Bulgaristan`da Ezan Karşı İçin İmza Kampanyası

Bulgaristan`da Türk karşıtı söylemleriyle tanınan aşırı sağcı ve ırkçı Ataka Partisi, Sofya Camii`nde okunan ezana tepki gösteriyor. Parti yetkilileri, ezan okunmaması için imza kampanyası başlattı.

Bulgaristan`da ezanın susturulması için imza kampanyası başlatıldı. Bulgaristan`ın aşırı sağcı ve ırkçı tutumlarıyla bilinen Ataka Partisi yetkilileri, Sofya Camii yanına bir çadır kurarak, imza toplamaya başladı. Camiden okunan ezanı engellemek isteyen partililerden Kamen Kamenov, ezan sesinin çevredekileri rahatsız ettiğini belirtti. Kamenov, “Biz İslam dinine karşı değiliz. Onların dininin güç gösterisine karşıyız” dedi.

İslam`a saygılı olduklarını belirten Kamenov, “Onlar da bizim dinimize saygı duysunlar ve kamuoyunu dikkate alsınlar” diye konuştu. Türk karşıtlığı ile de tanınan Ataka Partisi, ezan okuma izninin Sofya Belediye Başkanı Stefan Sofiyanski döneminde verildiğini hatırlatarak, toplumun isteklerini dikkate almadığı gerekçesiyle Sofiyanski`yi suçladı. Öte yandan Sofya Camii`nde okunan ezana karşı başlatılan imza kampanyasının 15 Haziran`a kadar sürdürüleceği açıkl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir