’Casus taş’ Skandalı

Ruslar, Moskova’da görevli dört İngiliz diplomatına casusluktan suçüstü yaptı. Delil ise haberleşmede kullanılan cihazın içine yerleştirildiği kaya parçası

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), James Bond filmlerini anımsatan bir operasyonla İngiliz gizli servisinin karıştığını ileri sürdüğü bir casusluk olayını ortaya çıkardı.
FSB sözcüsü Sergey İgnatçenko, Moskova’daki İngiltere Büyükelçiliği’nde görevli dört diplomatla bir Rus vatandaşının “suçüstü yakalandığını” bildirdi. Bu kişilerden birinin, İngiliz dış istihbarat örgütü MI6’nın Moskova’daki resmi temsilcisinin yardımcısı olduğu açıklandı. Skandalın ilginç yönü, İngiliz gizli servisinin casusluk teknolojisi tarihinde ilk kez görülen cihazları kullanması ve operasyonun odağında bir “taş”ın bulunması. Ancak FSB, operasyonun başarısından çok İngiliz ajanların Rusya’daki sivil toplum kuruluşlarına para yardımı yapmasını öne çıkardı.
FSB’nin televizyonlardan yayımlanan gizli çekimlerinde İngiliz casusu olduğu öne sürülen kişilerin kaya parçasına benzeyen cihazı haberleşmek amacıyla kullandığı iddia ediliyor. Bir FSB yetkilisi, İngiliz casuslarının kaya görünümlü cihaza 20 metre kadar yaklaştığını ve cep bilgisayarıyla bilgileri 1-2 saniyede yüklediğini söyledi. Yetkili, “Önce alıcı-verici cihazın taşın altına gizlendiğini düşünmüştük. Ancak daha sonra elektronik aksamın kayanın içine yerleştirildiğini ve dış etkilere karşı korumak için taşın iyice izole edildiğini anladık. Böyle bir cihaza ilk kez rastlıyoruz” dedi.
Ancak, FSB sözcüsü skandaldan çok İngiliz ajanların Rusya’daki gayri resmi gönüllü kuruluşlara gizli para yardımı yapması üzerinde durdu. İgnatçenko, İngiliz diplomat Mark Dowe’un aralarında Moskova Helsinki Grubu’nun da bulunduğu insan hakları örgütleriyle ABD bağlantılı diğer kuruluşlara binlerce dolarlık gizli yardım yaptığını söyledi.
Sivil toplum örgütleri bir süredir Rusya ile Batılı ülkeler arasında tartışma yaratıyor. Batılı ülkeler Rusya’nın bu tür kuruluşların çalışmasına kısıtlama getiren bir yasayı kabul etmesine sert tepki göstermişti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı casusluk suçlamasını doğrudan reddetmedi, ancak gönüllü kuruluşlara yasal yardım yapıldığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir