Bush, İran ve Suriye’yi Açıkça Uyardı

ABD Başkanı George W. Bush, geniş Ortadoğu’da barış için teröristleri barındıran ve kitle imha silahları arayışındaki ülkelerin karşısına çıkacaklarını belirterek, İran ve Suriye’yi açıkça hedef aldı.

Bush, ABD kongresinde her yıl yaptığı ’’Birliğin Durumu’’ konuşmasında, 20 Ocak’taki yemin töreni konuşmasında olduğu gibi, özgürlüklerin dünyada yayılmasının ABD’yi daha güvenli yapacağının altını çizerek İran ve Suriye’yi açıkça uyardı.

ABD Başkanı konuşmasında, ’’Geniş Ortadoğu’da barışı desteklemek için teröristleri barındıran ve kitle imha silahları arayışındaki ülkelerin karşısına çıkmalıyız. Suriye halen topraklarının ve Lübnan’ın bazı bölümlerinin, bölgede barış şansını yok etme arayışındaki teröristlerce kullanılmasına izin veriyor’’ dedi.


Bush, ’’Suriye hükümetinden teröre verdiği tüm desteği kesmesini ve özgürlüğe kapı açmasını bekliyoruz. Bugün İran, dünyada teröre devlet desteği sağlayan başlıca ülke. Bir taraftan kendi halkını hak ettiği özgürlükten mahrum ederken, diğer yandan nükleer silah arayışında. Avrupalı müttefiklerle çalışarak İran rejiminin uranyum zenginleştirme ve plütonyumun yeniden işlenmesi sürecini, ayrıca teröre desteğini kesmesini sağlamaya çalışıyoruz’’ diye konuştu.


ABD Başkanı Bush, İran halkına açıkça seslenerek, ’’Kendi özgürlüğünüz için ayağa kalktığınızda Amerika sizin yanınızda olacak. Özgürlüklerin özellikle Ortadoğu’da ilerletilmesine yönelik sözümüz şimdi Irak’ta test edildi ve onaylandı. Bu ülke, terörizmle savaşta hayati bir cephe, bu yüzden teröristler orayı seçti. Askerlerimiz Irak’ta teröristlerle savaşıyor ki, bu sayede onlarla kendi evimizde yüzleşmek zorunda kalmayalım. Irak’ta özgürlüğün zaferi, terörizme karşı savaşta yeni bir müttefiki güçlendirecek, Şam ve Tahran’daki demokratik reformculara esin verecek ve zorlu bir bölgeye umut ve gelişmeyi getirecek. Böylece çocuklarımızın ve torunlarımızın hayatından korkunç bir tehdit kaldırılacak. Başarılı olacağız çünkü Irak halkı, geçen Pazar bütün dünyaya gösterdiği gibi kendi özgürlüğüne değer veriyor’’ ifadelerini kullandı.


-IRAK’TAN ÇEKİLME TAKVİMİ YOK-


ABD Başkanı, Irak’tan Amerikan askerlerinin çekilmesiyle ilgili takvim açıklamayacaklarını da vurguladı. Bush, ’’Irak’tan ayrılmak için suni bir takvim açıklamayacağız çünkü bu teröristleri güçlendirecek ve bizim çıkmamızı bekleyebileceklerine inandıracak’’ dedi.


Irak’ta demokratik, bütün halkları temsil eden, komşularıyla barış içinde ve kendisini savunabilen bir ülkenin olmasının ABD’nin temel hedefi olduğunu vurgulayan Bush, ’’bu sonuçlar elde edildiğinde Irak’ta hizmet veren adamlarımız hak ettikleri onurla eve dönecek’’ diye konuştu.


-DEMOKRASİ ÇAĞRISI-


Bush, konuşmasında ayrıca Mısır’a da demokrasi çağrısında bulunarak, ’’Ortadoğu barışında yol gösteren büyük ve gururlu Mısır milleti şimdi Ortadoğu’da demokrasi için yol gösterebilir’’ dedi.


Geniş Ortadoğu’da barış ve istikrarı geliştirmek için ABD’nin bölgede dostlarıyla birlikte ortak terör tehdidine karşı savaşacağını ve daha yüksek bir özgürlük standardını cesaretlendireceğini belirten Bush, Fas, Ürdün ve Bahreyn’de reformların başladığını, Suudi Arabistan hükümetinin de bölgede kendi halkının geleceğini belirlemedeki rolünü artırarak liderliğini sergileyebileceğini kaydetti.


ABD Başkanı, ’’korkusuz yaşamanın’’ önemini vurgulayarak, terörizme karşı savaşta Amerikan ordusunu desteklemeyi ve ihtiyaç duyduğu donanımı sağlamayı bir görev bildiğini anlattı.


Bush, ’’gelecek 4 yılda yönetimim bizim zamanımızın tehlikelerini yenecek koalisyonlar kurmayı sürdürecek. Uzun dönemde aradığımız barış, sadece radikalizm ve cinayet ideolojilerini besleyen koşulları ortadan kaldırmakla kazanılabilir. Diktatörlük ve terörün yükselişini durdurmaya ve nefreti umutla değiştirmeye yetecek en güçlü yegane yol, insan özgürlüğünün gücüdür’’ dedi.


ABD’nin, kendi yönetim şeklini başkalarına zorla kabul ettirme amacı taşımadığını belirten Bush, ancak baskıcı rejimlerin, dünyada ’’baskı imparatorluğu’’ kurmaya çalıştığını savundu.


Yan yana barış içinde yaşayan İsrail ve Filistin’in iki demokratik devlet olması amacına ulaşılabileceğini ifade eden Bush, ABD’nin, bu amacın kazanılmasına yardım edeceğini kaydetti. Bush, Filistinlilere 350 milyon dolar yardım yapılacağını da söyledi.


-DEMOKRATLAR’DAN ALKIŞ YOK-


’’Birliğin Durumu’’ konuşması, ABD’nin iki büyük partisi olan Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti arasındaki keskin bölünmüşlüğü de sergiledi. Bush, sosyal güvenlik, hakim atamaları, vergi politikası gibi konularda konuşurken, salonun sol tarafında oturan Demokrat Partililerin alkışlamadığı ve yerinde oturduğu görüldü. Hatta Bush, sosyal güvenlik reformlarının 2042 yılında ABD’ye fayda getirmeye başlayacağını anlatırken bazı Demokrat Partililerden itiraz sesleri yükseldi. Cumhuriyetçi Partililer ise Bush’un konuşmasını, yer yer kendilerine katılan Demokrat Partililer ile 61 kez bölerek ayakta alkışladı.


Bush’un konuşmasına, kabinenin diğer bakanlarıyla yeni Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da katıldı. Rice, konuşmanın tamamlanmasının ardından bugün başlayacak Avrupa ve İsrail ziyareti için yola çıktı. ABD Başkanı’nın eşi Laura Bush’un, Afganistan seçiminde oy kullanan Afganlı bir kadını bir yanına, Irak seçiminde oy kullanan Iraklı bir kadını ise diğer yanına oturttuğu görüldü.


ABD Başkanı Bush konuşmasında, özgürlüklerin ilerletilmesi yönünde ABD’nin çabalarından bahsederken Afganistan ve Irak seçimlerinin yanı sıra, Filistin ve Ukrayna seçimlerini de saydı. ABD Başkanı konuşmasının konusunu teşkil eden ’’birliğin durumunun’’ ise, ’’güçlü ve güvenli’’ olduğunu söyledi.


-BUSH’TAN EŞİNE GÖREV-


Başkan Bush konuşmasında, gençlerin çetelere katılmasını engelleyecek ve genç erkeklere, şiddetten uzak durmayı, kadınlara saygılı davranmayı gösterecek kuruluşlara yardım edilmesine yönelik 3 yıllık bir girişim başlattığını da açıkladı. ABD Başkanı, bu girişimin başına da eşi Laura Bush’u getirdiğini bildirdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir