Cem Karaca’nın Babası MİT’çiymiş!

Babası, Karaca ailesine 50 yıl boyunca aşçılık yapan ve o evde doğup büyüyen Genco Sabancı bir kitap yazarak Cem Karaca’nın anılarını topladı. Kitapta, Baba Mehmet Karaca hakkında ilginç bir de iddia var

İki yıl önce vefat eden ünlü rock sanatçısı Cem Karaca, 1968’li yıllarda “solcu” ve “komünist” olduğu gerekçesiyle sürekli gözlem altında tutuldu; izlendi. Yurtdışına kaçtı, vatandaşlıktan atıldı; Turgut Özal döneminde vatandaşlığı iade edilince yurda döndü. Hayatı boyunca sürekli MİT takibinde olan Cem Karaca, bu kez içinde MİT’in bulunduğu ilginç bir iddianın odağında yer aldı. Ünlü sanatçının hayatını konu alan “Bir Ceviz Ağacı-Cem Karaca” adlı kitapta, Cem Karaca’nın babası Mehmet Karaca’nın bir MİT ajanı olduğu iddia ediliyor.

Aileden kimse kalmadı, yazdı
Kitabın yazan Genco Sabancı, Karaca tarihine 51 yıla yakın tanıklık eden babasından dinlediği bu iddiayı kitabına aktarmış. Genco Sabancı, “Cem amcanın haberi var mıydı, bilmiyorum. Ama Toto Karaca biliyormuş. Karaca ailesinden kimse kalmadı, ben de yazmaya karar verdim” dediği olayı babasının ağzından şöyle anlatıyor: “Mehmet Karaca günde bir iki saat yok oluyordu. Bir gün Beyoğlu Ağa Camii önünden geçiyorum. Ayakkabı boyacısı tanıdık geldi. Biraz yaklaştım. Baba (Cem Karaca’nın babası) bir kasket ve takma sakal takmış, önünde sanduka ayakkabı boyuyor. Beni gördü ve gözüyle ’git’ dercesine işaret etti. Sonra öğrendim ki, Teşkilat’ı Mahsusa, yani MİT’in İstanbul üst düzey ajanlarından biriymiş. Sokağa üstü-başı dağınık çıkıp boyacılık yaparak bilgi topluyormuş. Beni kenara çekip bundan kimseye bahsetmememi tembihledi. Anneme bile söylemedim. Bir daha da ne yaptığını sormadım. Tahminim iki sene kadar bu işi yaptı ve sonra bıraktı.”

Seyhan SEVİNÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir