerkez açmaya başlayabilirler. Yada nehir kenarlarına kendi enerjilerini üretebilien ve elektrik maliyetinden kaçan işletmeler görebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir