Bush’un ’Beyni’ Ayrılıyor

ABD’de Kasım 2008’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti’ye destek dibe vururken, stratejist ve danışmanları Başkan George W. Bush’u bir bir yalnız bırakıyor.

Bush’un “beyni” olarak gösterilen siyasi konulardaki en üst düzey danışmanı Karl Rove, bu ayın sonunda istifa edeceğini açıkladı. Ailesine daha fazla zaman ayırmak istediğini belirten Rove, “Artık zamanı geldi.” dedi. Karl Rove, görevden ayrılmasına başka sebep göstermedi; ancak Başkan Bush’un birçok danışmanı geçtiğimiz yıl Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçilerin aldığı hezimetten sonraki süreç içinde teker teker istifa etmişti. Amerikan medyası, istifalarda gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Başkan Bush’a desteğin iyice düşmesinin etkisi olduğunu vurguluyor.

ABD Başkanı Bush’a 1993’ten bu yana danışmanlık yapan Karl Rove, istifa kararını Wall Street Journal gazetesine açıkladı. Rove, “Sadece zamanın geldiğini düşünüyorum. Her zaman sizi burada tutacak bir şeyler vardır, kalmak isterdim; ama ailem için bunu yapmak zorundayım.” diye konuştu. Bir oğlu bulunan danışman Rove’un hatıralarını yazacağı ifade ediliyor. Yaklaşık 15 yıldan beri Bush’un yakınında olan Karl Rove, ABD Başkanı’nın 2000 ile 2004 seçimlerini kazanmasında büyük pay sahibi olarak değerlendiriliyor. “Beyin” olarak anılmasının yanı sıra Bush’un politikalarına yön vermesinden dolayı Rove’a “mimar” da deniliyordu. Rove, dış politika konusunda doğrudan bir vazifesi olmasa da Irak’ın işgal edilmesine gerekçe gösterilen konuları ABD kamuoyuna anlatmada mühim görevler üstlendi. Başkan Bush, “dahi çocuk” olarak da anılan Rove ile dün Beyaz Saray’da vedalaştı. Uzun zamandan beri arkadaş olduklarını vurgulayan Bush, “Hep böyle kalacağız.” dedi. Karl Rove ise bunun “kolay bir karar olmadığını” ifade ederken, “tarihe tanıklık etmek”ten büyük bir onur ve keyif duyduğunu kaydetti.

Her zaman tartışmalı bir isim olarak bilinen “Bush’un beyni”, Demokrat rakiplerine karşı dürüst olmayan yöntemlere başvurmakla suçlanıyor. Karl Rove, sekiz federal başsavcının görevden alınması konusunda başlatılan soruşturmada ifade vermesi için mahkemeye çağrılmıştı. Ancak Bush, danışmanının ifade vermesini engelledi. CIA ajanı Valerie Plame’in adının basına sızdırılmasıyla ilgili dava kapsamında da Rove hakkında soruşturma başlatılmış; fakat savcılık daha sonra Rove’a suçlama getirmemişti.

Beyaz Saray danışmanlığı döneminde bir hata yapıp yapmadığı sorulan Karl Rove, “Eylül ayında ayağımı ileri uzatıp, bunu düşüneceğim.” diye cevap verdi. Anketlerde Demokratların önde gitmesine rağmen Rove gelecek yılki seçimleri Cumhuriyetçi bir başkanın kazanabileceğine inanıyor. “Bunu başarmak için iyi bir şansımız olduğunu düşünüyorum.” diyen Rove, Demokratların isabetli bir aday göstermeyeceğini vurguluyor. Son anketlere göre Bush’un politikalarına karşı çıkanların oranı yüzde 63’e kadar yükseldi. Demokratların Kasım 2006’da Kongre’de çoğunluğu elde etmelerinin ardından bazı üst düzey yetkililer istifa etmişti. Danışman Dan Bartlett, Hukuk Danışmanı Harriet Miers, Beyaz Saray Siyaset Direktörü J. D. Crouch ve Ulusal Güvenlik danışmanı yardımcısı olan Irak uzmanı Meghan O’Sullivan istifa edenler arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir